Mieszadło – rzecz niezbędna

Mieszadło –

Mieszarka bez odpowiedniego mieszadła jest praktycznie bezużytecznym urządzeniem. Nie wystarczy jednak zastosowanie mieszadła dowolnego typu. Musi ono być dopasowane do rodzaju mieszanego materiału.

Mieszadłami określa się elementy robocze służące do mieszania różnego typu substancji wykorzystywanych podczas robót remontowych i budowlanych, np. zapraw, klejów, gipsów oraz farb. Przeznaczone są do współpracy z urządzeniami elektrycznymi obrotowymi. W zależności od kształtu uchwytu montażowego napęd mieszadeł mogą stanowić nie tylko klasyczne mieszarki, ale także wiertarki czy młotowiertarki. Dobrze wymieszana zaprawa murarska, gładź czy klej to podstawowy element solidnie wykonanych prac remontowo-budowlanych. To właśnie od jakości wymieszanego materiału w dużej mierze zależy ich końcowy efekt. Dla przykładu: źle wymieszana gładź będzie zawierała grudki i pęcherze powietrzne. Taka substancja rozprowadzona na ścianie czy sufi cie nie będzie wyglądała zbyt estetycznie. Wykorzystując odpowiednią mieszarkę i mieszadło, unikniemy tego typu problemów, a w konsekwencji poprawek wykonywanych robót.

Mieszadło –

 

 

W niektórych mieszarkach wykorzystuje się nie jedno, a dwa mieszadła jednocześnie, co znacznie ułatwia mieszanie materiałów o większej objętości i gęstości.

Z jakiego materiału?

Oprócz kształtu mieszadła istotny jest rodzaj materiału, z jakiego zostało ono wykonane. Dobrej jakości mieszadło zapewni długotrwałe użytkowanie. Najlepiej, jeśli mamy do czynienia z mieszadłem z kwasoodpornej stali nierdzewnej. Zwykła stal może łatwo ulegać korozji przy intensywnym jej użytkowaniu. Niektóre mieszadła wykonywane są z włókna węglowego i pokryte warstwą o właściwościach podobnych do tefl onu, która nie tylko gwarantuje trwałość konstrukcji, ale też ułatwia czyszczenie, ponieważ mieszanina nie przywiera do mieszadła. Konstrukcja mieszadła może być też lakierowana proszkowo, co zapewni mu gładkość i wpływa na jakość mieszania.

Mocowanie mieszadła w mieszarce

Mieszadło musi mieć właściwą końcówkę mocującą, aby możliwa była jego współpraca z odpowiednim modelem mieszarki. Mieszadła mają często dość uniwersalne systemy mocowania, które pozwalają na zastosowanie ich w różnego typu urządzeniach, nie tylko klasycznych mieszarkach, ale również np. wiertarkach czy młotowiertarkach SDS+. Popularnym złączem w wypadku mieszadeł jest gwint typu M14. W niektórych modelach stosowane są sześciokątne mocowania typu HEX. Ciekawym rozwiązaniem w mieszarkach jest złącze Hexafi x, stosowane przez fi rmę Collomix, specjalizującą się w produkcji tego typu narzędzi remontowo-budowlanych. Złącze to pozwala na szybką i łatwą wymianę mieszadeł bez użycia dodatkowych narzędzi. Dostępny jest też specjalny adapter, który umożliwia zastosowanie mieszadła z Hexafi xem do mieszarki z popularnym złączem typu M14.

Wiertarka czy mieszarka?

Często na placu budowy zamiast klasycznej mieszarki jako napęd mieszadła wykorzystuje się wiertarkę. Teoretycznie do podstawowych zastosowań wydaje się to rozwiązanie wystarczające. Jednak głównym zastosowaniem wiertarki nie jest mieszanie zapraw murarskich czy gładzi. Nieumiejętne używanie wiertarki do mieszania może doprowadzić do jej uszkodzenia. W porównaniu z wiertarką mieszarka ma jeszcze jedną istotną zaletę – umożliwia płynną regulację prędkości obrotu mieszadła. Dzięki temu nie tylko dobrze wymieszamy materiał, ale też zapobiegniemy jego rozchlapywaniu się podczas mieszania. Dodatkowo niektóre mieszarki umożliwiają nie tylko obracanie mieszadła, ale też poruszanie nim w górę i w dół, co jeszcze bardziej ułatwia i usprawnia proces mieszania. Wiertarki mogą okazać się wystarczające np. do mieszania farb. Do mieszania betonu niezbędny jest już jednak odpowiedni sprzęt o dużej mocy.

Mieszadło –

Mieszarki pozwalają na dostosowanie prędkości obrotowej mieszadła. Dzięki temu mieszany materiał nie rozchlapuje się.

2017-04-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket