Rolety - sterowanie

Rolety - sterowanie

Integralną częścią „inteligentnego domu” są rolety, które mogą dodatkowo chronić i chłodzić mieszkanie, a także zintegrowane z oświetleniem są wykorzystywane do automatycznego zaciemniania sali telewizyjnej czy kinowej.

Rolety to cienkie paski drewna lub metalu zamocowane na drabinkach umożliwiających zwijanie do kaset, mocowane na zewnątrz w celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkania i osłony przed słońcem. Elektroniczne sterowanie zwiększa ich możliwości zastosowania. Rolety są odporne na słońce, mróz, wiatr, aluminiowe szybko robią się gorące. Lepiej w letnie słoneczne dni sprawdzają się drewniane, które skutecznie zaciemniają i minimalizują przenoszenie ciepła między szybą i osłoną. Warto rozważyć montaż rolet pokrytych lakierem z filtrem UV, aby nie płowiały.

Powody instalowania żaluzji zewnętrznych

Jedną z ważniejszych przyczyn jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa, co wymaga zabezpieczenia wszystkich okien i jednoczesnego sterowania grupowego zamykającego rolety. Automatyczne zwinięcie do kasety zewnętrznych rolet przeciwsłonecznych podczas wiatru uchroni je przed zniszczeniem.

Rolety izolują domy i mieszkania od gorąca lub zimna, a także od hałasu. Używanie ich zmniejsza koszty ogrzewania o 10 proc., a latem temperatura obniży się nawet o ok. 9–15 °C po zamontowaniu czujnika natężenia światła. Rolety wyposażone w sztywne wieszaki mają zabezpieczenie przed podniesieniem, aby zapobiegać potencjalnym włamaniom. Po zamknięciu rolety zaciemniają pomieszczenia, zmieniając je np. w sypialnię czy salę kinową. Programowalny zegar otwiera i zamyka rolety, tak jakby dom był zamieszkały, symulując obecność właściciela w celu ochrony przed potencjalnymi złodziejami. Jeżeli czujnik zewnętrzny wykrył na terenie posesji intruzów, rolety się zamkną. Włączenie czujnika dymu spowoduje otwarcie rolet.

Rolety dzielą się na zewnętrze i wewnętrzne, podtynkowe, naokienne i naelewacyjne. Mogą być obsługiwane ręcznie lub z napędem elektrycznym. Z napędem mogą być sterowane przewodowo lub zdalnie pilotem i mogą być elementem systemu smart home.

UWAGA! Zanim kupisz sterownik czy napęd radiowy, sprawdź, czy rozumiesz instrukcję jego programowania.

Rolety - sterowanie

Przykład rolety z prowadnicą zwijaną do kasety.

2018-01-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket