Rodzaje desek

Rodzaje

Wyróżnić można dwa główne typy desek do prasowania – deski tradycyjne i elektryczne. Te ostatnie można dodatkowo podzielić jeszcze na kilka rodzajów. Najpopularniejsze są te przypominające deski tradycyjne. Ich charakterystycznymi elementami są antenka i zintegrowany przedłużacz. Dzięki nim żelazko zostaje podłączone nie do kontaktu, ale do deski. Najnowocześniejsze są systemy prasowania, które za sprawą tego, że mają wentylator i różne zabezpieczenia, są bardzo funkcjonalne. Ich ceny jednak są wysokie i wahają się w granicach od 1 do 1,5 tys. zł.

Deski elektryczne są bardzo wygodne, gdyż prasowanie na nich nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku. Funkcja podgrzewania blatu pozwala na prasowanie odzieży za pomocą tylko ręki. Co to oznacza? Że wystarczy położyć bluzkę na blacie, położyć dłoń na desce i praktycznie prasujemy sami, bez użycia żelazka. Pamiętać należy jednak, że tak jak we wszystkich nowoczesnych urządzeniach, trzeba wziąć poprawkę na fakt, że dużych zagnieceń nie usuniemy w ten sposób. Potrzebujemy żelazka, ale na pewno prasowanie staje się krótsze i szybsze. Ważną funkcją elektrycznych desek jest płynna regulacja wysokości. Pozwala to na doskonałe dopasowanie wysokości do potrzeb użytkownika.

Deski tradycyjne to deski zdecydowanie tańsze, ale i mniej funkcjonalne. Nie mają ani systemów pary, ani możliwości bezpośredniego podłączenia żelazka do deski. Blat ich nie jest podgrzewany. Jeśli odzież nie wymaga specjalistycznego traktowania, taka deska jest bardzo przydatna. Ich zaletą nie jest tylko cena, ale także lekkość. Są proste w obsłudze i nie wymagają specjalnego traktowania. Co prawda, bardzo szybko zostały wyparte przez deski elektryczne, jednak nadal cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów.

Dodatkowe funkcje desek elektrycznych

Bardziej zaawansowane deski elektryczne charakteryzują się dodatkowymi funkcjami, które przyspieszają prasowanie i zwiększają jego komfort. Ich zastosowanie umożliwiają kilkuwarstwowy blat oraz umieszczony pod nim wentylator. Obowiązkowym elementem jest także przełącznik funkcji wentylatora. Warto pamiętać, że nie wymagają one uruchomienia, gdy prasuje się na sucho (chyba że jest to system prasowania zintegrowany ze stacją pary).

  • Funkcja odsysania pary – to rozwiązanie, które przyspiesza wyparowywanie wilgoci, stygnięcie prasowanych materiałów i blatu. Jest to o tyle ważne, że najlepsze wyniki uzyskuje się, pozwalając ubraniom przez chwilę ostygnąć, co utrwala rezultat prasowania. Funkcja ta sprawia, że para lepiej przenika przez włókna, co także skraca czas prasowania. Co więcej, gwarantuje, że zarówno deska, jak i ubrania pozostaną suche, a napływające świeże powietrze szybciej schładza i chroni tkaninę. Funkcja ta powinna być stale włączona podczas prasowania przy użyciu pary. Dzięki niej zostanie usunięty nadmiar pary z aktywnej deski i z wnętrza obudowy blatu. Zapobiegnie też ewentualnemu kapaniu wody podczas przechowywania deski.
  • Funkcja nadmuchu – służy do prasowania delikatnych tkanin na tzw. poduszce powietrznej bez powstawania fałd. Nadmuch unosi delikatnie materiał i umożliwia jego prasowanie bez potrzeby silnego przyciskania go do powierzchni blatu. Zapobiega to powstawaniu połysku i odciśnięciu się szwów. Co więcej, szybciej schładza rzeczy i chroni lekkie tkaniny, które są szczególnie narażone na uszkodzenia.
  • Funkcja podgrzewania – sprawdza się podczas prasowania jeszcze wilgotnych rzeczy. Prasowana bielizna szybciej uzyskuje wysoką temperaturę, przy której włókna zaczynają się rozluźniać. Pozwala to także na redukcję ryzyka powstawania rdzy na stelażu deski. Często połączona jest z funkcją odsysania pary.
  • Funkcja zasysania – unieruchamia tkaninę na blacie, przeciwdziałając tworzeniu się fałd. W trakcie pracy tkanina jest dokładnie przyciągana do deski. Co więcej, zapewnia to idealne kanty w wypadku prasowania spodni.
  • Funkcja wyrzutu pary – duża ilość pary zostaje „wyrzucona” bezpośrednio z deski wprost na leżąca na niej tkaninę. By ją wyprasować, wystarczy wygładzić ją dłonią.

Szczególny rodzaj desek – rękawniki

Szczególnym rodzajem desek są tzw. rękawniki. Są to małe deski bez nóżek. Są płaskie i mają zapewnić wygodę prasowania rękawów od koszul, bluzek, a także nogawek od spodni czy spodenek. Są wygodne, zajmują niewiele miejsca i są bardzo praktyczne, szczególnie w trakcie wyjazdów, gdy nie ma zbyt wiele czasu na prasowanie. Producenci proponują różne rodzaje rękawników. Zdarza się także, że rękawniki dodawane są przy zakupie do desek do prasowania jako niezbędne akcesorium. Wymiary rękawników są naprawdę różne. Plusem rękawników jest ich waga. Te najlżejsze nie ważą nawet 1 kg.

2017-02-10
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket