Determinanty dobrego filmowania

Determinanty

Gdy kupujemy kamerę wideo, zależy nam przede wszystkim na najlepszej jakości obrazu i dźwięku. Ostateczny wynik zależeć będzie od warunków oświetleniowych, wyposażenia oraz funkcji kamery.

Jakie są cechy dobrej kamery wideo? Pierwszym krokiem jest ustalenie do jakiego celu ma służyć amatorskiej zabawy, sportowych wyczynów, czy do pracy. Zastosowanie kamery będzie determinować wybór jej funkcji i wyposażenia.

Światło

Światło

Jest najważniejszym czynnikiem, który decyduje o jakości barw i ostrości obrazu. Większość kamer zapewnia bardzo dobry obraz w większości warunków oświetleniowych – dzień słoneczny czy pochmurny. Problemy zaczynają się, gdy natężenie światła zmniejsza się, wtedy mają znaczenie jasność obiektywu i czułość przetwornika obrazu. Im obiektyw jest jaśniejszy, tym więcej przepuszcza światła padającego na przetwornik.

Obiektyw

Obiektyw

Kamera może być uznana za dobrą przede wszystkim, gdy ma dobry obiektyw. Im wyższa klasa kamery, tym lepsza powinna być jakość optyczna zastosowanych soczewek. Firmy w swoich kamerach stosują różnej klasy obiektywy. Jeżeli jest markowy, nazwa producenta podana jest w danych technicznych (np. Carl Zeiss). Optyka obiektywu zależy od soczewek i powinna przeciwdziałać wewnętrznym odbiciom i rozproszeniom światła oraz aberracji sferycznej i chromatycznej, powodującym zniekształcenia obrazu.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu

Na płynność obrazu ma wpływ stabilne prowadzenie kamery. Często amatorskie filmy charakteryzują się niestabilnością ruchu, wynikającą z drżenia dłoni, co przekłada się na drżenie obrazu, szczególne przy korzystaniu z dużych zbliżeń. Można temu zaradzić umiejętnym korzystaniem z naturalnych podpór w terenie i używaniem wizjera zamiast ekranu LCD, co zwiększa stabilność prowadzenia, używaniem statywów i korzystaniem z funkcji stabilizacji obrazu w kamerze. Najlepsze są optyczne układy stabilizacji obrazu, mniej skuteczne są elektroniczne, zmniejszające liczbę pikseli pojedynczej klatki filmowej.

Przetwornik obrazu

Przetwornik obrazu

Przy kupnie kamery warto zwrócić uwagę na wielkość przetwornika. Jest ona nietypowo oznaczana (1/2,3”, 1/5,8” itp.). Z tych liczb w prosty sposób nie da się policzyć rzeczywistych wymiarów przetwornika. Jest to historyczne oznaczenie wielkości przetwornika. Należy przyjąć, że im większa jest wartość w mianowniku, tym kamera ma mniejszy przetwornik. Przy tej samej liczbie elementów światłoczułych na większej powierzchni przetwornika są one większe i wytwarzają większy sygnał, o większym odstępie sygnału do szumu, co jest szczególnie widoczne w jakości obrazu w razie fi lmowania przy słabym oświetleniu. Wielkość sygnału zależy także od konstrukcji przetwornika i jego czułości. Czułość przetwornika będzie decydować o poziomie szumów, wpływać na wyrazistość obrazu, naturalność kolorów.

Dźwięk w kamerze

Dźwięk w kamerze

Film bez dźwięku to jak nieme kino, dlatego ważny jest system mikrofonowy – może być monofoniczny, stereofoniczny lub nawet 5.1. W lepszych kamerach mikrofon ma zmienną charakterystykę kierunkową wraz ze zbliżaniem się do filmowanego obiektu. Istotny jest też filtr odcinający szum wiatru. Wyrafinowane rozwiązanie to mikrofony bezprzewodowe instalowane przy filmowanej osobie, np. gdy zależy nam na wyraźnych dialogach. W rozwiązaniach profesjonalnych stosuje się mikrofony zewnętrzne o dużej czułości, dołączane do gniazda w kamerze. Do podsłuchu dźwięku w kamerze stosuje się słuchawki lub głośnik.

Akcesoria

Akcesoria

Funkcjonalność kamery można zwiększyć, dobierając różne akcesoria, co pozwoli na jej używanie w ekstremalnych miejscach. Jeżeli chcemy filmować w wodzie i pod wodą, trzeba dokupić specjalną obudowę, która jest szczelna do określonej głębokości, np. do 5-30 m. Warto zadbać o dodatkowy akumulator. Jeśli dużo filmujemy w ruchu, nieporuszone ujęcie i stabilne prowadzenie kamery zapewni gimbal. Torba na kamerę to możliwość zabrania ze sobą różnych akcesoriów, zabezpieczenie kamery przed deszczem i uszkodzeniami mechanicznymi.

2017-03-23
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket