Wyposażenie podstawowe i dodatkowe

Wyposażenie podstawowe

Pewne elementy zlewozmywaki mają w komplecie, zwłaszcza te niezbędne do podłączenia, inne takie jak bateria, deska do krojenia, czy wkładka ociekowa trzeba zazwyczaj dokupić.

Ponieważ o zlewozmywaku mówi się jako o „domowym centrum dowodzenia”, powinien być funkcjonalny – i nie chodzi tylko o jego wielkość, ale też o wyposażenie. Przemyślane rozmieszczenie urządzeń ułatwia pracę, a liczne akcesoria, które oferują producenci, usprawniają przyrządzanie posiłków.

Deski i wkładki

Zlewozmywaki to jedne z najczęściej używanych sprzętów w kuchni. Im bardziej przemyślane jest ich ułożenie i wyposażenie, tym łatwiejsze jest późniejsze użytkowanie. Dlatego tak bardzo ważny jest dobór odpowiednich dodatków, z którymi krojenie, mycie, a nawet suszenie będą dziecinnie proste. Wśród wielu dodatków do zlewozmywaków najpopularniejsze są deski do krojenia. Producenci zlewozmywaków oferują modele desek, które można nałożyć na komorę lub ociekacz zlewu. Odpowiednio umocowana deska staje się nie tylko wygodna w użyciu, ale przede wszystkim bardzo funkcjonalna, bo „wydłuża” blat roboczy. Użytkownik może nią manewrować według potrzeb (w zależności od modelu) w pionie i w poziomie. Na rynku dostępne są deski drewniane, z tworzyw sztucznych, a także ze szkła hartowanego. Te ostatnie modele są idealne nie tylko do krojenia, ale sprawdzą się, jako podstawki do odstawiania gorących naczyń. Inny ciekawym i bardzo pożytecznym dodatkiem są wkładki do komory pomocniczej. Są to dodatkowe elementy, które pozwalają zwiększyć funkcjonalność. Można z ich pomocą odseparować poszczególne produkty lub wykorzystywać komorę pomocniczą, jako dodatkową komorę ociekową do suszenia, np. sztućców. Różnego rodzaju tacki, tarki, miski i sita są przystosowane do instalowania zarówno w komorze głównej, jak i dodatkowej. Zazwyczaj wykonane są z najwyższej jakości stali nierdzewnej, co znacząco zwiększa ich trwałość i odporność na upływ czasu oraz uszkodzenia mechaniczne. Bardzo przydatne podczas prac kuchennych są z pewnością tarki i sita, które nakłada się na komorę pomocniczą, umieszczając pod spodem miskę. Ścieranie warzyw odbywa się wówczas w obrębie zlewozmywaka, co pozwala na zachowanie maksymalnej czystości w kuchni. Ponadto zamontowane w zlewozmywaku sitko sprawia, że ryzyko poparzenia przy przelewaniu wrzątku z makaronem czy ryżem jest minimalne.

Deski

Zestaw odpływowy

W wyposażeniu zlewozmywaków znajdziemy również wiele dodatków, które coraz częściej stają się standardem. Doskonałym przykładem są zestawy odpływowe, które u większości producentów stanowią element wyposażenia standardowego. Zadaniem zaworów jest wyłapywanie większych odpadów. Zazwyczaj są one wykonane ze stali szlachetnej. Niektóre modele zlewozmywaków mają ukryty przelew, co nie tylko zwiększa walory estetyczne urządzenia, ale jest również rozwiązaniem bardziej higienicznym niż tradycyjne. Ponadto bardzo łatwo można go zdemontować i wyczyścić. Modele z najwyższej półki odznaczają się innowacyjnymi systemami odpływowymi, które nie tylko są bardzo estetyczne, ale także wysoce przepustowe. Dodatkowo ich kompaktowe wręcz wymiary pozwalają lepiej zagospodarować przestrzeń pod zlewozmywakiem. Niektórzy producenci mają w ofercie odpływy sterowane sensorowo, a także odpływy ukryte. Rozwiązanie to sprawia, że zlewozmywak nabiera nowoczesnego wyglądu, ponieważ odpływ ukryty jest za maskownicą, nie traci jednak nic ze swojej funkcjonalności. W niektórych modelach zlewozmywaków, zwłaszcza w tych z górnej półki, spotkamy również ukryty przelew. Rozwiązanie to spełnia głównie funkcję estetyczną – pod niewielką klapką ukryty jest przelew. Klapkę można łatwo zdemontować, a sam przelew dzięki swej konstrukcji jest dużo bardziej higieniczny niż tradycyjne rozwiązania.

Dozowniki

Dozowniki

Przy zlewozmywaku najważniejsza jest odpowiednia organizacja przestrzeni. Środki czystości, zmywaki czy ręczniki papierowe potrzebują odpowiedniego miejsca, żeby nie zabierać niezbędnej przestrzeni. Producenci proponują różnego rodzaju dozowniki na płyny do naczyń czy mydła, relingi czy specjalne uchwyty na ręczniki papierowe. Dozowniki to elementy, które nie tylko poprawią estetykę otoczenia zlewozmywaka, lecz również zwiększają funkcjonalność przez ułatwianie pobierania detergentów. Wystarczy naciśnięcie pompki, aby odpowiednia ilość detergentu znalazła się na gąbce, a płyn do naczyń można swobodnie ukryć w szafce kuchennej. Dozowniki montowane są najczęściej na powierzchni zlewozmywaka lub w blacie kuchennym. Producenci oferują różne pojemności, dzięki czemu płyn mamy zawsze pod ręką. Innym ciekawym rozwiązaniem są systemy relingów, dzięki którym z łatwością możemy posegregować potrzebne przy myciu narzędzia, np. zmywaki. Reling zazwyczaj wyposażony jest w haczyki, na których można wieszać miski, sitka lub inne narzędzia kuchenne. Jest obowiązkowym elementem systemów kuchennych, który pozwala mieć wszystkie akcesoria w zasięgu ręki. Uchwyt na ręczniki papierowe montuje się pod zlewem, nad nim lub obok niego. Ręczniki ułatwiają szybkie osuszanie nie tylko dłoni, ale i powierzchni zlewozmywaka podczas sprzątania.

Rozdrabniacze

W ofercie niektórych producentów znajdziemy specjalne młynki do odpadów organicznych. Składają się zwykle z: zespołu montażowego, młynka rozdrabniającego, zespołu odprowadzającego oraz włącznika. Konstrukcja opiera się na kilkusetwatowym silniku, który jest zamontowany w obudowie z tworzywa lub stali nierdzewnej. Urządzenia są napędzane przez specjalną tarczę, odpowiedzialną za rozdrabnianie wrzucanych odpadów. Montuje się je pomiędzy zlewozmywakiem a ujściem kanalizacyjnym. Zmielone resztki zamiast do kosza na śmieci trafiają do kanalizacji. Należy pamiętać, że młynek służy do rozdrabniania tylko odpadów organicznych! Rozdrabniacz to sprawdzony sposób na usuwanie odpadów powstałych po obieraniu warzyw czy owoców. Wystarczy puścić strumień zimnej wody, włączyć młynek, wrzucić odpady – i gotowe.

Rozdrabniacze
2017-01-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket