Flicker-Free

Migotanie to jedna z największych bolączek monitorów LCD podświetlanych diodami LED. Wynika ono z tego, że zmiana jasności podświetlenia ekranu polega na naprzemiennym włączaniu i wyłączaniu diod z częstotliwością ok. 200 Hz, a nie po prostu wygaszeniu czy zwiększeniu intensywności świecenia diody. Migotanie jest praktycznie niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem, lecz bardzo odczuwalne w skutkach. Powoduje ono zmęczenie wzroku użytkownika i spadek koncentracji. Dlatego też producenci w monitorach stosują rozwiązania zapobiegające migotaniu niezależnie od poziomu jasności ekranu. Najczęściej ekran w nie wyposażony będzie oznaczony logiem Flicker-Free.

Prawidłowa postawa

Wpływ na nią ma całe stanowisko robocze. Użytkownik komputera potrzebuje odpowiedniego biurka oraz krzesła, a także monitora, którego podstawa będzie wyposażona w odpowiednie możliwości regulacji. Regulacja kąta nachylenia ekranu jest standardem w praktycznie każdym wyświetlaczu i większość monitorów oferuje jej wystarczający zakres. Problem może występować jedynie z ekranami pozbawionymi podstawy, gdzie z tyłu monitora jest umieszczona specjalna nóżka, której położenie jest regulowane. Odpowiednia podstawa powinna zapewniać możliwość regulacji wysokości wyświetlacza monitora oraz możliwość obrócenia ekranu do trybu portretowego. Dzięki temu możliwe jest prawidłowe ustawienie monitora tak, aby oczy były na poziomie górnej krawędzi wyświetlacza. Jeśli monitor nie jest wyposażony w odpowiednią stopę, jednak ma możliwość montażu uchwytu VESA, to można zastosować specjalny uchwyt biurkowy na monitor. Więcej o tym rozwiązaniu piszemy w dziale poświęconym akcesoriom.

Prawidłowa postawa

Powłoka ekranu

To, jaką powłokę ma ekran monitora, również wpływa na komfort użytkowania. Rodzaje powłok są dwa. Pierwszy z nich to powłoka błyszcząca. Zwiększą ona wyrazistość barw, jednak na ekranie o takiej powierzchni występują często odbicia światła i otoczenia. Wyświetlany obraz jest przez to mniej czytelny oraz bardziej dekoncentruje użytkownika. Dlatego też polecamy bardziej monitory z matrycą matową lub półmatową, gdzie odbicia nie występują, a obraz jest czytelny nawet przy małej jasności. Wspomnieć należy również o ramce monitora, która również może być błyszcząca lub matowa. Podobnie jak ekran błyszcząca ramka odbija światło, a zabrudzenia są na niej bardziej widoczne.

2016-08-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket