Multiroom - wideo i telewizja na wielu ekranach

Multiroom - wideo i telewizja

Bogata oferta telewizyjna powoduje, że często domownicy chcą oglądać różne programy telewizyjne w tym samym czasie. Rozwiązaniem jest system multiroom, który umożliwi dostęp do telewizji wszystkim domownikom.

System multiroom można wykonać samemu lub jeśli jesteśmy abonentami platform cyfrowych skorzystać z ich rozwiązań. W systemach smart home w specjalnym pomieszczeniu są źródła sygnału wideo i amplituner kina domowego, w pokoju telewizor, projektor ekran projekcyjny i głośniki sterowane z jednego panelu oświetlenie i rolety.

Sala kinowa czy pokój multimedialny

Jeżeli mamy możliwości lokalowe i finansowe to warto zorganizować salę kinową czy pokój multimedialny. Osobne pomieszczenie kinowe najczęściej jest dobrze wygłuszone i odcięte od świata zewnętrznego drzwiami i kotarami, aby niepożądane dźwięki i światło nie wpadało do sali kinowej. Jednym przyciskiem uruchamiana jest aparatura: projektor, przygaszane są światła, włączana jest klimatyzacja. Pokój multimedialny jest mniejszy, niż mogłoby to być w przypadku dedykowanej salki kinowej, a fotele czy sofy nie są rozmieszczone pod kątem jak najlepszego seansu. Jest przeznaczony do oglądania filmów, telewizji, słuchanie muzyki. Takie pomieszczenie jest wielofunkcyjne, trudniej jest zatem zoptymalizować je ściśle pod względem projekcji. Projektor można zamontować pod sufitem i wykorzystać ekran do zabudowy sufitowej, a na co dzień można korzystać z dużego ekranu telewizyjnego np. 65 cali, i zastosować zestaw głośnikowy 5.1. Warto zadbać o automatyczne sterowanie światłem. Także w innych pokojach dla dzieci czy w pokoju można zainstalować mniejsze telewizory i udostępnić filmy z jednego serwera czy dekodera DVB-S, odtwarzacza Blu-ray wykorzystując instalacje multiroom.

Na co zwrócić uwagę przy instalacjach wideo

Optymalnie jest gdy można wydzielić pomieszczenie na sprzęt wideo. Przy dużych instalacjach w specjalnym pomieszczeniu są szafy typu rack, na sprzęt do sterowania poszczególnymi urządzeniami: oświetleniem, ogrzewaniem, ochroną domu.

Wybrać źródła wideo

Do najczęściej używanych źródeł wideo, należą odtwarzacz Blu-ray, multimedialny odtwarzacz, dekoder platformy cyfrowej, amplituner kina domowego, serwery NAS z materiałami wideo. Do dekoderów trzeba doprowadzić sygnał telewizyjny naziemny i satelitarny. Niezbędne są także routery do dołączenia urządzeń wideo do sieci internetowej, aby mogły realizować funkcje smart.

Ustalić wielkość ekranu i telewizora

W zależności od wielkości pokoju ustala się wielkość ekranu projekcyjnego i przekątną telewizora oraz odległość od kanapy. W przypadku telewizorów jest ona szczególnie istotna. Obraz ekrnów Ultra HD należy oglądać z odległości o połowę bliżej niż dla Full HD przy tej samej przekątnej ekranu. Jeżeli wymieniając telewizor Ultra HD niż zmienimy ustawienia foteli czy kanapy stracimy szczegóły na obrazie, co dobrze widać przy oglądaniu zdjęć, więc nie warto kupować telewizora Ultra HD.

Ustalić rodzaje i długości kabli

Przesyłanie sygnałów wideo odbywa się kablami wideo HDMI, które mają określoną długość. Na większe odległości trzeba używać konwerterów HDMI –skrętka. Trzeba się liczyć z kuciem ścian, prowadzeniem kabli na podwieszanych sufi tach i stosowaniem osłon przy podłodze ukrywających przewody.

Ustalić rozmieszczenie głośników

Zgodnie z wymaganiami kina domowego należy ustalić rozmieszczenie głośników frontowych i satelitarnych. Głośniki instalowane w ścianach zapewnią estetykę, a tradycje lepsze brzmienie. Ze względów montażowych najtrudniejsza jest instalacja głośników standardu Atmos.

Dopasować akustykę pomieszczenia

Aby korzystać z walorów ścieżki dźwiękowej szczególnie czytelność dialogów, trzeba zapewnić odpowiednią akustykę przez dodanie kotar likwidujących nie chciane odbicia od ścian.

2017-03-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket