Wyciskarki można podzielić na te do mieszanych produktów, czyli owoców i warzyw, i te przeznaczone tylko do cytrusów.
Mimo podobnej nazwy urządzenia te mają całkowicie inną budowę i zasady działania – różnią się także wielkością. Tak naprawdę modelom do owoców i warzyw bliżej jest do klasycznych sokowirówek.
Urządzenia te dzielimy na:
- wyciskarki jednoślimakowe – można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsza grupa to urządzenia, które nie mają ostrzy i których praca opiera się na miażdżeniu produktów za pomocą wałka ślimakowego. W rezultacie w trakcie przygotowywania soku nie wytwarza się ciepło, dzięki czemu nie dochodzi do napowietrzenia i utraty składników odżywczych. W urządzeniach tych bardzo często stosuje się dodatkowe rozwiązania, pozwalające m.in. na rozdrobienie kawy bądź ziół. Drugą grupę tworzą wyciskarki wyposażone w ostrza. Urządzenia te nie tylko miażdżą produkty (pierwszy etap), ale i ścierają je (drugi etap) za pomocą wałka ślimakowego;
- wyciskarki dwuślimakowe – należą do urządzeń tzw. wolnoobrotowych. Są one wyposażone w dwa wałki ślimakowe, ułożone względem siebie równolegle. To właśnie one odpowiadają za dokładne zmiażdżenie wyciskanych produktów. Potem sok przepływa jeszcze przez filtr zatrzymujący miąższ i jest już gotowy do picia.