Bezpieczeństwo w „inteligentnym domu”

Bezpieczeństwo w „inteligentnym domu”

Rozwiązania z dziedziny bezpieczeństwa to jeden z głównych kierunków rozwoju „inteligentnych” domów. Zintegrowane systemy wyposażone w liczne czujniki poinformują domowników o występowaniu najczęstszych zagrożeń.

Nie można zapominać również o kamerach monitoringu, które pod nieobecność pozwalają na pełną kontrolę tego, co dzieje się w domu lub mieszkaniu. To właśnie systemy monitoringu są podstawowym rozwiązaniem, które w „inteligentnych” instalacjach może zapewnić bezpieczeństwo.

Monitoring domu

Wśród systemów monitoringu możemy wyróżnić ich kilka rodzajów. Pierwszy z nich to proste kamery IP, które pracują bezprzewodowo lub przewodowo. Mogą być również wyposażone w złącze kart pamięci SD lub microSD, na których zapisywany jest nagrywany materiał. Wideo może być również transmitowane do chmury. Jednak rozwiązanie to może wymagać opłaty abonamentowej. Dzięki temu w chmurze są przechowywane nagrania, np. z ostatniego tygodnia. W razie więc awarii kamery, jej kradzieży czy uszkodzenia nośnika użytkownik w dalszym ciągu ma dostęp do materiału wideo. Kamera tego typu może zarówno działać samodzielnie, jak i być częścią systemu smart home security. Zaletami tego rozwiązania są łatwa instalacja oraz wygodna obsługa. Kamerę można również łatwo przenieść w inne miejsce, np. do pokoju dziecięcego, gdzie spełni funkcję elektronicznej niani. Rozwiązanie to znakomicie sprawdzi się zarówno w mniejszych mieszkaniach, jak i przy użyciu większej liczby kamer w domach.

Bardziej zaawansowane systemy monitoringu można zbudować w oparciu o serwer NAS, przełącznik zarządzalny oraz oczywiście kamery IP. Serwer NAS wraz z oprogramowaniem służy za magazyn rejestrowanych danych. Zazwyczaj producenci serwerów udostępniają oprogramowanie, które pozwala na zarządzanie np. dwiema kamerami IP. Licencje na większą liczbę kamer należy dokupić. Oprócz tego dostępne są specjalne serwery NAS przygotowane z myślą specjalnie o monitoringu. One w standardzie obsługują większą liczbę kamer. Serwer pozwala na wydzielenie przestrzeni dyskowej tylko na nagrania z monitoringu. Należy pamiętać o tym, aby zastosować dyski twarde przeznaczone do rejestratorów obrazu. Wyróżniają się one m.in. przystosowaniem do pracy ciągłej i nie są tożsame ze zwykłymi dyskami przeznaczonymi do serwerów NAS. Przełącznik zarządzalny jest przydatnym rozwiązaniem, ponieważ umożliwia wydzielenie wirtualnych sieci LAN, czyli VLAN. Rozwiązanie to pozwala efektywniej zarządzać rozbudowaną infrastrukturą sieciową, co jest istotne zwłaszcza w instalacji smart home, gdzie oprócz kamer IP w sieci będą działać serwery multimedialne, komputery, urządzenia mobilne, a nawet sprzęt AGD. W tego typu instalacjach stosuje się bardziej zaawansowane kamery IP. Można zastosować kamery bezprzewodowe, jednak większą niezawodność gwarantuje połączenie przewodowe. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto wykorzystać kamery typu PoE (Power over Ethernet). Zasilająca je energia elektryczna jest wtedy przesyłana za pośrednictwem kabla Ethernet, który przesyła również dane.

Niezależnie do rodzaju instalacji warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech kamery. Po pierwsze jest to kąt widzenia obiektywu. Im większy, tym szerszy jest kadr rejestrowanego przez kamerę obrazu. Dzięki temu w celu wyeliminowania „martwych stref” nie trzeba stosować dużej liczby kamer. Dostępne są nawet kamery rejestrujące obraz w 360°. Z pewnością niezbędny będzie również tryb nocny, który sprawi, że nawet rejestrowany w słabym oświetleniu obraz będzie wyraźny. Warto przy tym wspomnieć o jakości obrazu. Standardem jest 720p, na rynku jednak nie brakuje kamer, które obraz rejestrują w rozdzielczości 1080p, a nawet 4K w przypadku tych najbardziej zaawansowanych. Do użytku domowego jednak 720p będzie wystarczające. Typowa szybkość rejestrowanego obrazu to z kolei 25/30 kl./s. Większa raczej nie będzie potrzebna. Należy pamiętać, że do użytku na zewnątrz budynku przeznaczone są kamery odporne na warunki atmosferyczne. Kamery mogą być wyposażone w mikrofon i nagrywać dźwięk. Podobnie jak wykrycie ruchu, tak wykrycie dźwięku może automatycznie uruchomić nagrywanie w kamerze i wysłać powiadomienie do użytkownika.

Bezpieczeństwo w „inteligentnym domu”
2017-03-17
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket