Tryby pracy i zasilanie

Tryby pracy i zasilanie

W zależności od stopnia zaawansowania urządzenia mówimy o jednym lub kilku trybach pracy.

Standardowe modele mają jedną prędkość, te z wyższej półki wyposażone są w kilka opcji, pozwalających dostosować pracę szczoteczki do indywidualnych preferencji. W zależności od producenta może to być np. tryb czyszczenia, czyszczenia delikatnego, polerowania, masażu itp. Tryby te umożliwiają mycie właściwe lub np. błyskawiczne poprawki.

Część urządzeń ma tzw. timer, czyli zegar, pilnujący, by użytkownik czyścił zęby odpowiednio długo. Na ogół po upływie 2 min uruchamia się sygnał dźwiękowy. Zegar odmierza także odmierzanie czas na szczotkowanie poszczególnych partii uzębienia, np. po 30 sekundach dźwięk informuje użytkownika, że może przejść do kolejnej partii uzębienia, co zapewnia równomierne czyszczenie wszystkich zębów. W szczoteczkach dla dzieci spotkać można funkcję odmierzania i stopniowego wydłużania czasu mycia zębów. Przez określony czas, np. 90 dni, mycie się wydłuża, by ostatniego dnia osiągnąć oczekiwane 2 min. Można wybrać także urządzenie, w którym zastosowano bezprzewodowy system synchronizujący się ze szczoteczką. Daje on w czasie rzeczywistym informację o przebiegu szczotkowania, która pomoże szczotkować zęby dokładnie i delikatnie. Zawiera motywujący wielogwiazdkowy system nagradzania: 5 gwiazdek, które zapalają się jedna po drugiej podczas szczotkowania. Jeśli szczotkowanie przebiega prawidłowo podczas rekomendowanych przez dentystów 2 minut, nagrodą jest 5 gwiazdek.

Jeśli chodzi o zasilanie, to producenci sięgają po coraz to ciekawsze rozwiązania. Oprócz klasycznych ładowarek, na które odstawia się szczoteczkę, dostępne są także bardziej designerskie sposoby na doładowanie akumulatorów. W bardziej zaawansowanych modelach, aby naładować urządzenie, wystarczy umieścić je w specjalnej szklance, która może służyć także do płukania zębów. Podobną rolę może spełniać etui podróżne, które można podłączyć do komputera przez złącze USB lub skorzystać z gniazdka elektrycznego.

Ładowarki są zawsze wyposażone w zabezpieczenie przed przeładowaniem. W wypadku szczoteczek do zębów mamy także do czynienia z tzw. efektem pamięci. Aby go uniknąć, sugeruje się przynajmniej raz na pół roku zupełnie rozładować akumulator, zaś aby utrzymać pełnię mocy szczoteczki, dobrze jest przechowywać ją na bazie ładującej. Jest to jednak nic innego jak codzienne doładowywanie, w wypadku którego trudno mówić o jednorazowym ładowaniu. Wiele szczoteczek wyposażonych jest we wskaźnik poziomu naładowania.

2017-02-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket