Determinanty skutecznej pracy wielofunkcyjnym narzędziem oscylacyjnym

Determinanty skutecznej pracy

Aby móc skutecznie wykonywać obróbkę materiałów wielofunkcyjnym narzędziem oscylacyjnym należy wybrać narzędzie dysponujące odpowiednią mocą i wyposażone we właściwą gamę osprzętu. Zaś warunkiem precyzyjnej pracy jest odpowiednia mobilność urządzenia.

Wielofunkcyjnym narzędziem oscylacyjnym można piłować, szlifować, skrobać i wykonywać cięcia wgłębne. Pracę można wykonywać w trudno dostępnych miejscach – w narożnikach i wąskich szczelinach. Aby to było możliwe niezbędny jest zestaw odpowiednich akcesoriów. Aby obróbka materiałów była dokładna i precyzyjna niezwykle ważna jest również mobilność i ergonomia narzędzia. Ostatnim determinantem skutecznej i efektywnej pracy multinarzędziami oscylacyjnymi jest właściwa moc maszyny.

Akcesoria

Akcesoria

Decydują o uniwersalności i wszechstronności wielofunkcyjnego narzędzia oscylacyjnego, a także o możliwych zastosowaniach oraz o tym, jakie rodzaje materiałów można nim obrabiać. Wielofunkcyjnymi narzędziami wielofunkcyjnymi można precyzyjnie ciąć, szlifować i zdrapywać pozostałości zapraw z podłoża. Nawet w wąskich przestrzeniach. Dzięki zastosowaniu skrobaka (oscylującej szpachelki) narzędzie może posłużyć do oczyszczania ścian ze starych farb, zdejmowania warstw linoleum z podłogi, zrywania płytek ceramicznych. Takim narzędziem oscylacyjnym uzbrojonym w odpowiedni nóż lub tarnik wzmocniony stopami twardymi bez problemu usuwa się stare materiały uszczelniające lub uszkodzone spoiny między płytkami, przygotowując miejsce na nową masę. Równie dobre wyniki można uzyskać podczas piłowania, oczywiście narzędziem zaopatrzonym w odpowiedni osprzęt – tym razem w dobrany do rodzaju ciętego materiału brzeszczot segmentowy. Tak zaopatrzonym multinarzędziem można ciąć metale, drewno, materiały drewnopochodne, płyty gipsowo-kartonowe, gazobeton itp. Wielofunkcyjne narzędzia oscylacyjne sprawdzają się przy wykonywaniu niewielkich, zamkniętych wycięć, skracaniu ościeżnicy, odcinaniu tuż przy powierzchni obrabianego materiału wystających gwoździ czy śrub lub prętów. Producenci oferują całą gamę specjalnych brzeszczotów do najróżniejszych zastosowań.

Mobilność i ergonomia

Mobilność i ergonomia

Stopa robocza w wielofunkcyjnych narzędziach oscylacyjnych wykonuje ruchy wahadłowe o dużej częstotliwości – nawet 20 tys. cykli na minutę i niewielkim zakresie kątowym – do 3,4°. Taka amplituda oscylacji jest wystarczająca, by precyzyjnie ciąć, szlifować lub zdrapywać pozostałości zapraw z podłoża, np. w wąskich przestrzeniach. Aby móc wykorzystać możliwości urządzenia do precyzyjnej pracy niezbędne jest, aby narzędzie „dobrze leżało w dłoni”, nie było zbyt ciężkie, a jego rękojeść powinna pozwolić na swobodne manewrowanie narzędziem. Renomowani producenci, już na etapie projektów, stosują zasady ergonomii. Dzięki temu narzędzie dobrze się prowadzi, jest mobilne i łatwe w obsłudze. Podczas wyboru modelu dla siebie warto sprawdzić, czy nie jest za ciężki, czy dobrze się go trzyma i łatwo nim manewruje.

Moc

Moc

Wybierając wielofunkcyjne narzędzie oscylacyjne, warto zwrócić uwagę na jego moc i dobrać ją do planowanych prac. Zwłaszcza, jeśli narzędzie ma być przeznaczone do obróbki twardych materiałów, należy poszukać modelu o mocy powyżej 180 W. Nowoczesne urządzenia wyposażone są w elektroniczną regulację prędkości obrotowej, również z funkcją regulacji automatycznej wraz ze wzrastającym obciążeniem.

2016-12-30
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket