Jeden system wiele możliwości

Jeden system

Stacje pogody mogą być elementem rozbudowanego systemu monitorowania. Przykładem takiego rozwiązania jest Moblie Alerts, który umożliwia monitorowanie temperatury wewnątrz pomieszczenia i temperatury zewnętrznej. Pozwala także na pomiar wilgotności powietrza i ocenę jego jakości, a nawet zaalarmuje o zalaniu, otwarciu okna lub drzwi.

Jedną z zalet systemu Mobile Alerts jest prostota jego instalacji i konfiguracji. Użytkownik ma możliwość szybkiego dostępu do informacji o monitorowanych parametrach za pośrednictwem aplikacji mobilnej Mobile-Alerts zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ parametry mierzone przez system możemy obserwować, nawet będąc poza domem. Aplikacja jest dostępna bezpłatnie w Google Play (na urządzenia z Androidem) i App Store (na urządzenia z systemem iOS). Dane prezentowane przez aplikację aktualizowane są co 7 minut. Jeśli wskazania będą przekraczały przyjęte dopuszczalne zakresy, zostanie uruchomiony sygnał alarmowy.

„Sercem” całego systemu monitorowania jest zestaw złożony z czujnika temperatury i modułu pełniącego funkcję bramki internetowej (model MA 10001). Współpracuje on ze wszystkimi pozostałymi czujnikami i urządzeniami w systemie Mobile Alerts i przesyła zgromadzone dane przez sieć do aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym.

Instalacja elementów systemu Mobile Alerts jest bardzo prosta. Po zainstalowaniu wspomnianej wcześniej aplikacji mobilnej (np. na smartfonie) wystarczy podłączyć moduł bramki internetowej (za pomocą złącza Ethernet) do routera domowej sieci, włożyć baterie do czujnika i zeskanować kod QR znajdujący się na urządzeniu. Kod ten umożliwia automatyczne dodanie modułu pomiarowego do systemu. W ten prosty sposób, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek parametrów konfiguracyjnych, można dodawać do systemu Mobile Alerts kolejne czujniki. Aplikacja pozwala m.in. na nadawanie nazw poszczególnym urządzeniom pomiarowym i konfigurację minimalnych oraz maksymalnych wartości mierzonych parametrów (progów uruchomienia sygnału alarmowego).

Użytkownik systemu Mobile Alerts ma olbrzymią dowolność w doborze czujników do swoich potrzeb. Jeden moduł bramki internetowej może współpracować aż z 50 czujnikami pomiarowymi. Mogą to być np. czujnik temperatury z sondą zewnętrzną (MA 10101) lub z higrometrem i sondą zewnętrzną (MA 10300). W systemie można też wykorzystać czujnik opadów (MA 10650), a nawet elektroniczne stacje pogody (modele WL 2000 i MA 10410). Dostępne są ponadto modele z sondą zalania (MA 10350) i czujniki otwarcia drzwi lub okien (MA 10800).

System Mobile Alerts dzięki swojej modularności może znaleźć zastosowanie zarówno w domu, jaki i w miejscu pracy. W domowym zaciszu, ostrzegając odpowiednio wcześnie, może uchronić nas przed włamaniem czy zalaniem. Wystarczy zainstalować odpowiedni czujnik w pobliżu okna lub obok urządzenia (np. pralki czy zmywarki). W biurze lub na hali produkcyjnej system Mobile Alerts pozwoli monitorować temperaturę i wilgotność, a więc parametry, które są bardzo istotne dla komfortu pracy. Mobile Alerts sprawdzi się również w wypadku hobbystów posiadających w domu akwarium, terrarium czy właścicieli przydomowych szklarni i domków letniskowych.

Do zastosowań profesjonalnych (np. w przemyśle) dostępny jest czujnik MA 10320. Mierzy on temperaturę w znacznie szerszym zakresie (od -50 do 110 °C) i przesyła parametry dwukrotnie częściej (co 3,5 min.). Dane przechowywane są w systemie przez 18 miesięcy. Możliwe jest też ich wyeksportowanie w formacie CSV. Tego typu czujniki jak MA 10320 pomagają utrzymać standardy HACCP w przedsiębiorstwach zajmujących się przede wszystkim produkcją, transportowaniem czy magazynowaniem żywności.

Na stronie internetowej mobilealerts.pl znajdziemy wiele innych przykładów zastosowań systemu monitorowania wraz z gotowymi propozycjami zestawów pomiarowych.

2017-01-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket