Płytki i powłoki

Płytki

To najważniejsze elementy prostownic i lokówek, które mają największy wpływ na kondycję włosów. Jako jedyne nagrzewają się do wysokich temperatur i mają z nimi bezpośredni kontakt. Dlatego też tak ważne jest z jakiego materiału zostały wykonane i jaki rodzaj powłoki je pokrywa.

W prostownicach producenci stosują kilka rozwiązań. Dla skuteczności prostowania i uzyskania określonego efektu końcowego wykorzystują płytki różniące się m.in. kształtem. Uniwersalne i najbardziej popularne są płytki, mające długi i stosunkowo wąski kształt, często z lekko zaokrąglonymi końcami.

Drugą grupę stanowią prostownice z płytkami mającymi większą powierzchnię grzejną, które doskonale sprawdzają się podczas stylizacji grubych i gęstych włosów. Im węższe, dłuższe i bardziej zaokrąglone płytki, tym lepiej urządzenie sprawdza się także podczas kręcenia włosów, tym samym stając się lokówkoprostownicą. Dla samego efektu duże znaczenie ma kształt płytek. Jednak liczy się nie tylko on. Prostownice można podzielić na dwa rodzaje: z lub bez elementów pomagających rozczesywać włosy. Część z nich wyposażona jest w specjalne grzebienie, czyli małe wypustki umieszczone wzdłuż płytek prostujących. Pozwalają one na rozczesywanie włosów, co z kolei ułatwia ich prostowanie. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w prostownicach mających płytki o dużej powierzchni, w których prostuje się większe partie włosów. Grzebień może być wysuwany, wbudowany na stałe lub zdejmowany.

Ciekawą propozycją jest prostownica wyposażona w dodatkową nakładkę, będącą szczotką z naturalnego włosia, która gwarantuje łagodniejsze i szybsze prostowanie włosów oraz uwydatnia ich połysk. Prostowanie włosów odbywa się w trzech etapach. W pierwszym szczotka rozczesuje włosy, w drugim dochodzi do właściwego prostowania, w trzecim, czesząc gorące jeszcze włosy, nadaje im połysk i wygładza je. O tym czy dana prostownica lub lokówka jest bezpieczna dla włosów decyduje powłoka, którą jest ona pokryta. Najważniejsze jest to aby była wykonana z trwałego i odpornego na wysokie temperatury materiału, który chroni łuskę włosa przed zniszczeniem. Liczy się także to aby zapewniała płynny poślizg włosom, co pozwala na równomierne rozłożenia pasemek np. w trakcie prostowania. Jedną z propozycji producentów są płytki, przy których produkcji wykorzystuje się technologię manometryczną. Specjalny roztwór, w którym zanurzone są cząsteczki manometryczne, mieszany jest z różnymi środkami chemicznymi (pigmentami i katalizatorami) i przyjmuje konsystencję żelu. Kolejnym etapem jest piroliza w 200 °C, która ma ustabilizować powłokę. Dzięki temu procesowi powstaje powłoka mikrocząsteczek ceramiczno-tytanowych.

Na rynku dostępne są także prostownice z płytkami mającymi powłokę ceramiczną z domieszką masy perłowej, która nagrzewa się zaledwie w kilka sekund i szybko odzyskuje straty ciepła czy z keratyną. Jednak to tylko dwie z kilku możliwości. Oprócz płytek ceramicznych często stosowane są także tytanowe. Tytan to jeden z najtrwalszych materiałów, który wykorzystywany jest przy produkcji urządzeń mających kontakt z wysoką temperaturą. Jest odporny na uszkodzenia i trwały. Prostownice z płytkami tytanowymi są idealne do włosów grubych i kręconych, dobrze wygładzają włosy. Niektórzy producenci prostownic utrwalają płytki ceramiczne, dodając do nich tytan i tworząc płytki ceramiczno-tytanowe.

Alternatywą są płytki z turmalinami bądź diamentowe. Pierwszy typ to prostownice mające powłokę z minerałów, które wytwarzają jony ujemne pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu zamykają łuskę włosa i chronią ją przed zniszczeniem. Płytki z turmalinami zapobiegają też elektryzowaniu się włosów. Z kolei powłoka diamentowa charakteryzuje się przede wszystkim dużą wytrzymałością i trwałością. Co więcej, jest ona bardzo twarda i odporna na zarysowania. Dzięki gładkiej powierzchni dobrze prostuje włosy i idealnie nadaje się do włosów grubych, szorstkich, kręconych, trudnych do ułożenia. Na rynku dostępne są także płytki lustrzane lub tefl onowe – te ostatnie wzbogacane są o elementy ceramiki, turmalinów czy diamentów a także miedziowo-krzemowe pokryte silikonową powierzchnią, która delikatnie napina włosy, wzmacniając działanie płytek prostujących.

2016-11-22
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket