Funkcje i rozwiązania

Funkcje

Oprócz mierzenia różnego rodzaju parametrów związanych z prognozowaniem warunków atmosferycznych stacje pogody mogą być wyposażone w wiele różnorodnych funkcji i rozwiązań technicznych.

Ciekawym rozwiązaniem jest na przykład wyświetlanie postaci pogodynki, której strój jest adekwatny do panujących na dworze warunków pogodowych. W deszczową pogodę ma ona na sobie ciepłe ubranie i parasol, a w ciepły letni dzień – strój kąpielowy. Podpowiada to użytkownikowi, jaki strój będzie dla niego najbardziej odpowiedni danego dnia. Oczywiście, nie należy tych wskazówek traktować zbyt dosłownie. Niemniej jednak są one cenną podpowiedzią, obrazowo przedstawiającą aktualną pogodę.

Kalendarz i zegar z budzikiem

Prezentacja aktualnej daty i godziny to jedna z podstawowych funkcji stacji pogody. Czas może być prezentowany w trybie 12- lub 24-godzinnym. Niektóre urządzenia wymagają ręcznego ustawienia aktualnej daty i godziny, a niektóre korzystają z sygnału wzorca czasu DCF77. Niektóre modele mogą mieć dodatkowo wbudowany budzik elektroniczny. Takie urządzenie, które korzysta z wzorca czasu i w dodatku ma funkcję alarmu, może być doskonałym, wyjątkowo punktualnym zastępnikiem klasycznego budzika.

Fazy księżyca

Jedną z często dostępnych funkcji w stacjach pogody jest prezentacja na ekranie stacji aktualnej fazy księżyca. Prezentowane są one z wykorzystaniem cyklicznie zmieniających się ikonek ilustrujących odpowiednią fazę. Wskazania te pomagają śledzić nów i pełnię. Takie informacje mogą być przydatne np. dla tych osób, które uprawiają rośliny według kalendarza upraw biodynamicznych.

Tuner radiowy

Niektóre modele stacji pogody mogą być wyposażone w tuner radiowy, który umożliwia automatyczne lub ręczne wyszukiwanie lokalnych stacji radiowych. Modele z wyszukiwaniem automatycznym mogą pozwalać na zapis znalezionych stacji w pamięci. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem po uruchomieniu urządzenia wyszukiwać ich od nowa. Pozwala to ponadto na wygodne przełączanie się między dostępnymi stacjami radiowymi.

Obsługa kart pamięci

Modele wyposażone w czytnik kart pamięci pozwalają zwykle na odtwarzanie na ekranie stacji plików grafi cznych (zwykle w formacie JPEG). Dzięki czytnikowi kart oraz kolorowemu wyświetlaczowi stacja może pełnić funkcję elektronicznej ramki na zdjęcia. To rozwiązanie jest przydatne zwłaszcza dla osób, które nie chcą korzystać z urządzenia wyłącznie, jako domowej stacji meteorologicznej. Stacje z funkcją fotoramki mogą wyświetlać obraz w kilku różnych trybach, np. prezentować wyłącznie zdjęcie znajdujące się na przenośnej pamięci fl ash, wyłącznie parametry ze stacji pogody lub zdjęcie w połączeniu z najważniejszymi parametrami mierzonymi przez czujniki stacji.

Obsługa standardu Bluetooth

Dzięki obsłudze standardu Bluetooth przez stacje pogody lokalne warunki pogodowe można śledzić także na smartfonie lub tablecie. Taka stacja tradycyjnie wykorzystuje odpowiednie czujniki zewnętrzne, które wysyłają zmierzone wartości do jednostki centralnej. Ta za pośrednictwem modułu Bluetooth, przesyła je do urządzenia mobilnego. Na smartfonie lub tablecie, dzięki zainstalowanej odpowiedniej aplikacji, zmierzone wartości można od razu analizować przez tworzenie różnorodnych tabel i wykresów w aplikacji. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale pozwala też na błyskawiczną analizę zmierzonych parametrów. Aplikacje do analizy danych są zwykle dostępne dla najpopularniejszych systemów operacyjnych wykorzystywanych w smartfonach i tabletach, a więc Androida i iOS. Zasięg łączności Bluetooth w tego typu zastosowaniach może sięgać nawet 50 m. Dzięki temu można pobierać dane ze stacji pogody, swobodnie poruszając się po domu czy mieszkaniu.

Wbudowany moduł Wi-Fi

Niektóre stacje pogody umożliwiają nawiązywanie połączenia z komputerem i Internetem. Łączność z siecią internetową może być przewodowa (za pomocą złącza Ethernet) lub bezprzewodowa (z wykorzystaniem modułu Wi-Fi). Łączność stacji pogody z Internetem jest wykorzystywana głównie w celu pobrania prognozy pogody z przeznaczonego do tego serwisu internetowego. Może to być prognoza nawet na kilka najbliższych dni. Pobrane z sieci dane wyświetlane są na ekranie stacji. Tego typu modele nie wymagają więc prowadzenia pomiarów z wykorzystaniem czujników zewnętrznych. Na rynku można spotkać jednak również takie stacje pogody, które oprócz pobierania prognozy z Internetu również dokonują podstawowych pomiarów związanych z warunkami atmosferycznymi panującymi na danym obszarze.

Łączność z komputerem (przez USB) umożliwia transfer danych zgromadzonych w pamięci stacji i ich analizę z wykorzystaniem odpowiednich programów komputerowych.

Ostrzeganie przed wyładowaniami atmosferycznymi

Ostrzeganie przed

Oprócz podstawowych funkcji monitorowania danych klimatycznych stacje pogodowe mogą być wyposażone w funkcję ostrzegania przed wyładowaniami atmosferycznymi. Takim urządzeniem jest model W205GU marki Renkforce – dzięki czujnikowi piorunowemu sygnalizującemu odległość i przypuszczalną liczbę uderzeń piorunów. Wykres słupkowy z ostatnich 60 min pozwala zorientować się, czy wyładowania atmosferyczne zbliżają się czy oddalają od punktu pomiarowego.

Model marki Renkforce doskonale sprawdzi się również jako narzędzie monitorujące poziom promieniowania słonecznego, co jest przydatne np. w kontrolach upraw. Czujnik UV wskazuje najwyższą wartość dzienną, aktualny indeks promieniowania oraz przewidywalny czas trwania zagrożenia. Wartości indeksu promieniowania z ostatnich 6 dni prezentowane są na wykresie słupkowym. W podobny sposób można analizować zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Zaletą stacji pogodowej W205GU jest czytelny, podświetlany ekran, wyposażony m.in. we wskaźniki temperatury, wilgotności, prędkości wiatru (w tym maksymalnej i minimalnej wartości) oraz ikony prognozy na następne 12 do 24 godz. Prezentowana jest również temperatura punktu rosy oraz odczuwalna wartość temperatury. Stacja pogody mierzy również wielkość opadów – pozwala na pomiar dziennej, tygodniowej, miesięcznej i całkowitej ilości opadów deszczu. Ponadto urządzenie ostrzega przed mrozem i możliwością wystąpienia oblodzenia.

Aktualne wskazania zegara można ustawić ręcznie lub zsynchronizować z sygnałem DCF. Model W205GU ma też funkcje alarmu i drzemki.

Czujnik zewnętrzny zasilany jest czterema bateriami typu AA, natomiast jednostka centralna może być zasilana sieciowo lub bateryjnie – trzema bateriami typu AA (wszystkie baterie należy dokupić osobno). Maksymalny zasięg czujnika to ok. 100 m.

2017-01-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket