Usługi chmurowe

Usługi chmurowe

Liczba usług chmurowych na rynku jest pokaźna. Z najpopularniejszych warto wspomnieć o Dysku Google, One Drive, Cloud czy Dropbox. Firmy bezpłatnie oferują użytkownikowi określoną ilość miejsca w przestrzeni chmurowej, którą można zazwyczaj powiększyć po wykupieniu subskrypcji.

Darmowa przestrzeń w chmurze jest również często dodawana np. do nowo kupionych smartfonów czy komputerów. Charakterystyczną cechą usług chmurowych jest również fakt, że od użytkownika nie wymagają one posiadania żadnych zasobów sprzętowych, np. w postaci serwera. Otrzymuje on po prostu dostęp do pewnych zasobów, które w razie konieczności może powiększyć. Z kolei usługodawca, jako firma specjalizująca się w usługach chmurowych, może zaoferować rozwiązanie lepszej jakości. Niekwestionowaną zaletą tego typu chmury jest dostęp do danych na wielu urządzeniach i z dowolnego z nich. Oprócz tego w wypadku danych wrażliwych chmura stanowi świetne zabezpieczenie przed ich stratą, np. w wyniku awarii dysku komputera.

Ważnym aspektem chmury jest oczywiście bezpieczeństwo. W końcu część użytkowników używa chmury właśnie po to, aby zabezpieczyć się przed stratą plików, np. w razie awarii sprzętu. Trzeba więc pamiętać o tym, że awarie dysków chmurowych zdarzają się. Dotyczy to większości usługodawców. Wystarczy prześledzić historię Dropboksa, aby dowiedzieć się, że usługa ta ma już za sobą kilka ataków hakerów. Awarie nie omijają i Google, przez co użytkownicy mogą stracić na jakiś czas dostęp do swoich usług, w tym Dysku Google. Oczywiście, w większości przypadków pliki zgromadzone na dysku w sieci czy na urządzeniach dostępowych nadal będą bezpieczne. Mimo wszystko jednak w wypadku wrażliwych danych warto pamiętać o ich kopii zapasowej, np. na dodatkowym nośniku.

Kolejną kwestią jest sprawa prywatności danych gromadzonych w chmurze. W końcu wszystkie dane i pliki są przechowywane na serwerach, które mają swojego właściciela. Warto więc przyjrzeć się, co na przykład Google może zrobić z danymi zgromadzonymi, w usłudze. Szczegółowo zagadnienie to objaśnia polityka prywatności danej firmy. Przykładowy wyciąg z polityki prywatności usług Google informuje: „Dane zbierane za pośrednictwem wszystkich naszych usług służą do udostępniania, utrzymywania, ochrony i udoskonalania ich w celu tworzenia nowych usług, a także ochrony firmy Google i jej użytkowników. Wykorzystujemy je również, oferując dostosowane treści – np. w postaci trafniejszych wyników wyszukiwania oraz reklam”. W tym wypadku dotyczy to również takich usług jak poczta e-mail czy Dokumenty Google. Niezależenie od usługi warto przemyśleć, czy rozsądne jest gromadzenie w chmurze danych, jeżeli kluczowe znaczenie ma dla nas ich prywatność.

Najsłabszym elementem systemu zabezpieczeń jest jednak zazwyczaj użytkownik. Dlatego trzeba pamiętać o tym, aby stosować skomplikowane i różne hasła do usług, nie dawać dostępu do swoich urządzeń osobom postronnym ani nie logować się swoimi danymi na podejrzanych stronach WWW.

2017-02-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket