Rodzaje pendrive’ów

Rodzaje pendrive’ów

Niewielkie wymiary i ciągła miniaturyzacja pamięci flash dały producentom niezwykła swobodę w tworzeniu nośników. Wymóg jest tylko jeden: urządzenie musi się kończyć wtykiem USB, a resztę ogranicza już tylko wyobraźnia konstruktorów. Z tego też powodu nie brakuje produktów unikatowych. Zacznijmy jednak od całkiem standardowych konstrukcji.

Typowy pendrive ma kształt prostopadłościanu i zakończony jest wtyczką USB z nasadką. Nasadkę jednak łatwo zgubić, więc warto wybrać urządzenie, w którym wtyk jest wysuwany i chowa się w obudowie. Kształty są przeróżne. Swego czasu przebojem były pamięci w formie zbliżonej do karty kredytowej, lecz w wykonaniu słabej jakości okazywały się wyjątkowo mało odporne i szybko się niszczyły. Klient poszukujący uniwersalnego i wytrzymałego nośnika do przenoszenia danych powinien zaopatrzyć się w standardowy pendrive, ewentualnie wariant z obudową wykonaną np. ze skóry lub metalu. W ekstremalnych warunkach lub do przechowywania wyjątkowo ważnych danych można zastosować pamięć w obudowie pyło- i wodoodpornej. Osoby poszukujące jak najmniejszego pendrive’a mogą się zaopatrzyć w miniaturowe pamięci, niewiele większe niż wtyczka USB – jest to przydatne zwłaszcza w radiach samochodowych z gniazdem USB czy odtwarzaczach multimedialnych. Dzięki temu nikt nie zahaczy o pamięć oraz nie będzie ona szpeciła swoim wyglądem np. wnętrza salonu. Wymiary pendrive’a będą również istotne dla posiadaczy komputerów przenośnych. Najczęściej porty USB są umieszczone na tyle blisko siebie, że podłączona pamięć o zbyt dużych gabarytach może blokować dostęp do umieszczonego obok złącza. Prędkość zapisu i odczytu jest podawana w MB/s lub Mbit/s. Producenci nie stosują innych oznaczeń, takich jak np. klasy w kartach SD.

Obecnie pendrive’y wykorzystują złącza USB 3.1, 3.0, 2.0, a także USB-C oraz mikro-USB. Zalecamy pamięci ze złączem przynajmniej USB 3.0, które charakteryzuje się znacznie większą szybkością przesyłania danych. W porównaniu do niego interfejs USB 2.0 jest powolny i przestarzały. Gniazda USB-C oraz mikro- USB przeznaczone są przede wszystkim dla urządzeń mobilnych z funkcją USB OTG, np. dla smartfonów oraz tabletów. USB-C jest również często jedynym złączem w ultralekkich komputerach przenośnych. Pendrive może być wyposażony w dwie wtyczki, na przykład port USB 2.0 oraz mikro-USB. Dzięki temu można go podłączyć zarówno do komputera, jak i smartfona. To również prosta metoda wymiany danych między urządzeniami, jeśli akurat nie mamy przy sobie przewodu mikro-USB. Na rynku dostępne są również specjalne pamięci przenośne przeznaczone dla iPhone’ów i iPadów, które mają również złącze Lightning.

2017-03-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket