Determinanty dobrej stacji pogody

Determinanty

Jakie są najważniejsze cechy dobrej stacji pogody? Przede wszystkim powinna ona spełniać wymagania użytkownika – mieć czytelny ekran i mierzyć odpowiednie do jego potrzeb parametry. Nie bez znaczenia jest również sposób zasilania urządzenia i czujników, z którymi ma współpracować stacja pomiarowa.

Liczba mierzonych parametrów jest z reguły tym większa, im większą liczbę czujników może obsłużyć stacja pogody. Wygodną obserwację wyników pomiarów umożliwi duży ekran urządzenia. Niektóre modele mają kolorowe, a nawet dotykowe ekrany. Najbardziej wymagającym użytkownikom polecamy modele pozwalające na komputerową analizę zgromadzonych danych pomiarowych. Poniżej omawiamy pokrótce najważniejsze cechy elektronicznych stacji pogody.

Liczba mierzonych parametrów

Liczba

Duża liczba parametrów mierzonych przez stację pogody pozwala na dokładniejszą obserwację warunków atmosferycznych. Do podstawowych możemy zaliczyć temperaturę, wilgotność oraz ciśnienie. Elektroniczne stacje pogody, oprócz aktualnych wskazań, pozwalają na odczyt zarejestrowanych maksymalnych i minimalnych wartości tych parametrów. Możliwa jest też obserwacja trendu zmian niektórych parametrów (zwykle ciśnienia atmosferycznego). Niektóre modele pozwalają ponadto na pomiar promieniowania ultrafioletowego. Dzięki odpowiednim czujnikom możliwe jest również zmierzenie prędkości i kierunku wiatru, a także ilości opadów deszczu. Zmierzone wartości mogą być prezentowane nie tylko na ekranie jednostki centralnej, ale również na czujnikach pomiarowych, o ile te wyposażone są w odpowiednie wyświetlacze.

Rodzaj zasilania

Rodzaj

Elektroniczne stacje pogody najczęściej zasilane są sieciowo lub bateryjnie (np. ogniwami typu AA). Jeżeli wymagane jest zasilanie sieciowe, wówczas zasilacz znajduje się już w zestawie. Zasilanie bateryjne może wówczas służyć jako rezerwa na wypadek przerw w dopływie prądu (funkcja podtrzymania zasilania). Stan naładowania baterii jest zwykle prezentowany na ekranie urządzenia w postaci odpowiednich ikonek. Z kolei czujniki zewnętrzne współpracujące ze stacjami pogody są zwykle zasilane bateryjnie. Na rynku dostępne są również modele z czujnikami zasilanymi energią słoneczną. Niektórzy producenci mogą nie dołączać potrzebnych baterii do zestawu. Przed zakupem warto więc upewnić się, czy w komplecie znajdują się niezbędne baterie, aby uniknąć ponownej wizyty w sklepie.

Ekran i jego parametry

Ekran

W stacjach pogody ważne są nie tylko różnorodność i dokładność dokonywanych pomiarów, ale też ich odpowiednia prezentacja na ekranie po to, aby użytkownik mógł wygodnie obserwować zmieniające się wartości parametrów zmierzonych przez urządzenie. Wyświetlacz elektronicznej stacji pogody jest więc jej bardzo istotnym elementem. Może być monochromatyczny (zwykle w odcieniu szarym, zielonkawym lub niebieskim) lub kolorowy. Z reguły im większe jego rozmiary, tym więcej różnorodnych parametrów jest w stanie zmierzyć stacja pogodowa. Duży ekran pozwala ponadto na prezentację wykresów (np. trendu zmian ciśnienia) i zwiększa czytelność poszczególnych mierzonych wartości. Niektóre urządzenia mogą być wyposażone w ekran dotykowy, co może znacznie ułatwić obsługę.

Możliwość przechowywania i analizy wyników pomiarów

Możliwość przechowywania

Niektóre stacje pogody mają możliwość transmisji danych pomiarowych do komputera. Najczęściej jest to możliwe dzięki złączu USB, w które tego typu stacja może być wyposażona. Wówczas zgromadzone dane mogą być odpowiednio przetwarzane i przedstawiane w postaci rozmaitych tabel, diagramów oraz wykresów. Do tego celu wykorzystuje się specjalne programy, kompatybilne z danym modelem stacji pogody. Często odpowiednie oprogramowanie jest zawarte w komplecie z urządzeniem (np. na płycie dołączonej do zestawu). Jednymi z popularniejszych programów tego typu są Heavy Weather Pro, Cumulus oraz EasyWeather. Analiza komputerowa zgromadzonych danych znacznie uatrakcyjnia i ułatwia prognozowanie pogody.

2017-01-03
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket