W trosce o dobre ciśnienie

W trosce o dobre ciśnienie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat alarmuje o globalnym problemie, jakim jest nadciśnienie (czy problemy z ciśnieniem w ogóle). Według wielu raportów WHO jest to jedna z najczęstszych przyczyn przedwczesnej śmierci.

Aby temu zapobiec, nie tylko należy dbać o zdrowie i zmienić nawyki żywieniowe. Ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania jest właśnie regularna kontrola ciśnienia za pomocą ciśnieniomierza. Klienci mają dość bogaty wachlarz tego typu produktów na rynku. Można je nabyć nie tylko w sklepach i aptekach medycznych, ale także w supermarketach czy sklepach z elektroniką. Oczywiście, aparaty manualne, osłuchowe są najdokładniejszymi urządzeniami, jednak w domowych warunkach, zwłaszcza w sytuacji nerwowej, kiedy czujemy się źle i jesteśmy do tego sami, lepiej sprawdzą się modele automatyczne.

Ciśnieniomierze można podzielić ze względu na sposób ich zakładania, czyli występują ciśnieniomierze naramienne oraz ciśnieniomierze nadgarstkowe. Pierwsze z nich są zdecydowanie częściej spotykane na rynku, ale także uważane za bardziej precyzyjne w pomiarze. Ciśnieniomierze nadgarstkowe z kolei wybierane są m.in. przez osoby otyłe, których obwód ramion nie pozwoliłby na swobodne założenie kołnierza naramiennego.

Ważnym elementem jest sam kołnierz, czyli mankiet, który powinien być optymalnie dostosowany do szerokości ramienia użytkownika, w przeciwnym razie pomiar ciśnieniomierzem może być mało precyzyjny. Dostępne urządzenia są obowiązkowo wyposażone w duży, czytelny wyświetlacz, który jest dziś standardem, zwłaszcza z tego powodu, że większość użytkowników to osoby starsze, mające problemy ze wzrokiem. Warto sprawdzić również, czy urządzenie pokazuje na ekranie także inne użyteczne informacje, takie jak sygnalizowanie o arytmii serca, źle założonym rękawie czy o konieczności powtórzenia badania. 

2017-04-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket