Jaki wybrać zlewozmywak i baterię?

Jaki wybrać

To jedno z najczęstszych pytań, jakie zadajemy sobie przed zakupem wyposażenia. Jednak odpowiedź nie zawsze jest łatwa, zwłaszcza wtedy, kiedy nie wiemy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru jednego z ważniejszych sprzętów w domu.

Wiele osób zasięga opinii „wujka Gie”, który przecież wie wszystko. Niestety, w tej kwestii nie jest najlepszym źródłem wiedzy, tym bardziej że producenci wciąż zaskakują nas nowymi materiałami oraz rozwiązaniami. Dobrymi doradcami nie będą także serwisy i fora internetowe, na których nadal mamy do czynienia z przekłamaniami i nierzetelnością.

Jak najdalej od opinii, testów, recenzji

Niestety, nie wszystkie opinie na forach są zgodne z prawdą. Nie zawsze również „rzetelny test” jest prawdziwy... Stąd nasza rada – pytajmy o opinię ludzi zajmujących się od lat sprzętem AGD. Oni doradzą, pomogą, a nawet powiedzą, z jakimi niespodziankami możemy się spotkać, wybierając dany model. Z kolei od testów, recenzji i opinii anonimowych internautów powinniśmy trzymać się jak najdalej. Oczywiście, są fora i są konsumenci, którzy rzeczowo pomogą innym konsumentom i podpowiedzą, co jest nie tak w danym modelu lub co jest jego największą zaletą. Ale to tak naprawdę mały procent, który w dobie Internetu powinien przecież rosnąć. Większa część, niestety, „pracuje” pod egidą różnych instytucji, pod wpływem własnej fantazji lub na zlecenie fi rm. Wynikiem jest przedstawianie danego sprzętu w superlatywach, a innego w najgorszym świetle.

Na innych stronach i w sklepach WWW jest już całkiem na odwrót – zależy, kto i co poleca lub sprzedaje. Coraz częściej dochodzi także do tzw. czarnego PR, a więc działań konkurencyjnych mających na celu zdyskredytowanie innych produktów i marek. Rzecz często odbywa się na dużą skalę i jest masowo kopiowana. Prawdziwość tych „rad” konsument sprawdzi jednak dopiero na sobie, w domu. To samo zauważamy w „testach konsumenckich” blogerów i innych freelancerów. Wyrażane tam opinie są całkowicie subiektywne i zabarwione emocjami. W większości cechują je więc brak obiektywizmu i szerszego spojrzenia. W tym miejscu przypominamy, że w Polsce nie funkcjonuje prawnie instytucja testu konsumenckiego. W praktyce testy może więc robić każdy, na własną modłę, bez należnej wiedzy, kompetencji, metodologii, niezależności oraz narzędzi, norm i środowiska badawczego.

Pamiętajmy też, że zdarza się, iż produkt się zniszczy. Ma prawo. Nawet najnowsza i najlepsza technika nie uchroniła od awarii kosmicznych promów. Na bazie jednego przypadku nie można przecież negować jakości wszystkich wyrobów danego producenta.

W gąszczu opinii

Nikt nie może wziąć odpowiedzialności za wybór konsumenta. Każdy z nas dokonuje wyboru w oparciu o indywidualne preferencje i przyzwyczajenia. To, co dla jednej osoby będzie wygodne (np. zlewozmywak podwieszany lub bateria ścienna), dla innej może być już całkiem bezużyteczne i niefunkcjonalne. Należy zadać sobie pytanie, jakie funkcje będzie spełniać zlewozmywak, zwłaszcza jeśli w domu jest zmywarka i, co mogłoby być jego dodatkową zaletą, jakie jest jego wyposażenie – np. młynek do odpadów czy bateria, którą można „położyć lub wyciągać”. Po takim zestawieniu warto wyszukać kilka modeli z takimi możliwościami i metodą porównania odrzucać najgorsze naszym zdaniem modele.

Zakupowa hierarchia ważności

Zanim przejdziemy do kwestii zasadniczych związanych z wyborem konkretnej grupy urządzeń, przybliżmy sobie w skrócie hierarchię ważności podczas zakupów w ogóle. Jest to swoista „podstawa podstaw”, która powinna stanowić kręgosłup naszych decyzji i mieć zasadniczy wpływ na wszelkiego rodzaju zakupy czy doradztwo. Na pierwszym planie powinny być marka i związana z nią jakość produktów, odpowiedzialność za produkt (w tym serwis posprzedażny), trwałość i skuteczność urządzeń oraz ich funkcjonalność.

Tanio, czyli nieopłacalnie

Obecne trendy związane z lansowaniem jak najtańszych produktów i ich stałej wymiany to poważny błąd. Mówiąc dosadnie, to nie tylko handlowa, ale i konsumencka głupota. Tanio to po prostu źle – i dla przedsiębiorcy, i dla rynku, i dla konsumenta. Oznacza obniżenie wszelkich standardów, gorszą jakość pracy i życia, gorsze urządzenia, większe zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i ogromne koszty dla środowiska naturalnego. Przewrotnie – tanio się po prostu nie opłaca. Poza tym tanio to także miernie, niekomfortowo i mało funkcjonalnie, a często także bardzo awaryjnie. No, bo jeśli jeden zlewozmywak czy bateria kosztują 300 zł, a inne – wizualnie podobne – 700, a nawet powyżej 1000 zł, to niby za co płacimy? Za logotyp? Skądże. Za komponenty, rozwiązania, technologie, drodzy Państwo, po prostu za lepszą jakość i funkcjonalność!

Niezmiernie ważne jest wybieranie i polecanie produktów firm oraz marek uznanych na rynku, które mają doświadczenie, tradycję, za którymi stoją określone rozwiązania czy osiągnięcia. Bardzo ważna jest także specjalizacja. Producent, który skupia się tylko i wyłącznie na projektowaniu oraz wytwarzaniu danego sprzętu AGD, np. zlewozmywaków czy też baterii kuchennych, ma z racji doświadczenia i dostępnych technologii największe kompetencje. Oczywiście, uznane marki, które nie produkują samodzielnie tych urządzeń, a zamawiają je u wspomnianych wyżej specjalistów, wybierają dla siebie modele najlepsze, najbardziej zaawansowane, skuteczne i ekonomiczne. Gorzej, jeśli dana marka operuje tylko atrybutem ceny lub jej polityka sprowadza się do słynnego „tu i teraz, a po mnie choćby potop”. Dlatego bezwzględnie należy unikać marek sezonowych, nieznanych bądź stworzonych z niskich pobudek handlowych, np. tylko „pod promocję”, tylko „do gazetki”, czy „tylko na ograniczoną wyłączność”.

Reasumując, sprawdzajmy dokładnie doświadczenie marki, jej dokonania, politykę oraz aktualną ofertę i serwis posprzedażowy. Ważne, aby odpowiedzieć sobie przy okazji na kilka kluczowych pytań:

  • kto jest faktycznym właścicielem marki (licencji)?
  • jak długo marka istnieje na rynku i jakie ma doświadczenie?
  • gdzie się produkuje zlewozmywaki oraz baterie i jakich technologii używa do ich produkcji?
  • czy istnieje w Polsce ofi cjalne przedstawicielstwo marki?
  • czy firma udziela gwarancji w ramach polskiego prawa?
  • jeśli sama nie produkuje, od jakiego producenta kupuje?
  • jakie rozwiązania i systemy wykorzystuje?
  • czy ma własną sieć serwisową?

Tylko regularna oferta

Należy pamiętać o tym, aby zawsze i wyłącznie wybierać i zalecać modele z regularnej, katalogowej oferty producenta na dany rok. Najlepiej sprawdzić je na jego stronie lub w aktualnym cenniku. Na rynku funkcjonuje bowiem ogromna masa modeli nieregularnych. Tych modeli nie polecamy. Dlaczego? Otóż bardzo często okazuje się w praktyce, że choć symbol i marka ta sama, to model ściągnięty jest przez kogoś (za pomocą sklepu, strony WWW) np. z Niemiec, Włoch czy Anglii. Bardzo często polski serwis nie honoruje gwarancji takich urządzeń i ma ku temu podstawy prawne (eurogwarancja nie ma tu nic do rzeczy). Może się też okazać, że model pochodzi z akcji promocyjnych z innych rynków i został ogołocony (dla jak najniższej ceny, rzecz jasna) z ważnych i użytecznych funkcji.

Pamiętaj! Produkty techniczne, takie jak sprzęt AGD-RTV, należy kupować nie przez pryzmat ich jak najniższej ceny, ale ze względu na wachlarz jak największych zalet, związanych z jakością, komfortem użytkowania czy łatwością utrzymania w czystości.

2017-01-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket