5 lat HbbTV w Polsce i co dalej?

5 lat HbbTV w Polsce

To już piąta konferencja poświęcona telewizji hybrydowej, podsumowująca jej rozwój na polskim i zagranicznych rynkach telewizyjnych oraz omawiająca przyszłość HbbTV.

Konferencję rozpoczął Paweł Tutka, który omówił, co to jest telewizja hybrydowa, jej zasadę działania, dostępność w Polsce, interaktywne możliwości i wersje HbbTV. Telewizja HbbTV powstała w 2009 r. Jej zadaniem jest dostarczanie dodatkowych treści wideo i usług (np. aplikacja z pogodą, EPG, aktualności) kanałem internetowym po dołączeniu telewizora do sieci internetowej. Telewizor dekoduje sygnały wideo, audio, teletekst i znaczniki HbbTV zawarte w sygnale telewizyjnym odbieranym przez antenę telewizyjną naziemną DVB-T. Na obrazie telewizyjnym pojawia się znacznik (tizer) z czerwoną kropką, co sygnalizuje możliwość pobrania dodatkowych treści aplikacji, które są przechowywane na serwerach. Czerwony przycisk na pilocie uruchamia aplikację na danym kanale telewizyjnym. Twórcą platformy hybrydowej w Polsce jest TVP, która od 2012 r. rozwija różne aplikację TVP, była ceniona w Europie za innowacyjność i bardzo dobre serwisy. TVP dostarcza usługę HbbTV na kanałach TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP ABC, TVP Kultura i 16 kanałach regionalnych w dowolnym miejscu w kraju. Aplikacja Rekomendacje poleca różne programy, filmy i audycje, które będą emitowane w ciągu kilku najbliższych dni na kanałach Telewizji Polskiej. Telewizja hybrydowa to także nowe możliwości emisji, kanałów wirtualnych, które są tworzone w związku z konkretnymi imprezami, np. Światowymi Dniami Młodzieży czy Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Profesjonalna aplikacja TVP to serwis Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) o zagrożeniach, Komunikaty o zagrożeniu, są generowane przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. Toya jest pierwszym operatorem kablowym, który przystąpił do programu Regionalnego Systemu Ostrzegania. System jest geolokalizowany, więc wyświetlane abonentom komunikaty dotyczyć będą tylko województwa, w którym mieszkają.

Problemem dla popularyzacji HbbTV jest dostępność telewizji hybrydowej na kanałach TVP tylko odbieranych z anteny naziemnej DVB-T, nie ma jej w telewizjach kablowych i satelitarnych, mimo że kanały TVP 1 i TVP 2 są w ofercie platform kablowych czy satelitarnych, HbbTV jest dostępna tylko po zainstalowaniu anteny naziemnej na telewizorze smart TV z platformą HbbTV. Problemy wynikają z działalności biznesowej (konkurencyjne VoD i reklamy).

Bardzo dobrą wiadomością w ubiegłym roku była informacja o wdrażaniu aplikacji do odbioru filmów 4K. Prowadzone były testy przez platformę hybrydową TVP, niestety brak jest informacji, kiedy będzie wdrożona. Drugą grupą medialną dostarczającą telewizję hybrydową jest grupa ZPR, z kanałami 8TV, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Music VOX TV i Nowa TV.

2017-03-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket