Narzędzia bardzo wszechstronne - klasyfikacja multinarzędzi

Narzędzia bardzo wszechstronne

Dlaczego wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne powinno znaleźć się w skrzynce każdego fachowca? Ponieważ przy niewielkich rozmiarach, zadziwia wszechstronnością: umożliwia precyzyjne cięcie, piłowanie, szlifowanie, skrobanie i usuwanie materiałów z trudno dostępnych miejsc, a wraz z dobrze dobranym kompletem akcesoriów może stanowić znakomitą alternatywę dla kilku innych elektronarzędzi.

W ielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne, nazywane również multinarzędziami (z ang. multi-tool), zdobywają rynek elektronarzędziowy od kilku lat i cieszą się coraz większym zainteresowaniem zarówno fachowców, jak i użytkowników nieprofesjonalnych. Jako pierwsza wprowadziła je niemiecka firma Fein. Najpopularniejszym i najbardziej znanym na rynku niemieckim elektronarzędziem oscylacyjnym jest Fein MultiMaster. Urządzenie to jest używane przez profesjonalistów w rzemiośle i przemyśle do wielu prac remontowych i wykończeniowych. Nowy Fein MultiMaster FMM 350 QSL jest wyposażony w kompaktowy silnik o mocy 350 W. Amplituda 2 x 1,7° oraz elektronika z prądnicą tachometryczną w silniku zapewniają stałe i znakomite tempo pracy.

Jednak narzędzia te bardzo szybko pojawiły się w ofercie niemal wszystkich renomowanych marek narzędziowych. I nic w tym dziwnego. Te urządzenia zdecydowanie ułatwiają pracę – nie tylko domowym majsterkowiczom, ale także profesjonalistom z firm z branży budowlano-remontowej. Dzieje się tak z pewnością również dlatego, że jedno niewielkie narzędzie i odpowiednio dobrany do indywidualnych potrzeb zestaw akcesoriów zmieści się nawet w niewielkiej skrzynce narzędziowej, a umożliwia wykonie naprawdę wielu prac.

Klasyfikacja

Wielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne trudno podzielić na konkretne typy. Wszystkie działają na tej samej zasadzie, a różnić je mogą tylko nieznaczne modyfikacje lub brak konkretnych funkcji. Z tego względu można podzielić je jedynie w dwóch kategoriach.

Zastosowania amatorskie i profesjonalne

Pierwsza z nich jest charakter wykonywanej nimi pracy: na urządzenia hobbystyczne i narzędzia do profesjonalne. Te pierwsze charakteryzuje niższa cena, ale także słabsze parametry i mniejsza precyzja pracy. Urządzenia do prac profesjonalnych są mocniejsze, ich podzespoły są trwalsze, a precyzja pracy nierzadko nie ustępuje wyspecjalizowanym do konkretnej pracy elektronarzędziom

Zastosowania amatorskie i profesjonalne

Klasyfikacja ze względu na rodzaj zasilania

Na rynku dostępne są wielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne z dwoma typami zasilania: sieciowym prądem przemiennym o napięciu 230 V oraz akumulatorowym. Te pierwsze spotykane są jednak w ofertach producentów coraz rzadziej. Technika zasilania bateryjnego rozwija się bardzo szybko i wiele akumulatorów nie ustępuje możliwościami zasilaniu z sieci. Wielofunkcyjne narzędzia akumulatorowe są po prostu wygodniejsze w użyciu – są mobilne, można nimi pracować praktycznie wszędzie, bez ograniczenia dostępem do gniazdka elektrycznego czy plączącym się pod nogami kablem. Dodatkowo coraz więcej producentów stosuje w urządzeniach akumulatorowych silniki bezszczotkowe, które są właściwie bezobsługowe – brak szczotek węglowych oznacza brak elementu najszybciej ulegającego zużyciu. Jednak przy intensywniejszych pracach warto mieć w zapasie dodatkowy akumulator oraz podręczną, szybką ładowarkę, aby w razie potrzeby wymieniać baterię. Z drugiej jednak strony prace remontowe, do których w sposób szczególny tego typu urządzenia są przeznaczone, wykonuje się w budynkach, w których zazwyczaj jest dostęp do sieci elektrycznej, a akumulator zwiększa wagę urządzenia. Dlatego przy naprawdę intensywnych pracach warto rozważyć zakup modelu sieciowego.

2016-12-30
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket