Rodzaj włosia ma znaczenie

Rodzaj włosia ma znaczenie

Dostosowanie rodzaju włosia do stanu zębów i dziąseł to podstawa prawidłowego szczotkowania, zwłaszcza szczoteczką elektryczną.

Wyróżnia się włosie bardzo miękkie, miękkie, średnie i twarde. Bardzo miękkie włosie (średnica 0,08–0,0012 mm) stosuje się w wypadku implantów. Dla dzieci wskazane są najczęściej modele z włosiem miękkim (średnica 0,18–0,20 mm). Zaleca się je także w wypadku nadwrażliwości i chorób dziąseł. Najpopularniejsze są szczoteczki z włosiem o średniej twardości (średnica 0,20– 0,25 mm), które zaleca się osobom dorosłym bez problemów z uzębieniem, ale także bez nawyków takich jak picie dużych ilości kawy, palenie oraz innych mogących narzucać szczególną troskę o stan uzębienia. Szczoteczki z włosiem twardym (średnica 0,25– 0,30 mm) przeznaczone są do stosowania w szczególnych przypadkach.

Wybierając szczoteczkę, warto pamiętać, że liczy się nie tylko twardość włosia, ale i jego właściwości. Może być włosie czyszczące, polerujące, masujące czy wybielające. Co więcej, od jego długości i rozłożenia zależy przeznaczenie danej główki – inaczej wygląda to w wypadku końcówek do aparatów ortodontycznych, a inaczej w tych przeznaczonych dla dzieci. Dłuższe włosie dociera głębiej w przestrzenie międzyzębowe, natomiast krótsze dokładnie czyści powierzchnię. Niektórzy producenci postawili na nietypowe ułożenie włosia, np. krzyżowe, ale tak naprawdę do tej pory nie ma wiarygodnych badań, które potwierdzałyby większą skuteczność szczoteczek z włosiem ułożonym w sposób niekonwencjonalny. Co prawda, ułożenie włosia może zwiększać przestrzeń, którą obejmuje główka szczoteczki, jednak dentyści podkreślają, iż najbardziej liczą się technika mycia i po prostu jego częstość.

2017-02-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket