Kamery do zadań specjalnych

Kamery do zadań specjalnych

Nowym trendem są kamery wideo, które można zabrać ze sobą na wyprawę. Kamera może towarzyszyć nam także podczas uprawiania najróżniejszych sportów – również ekstremalnych. Umożliwia to zarejestrowanie ekscytujących ujęć. Może także być narzędziem, do szkolenia sportowców.

Niewielkie kamery akcji

Specjalne konstrukcje kamer pozwalają na zamontowanie ich w miejscach, gdzie operator nie mógłby się znaleźć lub byłoby to dla niego niebezpieczne, np. podczas skoków spadochronowych czy jazdy na nartach. Są one także często wykorzystywane podczas realizacji telewizyjnych, np. wyścigów motocyklowych czy rajdów samochodowych. Pozwalają znacznie lepiej oddać realizm prezentowanych wydarzeń. Najlepsze kamery rejestrują obraz o rozdzielczości Full HD.

Kamery sportowe przyjmują różne formy, najpopularniejsze mają kształt tulei nie większej niż cygaro, w której umieszczony jest obiektyw, nośnik (przeważnie pamięć mikro-SD) i wyjście USB oraz podstawowe przyciski do obsługi. Obiektyw zazwyczaj ma stałą ogniskową lub zoom cyfrowy.

Kolejną grupą są płaskie kamery wideo, przypominające telefon komórkowy. Z jednej strony jest obiektyw, a z drugiej ekran LCD z przyciskami do obsługi. Kamera Samsung HMX- -W350 jest wodoodporna do głębokości 5 m i wytrzymuje upadek z wysokości 2 m, a szczelna konstrukcja zabezpiecza ją przed kurzem i piaskiem. Znajdujący się w zestawie specjalny pływak zapobiega jej tonięciu – kamera upuszczona do basenu albo rzeki unosi się na wodzie, co umożliwia nakręcenie podwodnych ujęć. Specjalny tryb Aqua kompensuje rozmyty obraz i minimalizuje zniekształcenia, aby w maksymalny sposób poprawić jakość fi lmów kręconych w wodzie. W350 wyposażono także w żyroskop, dzięki czemu można nagrywać wideo w pozycji „do góry nogami”, a odtwarzanie obrazu jest prawidłowe. Ta funkcja jest szczególnie przydatna podczas skoków na bungee czy ze spadochronem.

Kamera umożliwia szybką publikację materiałów w serwisach społecznościowych, takich jak YouTube, przez podłączenie kamery do komputera, wybranie pliku i naciśnięcie jednego przycisku.

Samsung W350 rejestruje obraz z częstotliwością 30 klatek na sekundę w rozdzielczości Full HD (1920 × 1080). W kamerze zastosowano matrycę BSI CMOS o rozdzielczości 5 Mpx, która gromadzi dwukrotnie więcej światła niż tradycyjna matryca CMOS, a także obiektyw o jasności F 2,2.

Komplet wyposażono również w szelki na piersi i pasek na ramię, co pozwala nosić kamerę bez używania rąk, toreb ani kieszeni.

Kupując kamerę akcji, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów jej użytkowania. Przede wszystkim na jej wytrzymałość mechaniczną, określaną przez wysokość z jakiej może upaść.

Zdjęcia wykonywane w środowisku wodnym, np. na kajaku lub w czasie nurkowania, będą wymagały wodoszczelności. Parametrem decydującym jest głębokość zanurzenia (zazwyczaj od 5 do 20 m). Należy mieć świadomość, że wraz z głębokością wzrasta ciśnienie, które może spowodować rozszczelnienie obudowy i uszkodzenie kamery.

W środowisku takim jak plaża lub pustynia ważna jest pyłoszczelność, czyli zabezpieczenie mechanizmów przed wnikaniem pyłu.

W terenie trudno jest ładować akumulator, więc warto sprawdzić, na jak długo wystarczy gromadzona w nim energia.

Z funkcji obsługowych należy zwrócić uwagę na wielkość i funkcjonalność przycisków. Powinny być na tyle duże, aby można je było obsłużyć w rękawiczkach, co jest ważne w sezonie zimowym. Wygodny jest suwak do uruchamiania zapisu. Jeżeli mocujemy kamerę do kasku, przydatny może być pilot mocowany do nadgarstka do jej obsługi.

Zmiana nastawień nagrywania może odbywać się przez komputer lub telefon komórkowy (kamera Countour+2). Do poziomowania kamery pomocy może być laser, którego promień jest widoczny na ścianie. Funkcja ujęcia poziomego (Level Shot) automatycznie koryguje przechylenia obrazu w kamerze A100 fi rmy Panasonic.

Odbiornik GPS dostarczy danych dotyczących przebiegu trasy czy szybkości podczas zjazdu rowerem lub na nartach. Należy sprawdzić możliwości mocowania kamery do różnych urządzeń: roweru kasku, ubrania itp.

Ważny jest też sposób sygnalizacji włączenia nagrywania i zasilania za pomocą diod LED.

Kamery do zadań specjalnych

CONTOUR+2

2017-01-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket