Determinanty dobrej instalacji „inteligentnej”

Determinanty dobrej instalacji

Dom inteligentny to oszczędność energii i komfort obsługi uzyskany przez integrację wielu domowych instalacji takich jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, ochrona domu.

D ecydując się na budowę „inteligentnego domu, trzeba przeanalizować, co chcemy zmienić, aby stał się bardziej funkcjonalny i energooszczędny. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybranie czy będzie to instalacja przewodowa czy bezprzewodowa. Od tego będzie zależeć jaki wybierzemy standard i jakie projektant wybierze urządzenia sterujące naszymi domowymi instalacjami. Poniżej kilka praktycznych
uwag.

Projekt

Projekt

W realizacji „inteligentnego” domu najważniejszy jest projekt. Aby realizacja planów zwiększenia komfortu obsługi domowych urządzeń elektrycznych i zmniejszania kosztów zużycia energii przyniosła sukces, trzeba zrobić szczegółowy projekt. Należy ustalić źródła największych kosztów energii i zaplanować, w jaki sposób można te koszty zmniejszyć. Należy zaplanować, które instalacje będą modernizowane: oświetleniowa, chłodzenie/grzanie, bezpieczeństwo, obsługa sprzętu audio–wideo itp.. W wypadku instalacji przewodowych jest konieczne zaplanowanie rodzajów i długość kabli a także miejsc ich prowadzenia (sufit, ściany). Od przewidzenia wszystkich połączeń, będzie zależeć, czy konieczne będzie dodatkowe kucie ścian.

2017-03-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket