Od niej dużo zależy, więc jej jakość nie może być obojętna przyszłemu użytkownikowi. Warto, zatem zwrócić uwagę zarówno to, co ma w środku, a od czego zależy sprawne działanie armatury, jak i na jej staranne wykończenie.
Ten istotny element wyposażenia zlewozmywaka, jakim jest armatura, odpowiada za kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, co najważniejsze za oszczędzanie wody, po drugie za ułatwianie prac kuchennych podczas przygotowywania posiłków, po trzecie za utrzymanie czystości, a po czwarte ma też duży wpływ na estetykę samego wnętrza.
Kto pamięta stare typy baterii, ten wie ile się marnowało wody wypływającej z cieknących kranów, a jednym z winowajców były właśnie złej jakości głowice. Dziś żadna szanująca się marka, nie może sobie pozwolić na takie bubel. Dlatego też producenci kładą tak duży nacisk na ten, jakże istotny element budowy baterii. Bo to właśnie głowica odpowiada za jej sprawne działanie oraz za długowieczność. Te najnowszej generacji są ceramiczne, a wiele z nich wyposażonych jest w dyski ceramiczne o wysokie odporności. Głowice odpowiadają też za niezawodną regulację temperatury. Niektóre firmy wyposażają głowice w specjalne systemy pozwalające na regulację temperatury, za ich pośrednictwem można kontrolować dopływ ciepłej oraz zimnej wody. Są i takie baterie, które właśnie na głowicy mają ogranicznik przepływu, umożliwiający regulację siły strumienia wody i to bez względu na jej temperaturę. Ma to niebagatelny wpływ na oszczędzanie wody, a co za tym idzie na nasz domowy budżet (niższe rachunki za zużycie wody). Śmiało można powiedzieć, że solidna głowica, to czysty zysk dla użytkownika.
Od niej rzeczywiście dużo zależy, a w tym przypadku mowa jest przede wszystkim o wygodzie użytkowników. Nowoczesne baterie kuchenne, zazwyczaj tzw. stojące (ścienne cieszą się zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem kupujących) wyposażane są w wylewki obrotowe. Jest to dużym udogodnieniem, gdy chcemy umieścić w zlewozmywaku, np. wysoki garnek, bo wtedy bateria „nie będzie przeszkadzała”. Łatwiej jest także dotrzeć do oby komór, jeśli zlewozmywak ma je właśnie dwie. Niezwykle pomocne są w opłukiwaniu owoców oraz warzyw, a także naczyń czy samego zlewozmywaka, zwłaszcza gdy jest duży są baterie z wyciąganą wylewką, bo pozwalają dotrzeć dosłownie w każdy kąt. Na szczególną uwagę zasługują również baterie uzdatniające wodę, które tą samą wylewką mogą podawać wodę oczyszczoną albo taką prosto z kranu. Nie można też nie wspomnieć o specjalnych konstrukcjach podokiennych, dzięki nim baterię można położyć, by otworzyć okno albo zniżyć do odpowiedniego poziomu. Prawdziwym hitem są baterie, wyposażone w wylewkę z diodami, podświetlającymi strumień wody, w zależności od jej ciepłoty.
Po pierwsze powinno być trwałe, a po drugie estetyczne. Od pewnego czasu jest niezwykle istotne, ponieważ zaczęto zwracać uwagę na stylistyczne i kolorystyczne dopasowanie baterii do zlewozmywaka czy kuchennego blatu. Poza klasyczną srebrzystością (matową lub połyskującą) chromu i jemu podobnych powłok, do wykończania baterii stosowane są także specjalne farby, pojawiły się również baterie z kompozytów – często w tych samych odcieniach, co zlewozmywaki, a ostatnio bajecznie kolorowe, również z powłokami fotoluminescencyjnymi, które ładują się energią świetlną i sprawiają, że bateria świeci w ciemności aż do 12 godzin. Taka armatura na pewno kuchnię ożywi, a można ją dopasować, np. do kolorystyki drobnego AGD lub kuchennych dodatków. Kwestia czy bateria powinna być w identycznym kolorze, co i zlewozmywak nie została rozstrzygnięta, to kwestia indywidualnego spojrzenia na estetykę, ale jedno jest pewne – teraz dobór odpowiedniej kolorystyki do wyposażenia kuchennego, ścian czy mebli, to dosłownie drobiazg.
© 2024 InfoMarket