Monitorowanie treningu

Monitorowanie treningu

Zaawansowany zegarek niemal po kilku chwilach pozwoli rozpocząć trening. „Niemal”, ponieważ najpierw trzeba go odpowiednio skonfigurować. Konieczne jest wprowadzenie danych dotyczących użytkownika.

Są to zazwyczaj wzrost, masa ciała, wiek, preferowany format czasu i jednostki pomiarowe. Na podstawie tych danych oraz typu aktywności fizycznej i prędkości oraz pokonanego dystansu urządzenie może wyliczać również liczbę spalonych kalorii. Zegarek sportowy powinien być, oczywiście, wyposażony w przydatne funkcje, które pozwolą komfortowo monitorować trening. Podstawowe z nich to stoper i timer, które pozwolą dokonywać pomiarów czasu. Kolejne z funkcji to pamięć okrążeń, która zapamiętuje międzyczasy, czyli okresy między okrążeniami. Funkcja może działać automatycznie, posiłkując się sygnałem GPS, i uzyskiwać pomiar po określonym dystansie lub może być wywoływana manualnie przy pomocy przycisku. Dzięki temu później możemy porównać czasy osiągane w trakcie treningu. Bardzo popularną funkcją w zegarkach jest również możliwość pomiaru tętna. Należy jednak pamiętać, że nie sam zegarek odpowiada za nią bezpośrednio, a odpowiednia opaska komunikująca się z nim bezprzewodowo. Najczęściej jest umieszczana na klatce piersiowej. Taki pomiar jest znacznie dokładniejszy niż ten, który byłby dokonywany na nadgarstku. Niektóre zegarki są wyposażone w funkcję pulsometru, lecz samego akcesorium do monitorowania pracy serca nie ma w zestawie i trzeba je dokupić oddzielnie. Niektórzy producenci umieszczają pulsometr na zegarku. Aby dokonać pomiaru, wystarczy go dotknąć. Rozwiązanie to jest mniej precyzyjne i nie pozwala stale śledzić tętna podczas treningu. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jak zaawansowanym zegarkiem dysponujemy, nie można go traktować jak profesjonalnego sprzętu medycznego. Pomiary dokonywane przez niego mają jedynie charakter orientacyjny.

Wbudowany GPS pozwala na dokonywanie pomiarów. Dzięki niemu możliwe jest obliczenie prędkości, z jaką się poruszamy, oraz samej długości trasy. Następnie po podłączeniu takiego zegarka do komputera lub smartfona na jego ekranie możemy dokładnie prześledzić przebytą trasę, a nawet pochwalić się osiągniętym wynikiem na portalu społecznościowym. Większość producentów oferuje własne aplikacje, przeznaczone do swoich urządzeń. Zamiast niego niektórzy producenci stosują czujnik ruchu. Rejestruje on dystans, tempo, liczbę kroków i spalonych kalorii. Rozwiązanie to jest mniej zaawansowane niż GPS, ponieważ nie pozwala np. na rejestrację przebytej trasy. Jednak dużą zaletą jest fakt, że działa również w pomieszczeniach zamkniętych, np. na siłowni. Oprócz tego zegarek może być przydatny w turystyce. Jeśli jesteśmy miłośnikami pieszych wędrówek, zwłaszcza po górach, warto rozważyć zakup zegarka z wysokościomierzem. Dokonuje on pomiarów na podstawie zmiany ciśnienia atmosferycznego. Aby uzyskiwać dokładne wskazania, niezbędna jest kalibracja. Oprócz tego dostępne mogą być też barometr, termometr oraz kompas.

2017-04-24
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket