Roboty koszące Robomow firmy Friendly Robotics zadebiutowały na polskim rynku w ubiegłym roku. Ich wyłącznym dystrybutorem w kraju jest firma DLF, która importuje także roboty sprzątające marki iRobot. Teraz można sterować nimi także za pomocą aplikacji mobilnej.
Oferta Robomow dzieli się na dwie linie produktowe: linia czerwona, popularna, sprzedawana jest w sieciach handlowych, elektromarketach i sklepach ogrodniczych, linia zielona cechuje się nieco lepszymi parametrami pracy i sprzedawana jest przez sieć oficjalnych dealerów marki Robomow. Wszystkie modele robotów Robomow wyposażone są w moduł Bluetooth, przez który komunikuje się z urządzeniem przenośnym. Może być to tablet lub telefon komórkowy. Aplikacja powstała na urządzenia z zainstalowanym systemem Android w wersji 4.3 lub nowszym albo iOS 7.0 i 7.1. (Apple Iphone 4S, 5, 5S, 5C, Ipad 3, Ipad mini, Ipod Touch 5 generacji). Sprzęt musi być kompatybilny z Bluetooth BLE (Bluetooth Low Energy). Po zainstalowaniu aplikacji należy sparować ją z robotem. Dokonuje się to przez podanie aplikacji kodu kreskowego umieszczonego na obudowie robota. W modelach z jednym ostrzem kod umiejscowiony jest z tyłu. Roboty z dwoma ostrzami mają kod schowany pod klapką na szczycie obudowy. Kod można przepisać ręcznie bądź zeskanować kamerą wbudowaną w urządzenie mobilne. Pewną formą zabezpieczenia jest to, że jednego robota można połączyć tylko z aplikacją zainstalowaną na jednym smartfonie lub tablecie.
Po uruchomieniu aplikacja wita nas ekranem powitalnym. Za jej pomocą można uzyskać informacje na temat robotów Robomow, jak również stanu konkretnego urządzenia połączonego z aplikacją. Najważniejszą wyświetlaną informacją jest stan naładowania baterii. Jednak głównym przeznaczeniem aplikacji jest zdalne sterowanie i programowanie robota. Szybki dostęp daje możliwość natychmiastowego rozpoczęcia koszenia (Mow), koszenia wraz z krawędziami (Edge & Mow) oraz powrotu robota do stacji dokującej (Home). Kolejna opcja to programowanie robota. Można wybrać własny harmonogram koszenia wedle ustalonego porządku z podziałem na strefy, dni tygodnia, w których strefa ma być koszona, i wybranych godzin. W tym zakresie funkcje aplikacji pokrywają się z możliwościami programatora robota, lecz korzystanie z aplikacji powinno być bardziej przejrzyste. Dodatkowo istnieje możliwość wyznaczania „wysp”, czyli obszarów wyłączonych, na przykład klombów, oczek wodnych, a także ustawienia maksymalnej odległości przejazdu robota od przewodu granicznego.
Aplikacją można także manualnie sterować robotem. Po wybraniu tej opcji na ekranie wyświetla się duży okrąg nawigacyjny. Przesuwając palcem na ekranie, steruje się kierunkiem poruszania maszyny. To funkcja przydatna zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach oraz gdy istnieje potrzeba wyjechania robota poza przestrzeń ograniczoną przewodem granicznym.
© 2024 InfoMarket