Bez nich zlewozmywak w ogóle nie ma racji bytu. Mało tego, dziś mówi się o nich nawet, że są jego swoistą ozdobą, a nawet samej kuchni, bo to element wyposażenia widoczny z każdej strony. Dlatego wybór armatury kuchennej jest równie ważny, co i zlewozmywaka.
Dziś dla wielu użytkowników samo dostarczanie wody ciepłej i zimnej to zdecydowanie za mało. Od dłuższego już czasu obracane o 360°, wyciągane, a nawet „kładzione” wylewki także należą do standardów, choć oczywiście są nie we wszystkich modelach. Czego zatem można jeszcze oczekiwać? Najpierw kilka słów o budowie baterii, bo z nią ściśle są związane niektóre funkcje.
Bez względu na to, czy jest stalowa, kompozytowa, pokryta specjalna farbą lub barwną powłoką, bateria zlewozmywakowa składa się z:
Parametry baterii zlewozmywakowych zależą przede wszystkim od rozwiązań, które przekładają się na funkcjonalność i oszczędność. Należą do nich:
W tym wypadku można zastosować dwa kryteria podziału, a mianowicie sposób montażu oraz rodzaj wylewki. Mamy, zatem:
Są kolejną cechą różnicującą baterie. Wbrew pozorom istnieje kilka sposobów nie tylko zwyczajnego odkręcania wody, ale też regulowania jej temperatury. Biorąc to pod uwagę, wyróżniamy:
Coraz częściej zwraca się na to uwagę, choćby ze względu na wciąż rosnące ceny wody, zwłaszcza gorącej, jak i na ekologię (zasoby wody pitnej się kurczą). Zobaczmy, co pozwala na oszczędność wody w wypadku baterii kuchennych.
Na większości baterii można łatwo zamontować filtr poprawiający jakość wody. Wystarczy go nakręcić w odpowiednim miejscu, ale są i takie modele, które z założenia mają taki filtr. Taka bateria może być wyposażona w oddzielny dopływ wody uzdatnionej, a łatwość obsługi zapewnia oddzielna regulacja obu typów strumieni. Wszystko dzieje się za sprawą wylewki z podwójną funkcją. Są także modele, które mają i filtr, i saturator, dla tych, którzy piją tylko wodę gazowaną. Wiele fi rm ma w swoich ofertach baterie uzdatniające wodę.
Coraz więcej baterii ma tę funkcję, a gra ona kilka ról – z jednej strony pokazuje, że woda jest odpowiednio ciepła, z drugiej pozwala nie włączać światła, co jest ważne, gdy kuchnia otwarta jest na pokój, w którym akurat ktoś ogląda telewizję, i w końcu jest również elementem designerskim, dodającym wnętrzu uroku.
Jeden z producentów m.in. armatury proponuje baterię, z której może popłynąć woda o temperaturze 100°C, na którą w dodatku nie trzeba czekać, gdyż urządzenie potrafi dostarczyć wrzątek błyskawicznie – wystarczy zamontować pod zlewozmywakiem bojler. Która funkcja jest najważniejsza? Decydują użytkownicy.
© 2024 InfoMarket