Współpraca ze smartfonem lub tabletem

Współpraca ze smartfonem

Niektóre modele stacji pogody mogą współpracować z urządzeniami mobilnymi, a niektóre do poprawnego funkcjonowania wręcz wymagają wykorzystania smartfona lub tabletu. Taką właśnie stacją pogody jest model wprowadzony na rynek przez firmę Netatmo.

Urządzenie, mimo swoich ogromnych możliwości technicznych i funkcjonalnych, jest bardzo przyjazne w obsłudze. Podczas instalacji aplikacji mobilnej do sterowania tym modelem wyświetlają się wskazówki odnośnie do obsługi i eksploatacji stacji pogody, a także funkcji i rozwiązań dostępnych w oprogramowaniu. Po zapoznaniu się z takim samouczkiem korzystanie z urządzenia będzie z pewnością znacznie łatwiejsze.

Podstawowy zestaw do obserwacji warunków atmosferycznych składa się w tym wypadku z czujnika wewnętrznego i zewnętrznego. Do kompletu można nabyć też dodatkowe czujniki, np. wiatru lub opadów. Jednostka główna systemu Netatmo może współpracować z trzema takimi czujnikami.

W komplecie znajdziemy też kołek rozporowy i zacisk na rzepy (do modułu zewnętrznego), co znacznie ułatwia i przyspiesza instalację, ponieważ po zakupie wszystkie elementy niezbędne do tego, aby używać stacji pogody, znajdują się w zestawie (włącznie z bateriami typu AA zasilającymi moduł zewnętrzny).

Pomiary dokonywane są automatycznie co pewien czas lub „na żądanie” – po naciśnięciu przycisku znajdującego się w górnej części obudowy modułu służącego do pomiarów wewnątrz pomieszczenia.

Dane pomiarowe wysyłane są do smartfona bezprzewodowo z wykorzystaniem domowej sieci. Dzięki temu mogą być one przesyłane nawet wówczas, gdy nie ma nas w domu. Wystarczy, aby stacja pogody i smartfon miały połączenie z Internetem.

Wszystkie dostępne dane pomiarowe prezentowane są w aplikacji. Dodatkowo wyświetlana jest internetowa prognoza pogody na kilka kolejnych dni. Po obróceniu ekranu smartfona o 90° można przeglądać wykresy obrazujące zmiany mierzonych parametrów.

Do poszczególnych wartości przyporządkowano, zgodnie z przyjętymi zakresami, różnorodne kolory, np. zielony oznacza pomiar w normie, a czerwony wartość przekraczającą przyjęte normy, np. informacja alarmowa wysyłana jest na urządzenie mobilne użytkownika, jeśli stężenie dwutlenku węgla w pomieszczeniu przekroczy 1000 ppm (ang. parts per million).

Moduł wewnętrzny zestawu Netatmo mierzy ponadto natężenie dźwięku w pomieszczeniu. Jest ono wyrażane w decybelach. Użytkownik za pośrednictwem aplikacji mobilnej (lub strony internetowej) ma też dostęp do mapy świata z pomiarami zewnętrznymi wykonanymi przez stacje pogodowe Netatmo innych użytkowników.

2017-01-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket