Rodzaje połączeń

Rodzaje połączeń

Wybór interfejsu komunikacyjnego jest niezwykle ważny z uwagi na to, że wszystkie różnią się od siebie szybkością przesyłu danych, a parametr ten ma kolosalny wpływ na jakość i wygodę pracy.

Drugim ważnym czynnikiem jest kompatybilność urządzeń, zwłaszcza jeśli szukamy np. dysku do starszego komputera wyposażonego w tylko w złącza USB 2.0, za to z gniazdem eSATA, które jest w stanie zapewnić znacznie większą szybkość.

USB

Uniwersalna magistrala szeregowa (Universal Serial Bus) to powszechnie znany port komunikacyjny. Jeśli stwierdzimy, że pod USB można podłączyć wszystko, to prawdopodobnie niewiele się pomylimy. Klawiatury, myszy, chłodzące wiatraczki, lampki, czytniki kart pamięci, pendrive’y, drukarki i wiele, wiele innych – te wszystkie urządzenia wykorzystują ten standard komunikacji z komputerem. USB występuje w kilku wersjach:

  • 1.1 – to najstarsza wersja, o przepustowości 12 Mbit/s w wersji Full Speed lub 1,5 Mbit/s w wersji Low Speed. Obecnie jest już rzadko spotykana, zazwyczaj występuje w starszych komputerach;
  • 2.0 – to najpowszechniej spotykany standard, według jego specyfi kacji urządzenia mogą pracować z szybkością do 480 Mbit/s. W rzeczywistości jednak zależy to od urządzenia. Jest w pełni kompatybilny wstecz;
  • 3.0 – trzecia, na razie ostatnia wersja standardu została zaprezentowana w 2008 r. na targach CES. Maksymalna przepustowość dla urządzeń z nią zgodnych to 5 GBit/ s. Jest w pełni zgodna ze standardami 2.0 oraz 1.1. Zdobywa coraz większą popularność, jednak ciągle nie jest dostępna chociażby w budżetowych notebookach czy płytach głównych;
  • 3.1 – występuje w dwóch wersjach. Pierwsza generacja złącza oferuje taką samą wydajność jak USB 3.0, czyli do 5 Gbit/s. Z kolei w wypadku drugiej generacji maksymalna szybkość to 10 Gbit/s;
  • USB-C – to nowy standard wtyku USB, stworzony głównie z myślą o urządzeniach mobilnych i komputerach przenośnych. Zyskuje coraz większa popularność. Pozwala na osiągnięcie przepustowości nawet 10 Gbit/ s w wypadku zgodności z USB 3.1 drugiej generacji.

Jak już wspomnieliśmy, USB jest niezwykle popularnym standardem. Złącze to jest wykorzystywane we wszystkich nośnikach (oprócz oczywiście kart pamięci), począwszy od pendrive’ów, na dyskach twardych skończywszy. Obecnie w większości nośników wykorzystywane jest przynajmniej złącze USB w wersji 3.0.

Serial ATA

Magistrala Serial ATA służy do komunikacji płyty głównej z urządzeniami pamięci masowej, takimi jak dyski SSD, HDD czy napędy optyczne. Opracowano trzy wersje tego standardu, różniące się przepustowością:

  • SATA I ( 1,5 Gbit/s);
  • SATA II ( 3 Gbit/s);
  • SATA III ( 6 GBit/s).

Zarówno złącze SATA III, jak i SATA II wykazują kompletną zgodność wsteczną względem poprzednich wersji. Standardowe dyski twarde nie wykorzystują tak szybkiego transferu, jaki oferują SATA II i III, dopiero dyski SSD wykorzystały ich potencjał i pozwalają na osiąganie transferów zbliżonych do maksymalnej wartości. Występuje też w pomniejszonej wersji mSATA.

2017-03-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket