Mobilna prognoza pogody

Mobilna

Do analizy wyników obserwacji i pomiarów przeprowadzonych z wykorzystaniem stacji pogody można wykorzystać komputer z odpowiednim oprogramowaniem, które może być dostępne w zestawie z urządzeniem lub do pobrania z odpowiedniej strony internetowej.

Zamiast klasycznych stacji pogody do prognozowania warunków atmosferycznych można wykorzystać również smartfon lub tablet z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. Zasadniczo nie korzystają one z zewnętrznych czujników, a jedynie pobierają z odpowiednich serwisów internetowych prognozę i wyświetlają ją z właściwym sobie interfejsem grafi cznym na ekranie urządzenia mobilnego. Dostępne są zarówno płatne, jak i darmowe aplikacje, które różnią się nie tylko sposobem obsługi, ale też szczegółowością prognozy, różnorodnością prezentowanych parametrów i sposobem ich prezentacji. Smartfony, tablety, a także komputery pozwalają ponadto na dostęp do różnorodnych stron internetowych, na których można np. śledzić występowanie zjawisk atmosferycznych (np. burz) na interesującym nas obszarze.

Oprogramowanie komputerowe do analizy wyników pomiarów

Oprogramowanie komputerowe

Do niektórych stacji pogody można wykorzystać specjalne programy analizujące dane pomiarowe. Pozwalają one np. na sporządzenie tabel i wykresów ze zgromadzonych wartości.

W zależności od funkcji programu komputerowego wyniki wyświetlane są w postaci różnorodnych wykresów, diagramów, tabel czy też odpowiednich ikon. Przykładami takich programów mogą być np. Cumulus, Weather Display, HeavyWeather Pro czy Easy Weather. Umożliwiają one wybór parametrów, które mają być wizualizowane na ekranie monitora. Pozwalają także na ustawienie maksymalnych i minimalnych wartości wyświetlanych parametrów. Wraz z wartościami można odczytać oczywiście datę i godzinę zarejestrowania danego pomiaru i na tej podstawie sporządzić odpowiedni wykres.

Wiatromierz do smartfonów

W sprzedaży są dostępne nawet specjalne wiatromierze do smartfona, z wykorzystaniem których można „mobilnie” śledzić prędkość wiatru. Taki przenośny wiatromierz to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla miłośników windsurfi ngu czy paralotniarstwa. Z jego wykorzystaniem można zmierzyć prędkość wiatru praktycznie w dowolnym miejscu i w dowolnym momencie. Niewielki czujnik wiatru podłącza się do gniazda słuchawkowego w smartfonie, a do analizy prędkości wiatru wykorzystywane są algorytmy, które stosuje się do przetwarzania sygnałów audio. Do prezentacji zmierzonych wartości wykorzystuje się odpowiednią aplikacje. Tego typu oprogramowanie jest dostępne zarówno na smartfony z systemem iOS, jak i Android.

Wachlarz korzyści

Użytkowanie elektronicznych stacji pogody przynosi wiele korzyści dla użytkownika. Dzięki obserwacji zmieniających się warunków atmosferycznych w najbliższej okolicy można samemu prognozować pogodę na kilka najbliższych godzin czy nawet dni – zależnie od posiadanego modelu stacji. Dzięki temu dowiemy się, czy wychodząc rano z domu, warto zabrać ze sobą kurtkę czy też parasol. Pogoda ma ponadto wpływ na nasze samopoczucie. Niektórzy np. źle znoszą gwałtowne zmiany ciśnienia. Wykorzystując odpowiedni model elektronicznej stacji pogody, będziemy mogli obserwować np. trend zmian ciśnienia i sprawdzać, czy to rzeczywiście ono może mieć wpływ na nasze gorsze samopoczucie danego dnia.

Użytkowanie elektronicznych stacji pogody i obserwacja zmieniających się warunków atmosferycznych dla wielu osób jest swoistym hobby. W Internecie można znaleźć różnorodne strony poświęcone tej tematyce i fora, na których użytkownicy stacji meteo dzielą się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i wskazówkami odnośnie do samych urządzeń, jak również programów do analizy zmierzonych przez nie parametrów.

Nutka niepewności

Pamiętajmy jednak, że pomiary dokonywane przez stacje pogody nie zawsze są w stu procentach dokładne. Wszystko zależy od konkretnego modelu stacji i tego, jakie czujniki wykorzystuje. Prognozowane przez te urządzenia warunki atmosferyczne są określane z pewnym, mniejszym bądź większym, prawdopodobieństwem. Oszacowanie pogody jedynie w oparciu o temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne pozwala uzyskać dokładność na poziomie ok. 75 proc. Często wskazania stacji mogą oznaczać poprawę lub pogorszenie pogody, ale nie zawsze wskażą właściwie dokładny jej stan. Nie należy więc w pełni ufać wskazaniom stacji, a jedynie traktować je jak pewnego rodzaju wskazówkę.

2017-01-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket