Po kilku zimowych miesiącach trawnik może nie być w najlepszym stanie. Darń przykryta warstwą szczątków roślin i śniegu, albo jednym i drugim, może ulec znacznemu uszkodzeniu. Dlatego gdy przyjdą pierwsze ciepłe dni, warto poświęcić kilka godzin, podczas których zadbamy o jego odpowiednią kondycję. Co należy zrobić, aby z nadejściem wiosny trawnik cieszył oko piękną zielenią? Zafundować mu pielęgnację, gdyż każdy organizm potrzebuje odnowy. Kilka godzin na świeżym powietrzu również właścicielowi trawnika dobrze się przysłuży.
Grabienie – zabieg ten należy wykonać, jeszcze zanim rozpocznie się okres wegetacji, z reguły pod koniec marca. Należy to robić na krzyż, aby dokładnie wygrabić stare, suche źdźbła, które zostały po zimie, i obumarłe resztki roślin, mogące być siedliskiem chorób i szkodników. Najlepiej jest grabić grabiami wachlarzowymi
Wertykulacja – rozluźnia darń i wspomaga odmłodzenie trawnika, a także pozwala usunąć nagromadzoną powłokę filcu.
Aeracja – to nakłuwanie darni kolcami w celu napowietrzenia korzeni trawy. Zabieg ten na większych terenach wykonuje się aeratorem, a na małych trawnikach przydomowych wystarczy narzędzie ręczne lub specjalne kolce zakładane na buty.
Wałowanie – dociska darń do podłoża, przez co zapewnia jej dostęp do wody i zapobiega wypadaniu fragmentów trawnika.
Nawożenie – kiedy trawnik zacznie się zielenić, dobrze jest go nieco wspomóc nawozem azotowym. Koniecznie należy zwrócić uwagę na równomierne rozsypanie odżywki. Warto też regularnie rozsypywać nawóz wieloskładnikowy, który zaopatrzy glebę we wszystkie niezbędne składniki mineralne, oraz pamiętać o odżywce organicznej, np. w postaci mulczu.
Dosiew – stosuje się go głównie przy ubytkach na większej powierzchni. Glebę w tych miejscach należy powierzchniowo spulchnić mieszankę (lub jak najbardziej podobną) trawy, jaka była użyta do założenia trawnika. Wysiane nasiona przykrywamy cienką warstwą gleby lub piasku i obficie podlewamy. Pierwsze koszenie dosianych fragmentów wykonuje się, gdy źdźbła osiągną 10 cm wysokości.
Uzupełnianie – niewielkie ubytki w trawniku można przykryć dopasowanymi wielkością fragmentami darni, które można pobrać z innych, np. mniej widocznych, miejsc. W tym celu w uszkodzonym fragmencie wykopujemy niewielkie zagłębienie i w tym miejscu umieszczamy pobrany płat darni. Następnie dociskamy go dłońmi lub drewnianym trzonkiem grabi i podlewamy. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu tego miejsca, aby nie wysychało, omijaniu go przy pierwszych koszeniach i przycinaniu ich wyłącznie nożycami).
© 2024 InfoMarket