Jaki odkurzacz warsztatowy wybrać?

Jaki odkurzacz warsztatowy wybrać?

To pytanie kluczowe. Próbują na nie odpowiedzieć na forach liczni „eksperci”, utytułowani „specjaliści” z „najlepszych” oczywiście i przy okazji „czołowych” witryn, sklepów i czasopism. Ponad nimi wszystkimi „sprawdzoną”, „fachową” radą służą blogerzy.

Zanim przejdziemy do kwestii zasadniczych związanych z wyborem konkretnych modeli odkurzaczy warsztatowych, przybliżmy w skrócie hierarchię ważności zakupów w ogóle. Potraktujmy ją, jako podstawę naszych decyzji zakupowych. Na pierwszym planie powinny być marka i związana z nią jakość produktów, odpowiedzialność za produkt (w tym serwis posprzedażny), trwałość i skuteczność sprzętu czy jego funkcjonalność. Nie jest na szczęście tak, jak się coraz powszechniej uważa, że urządzenia wszystkich marek wykorzystują te same podzespoły, a wszystkie produkty wytwarzane są na najwyżej trzy lata.

Tanio się... nie opłaca

Obecne trendy związane z lansowaniem jak najtańszych produktów i ich stałej wymiany to poważny błąd. Mówiąc dosadnie, to nie tylko handlowa, ale i konsumencka głupota. Tanio oznacza źle – i dla przedsiębiorcy, i dla rynku, i dla konsumenta. Oznacza obniżenie wszelkich standardów, gorszą jakość pracy i życia, gorsze urządzenia, większe zagrożenie dla bezpieczeństwa i ogromne koszty dla środowiska naturalnego.

Specjalizacja – rzecz niezmiernie istotna

Na rynku dostępny jest cały wachlarz różnego typu modeli odkurzaczy warsztatowych. Ciekawostką jest fakt, że znaczna część z nich dostarczana jest zaledwie przez kilku uznanych na świecie dostawców. Dlatego niezmiernie ważne jest wybieranie i polecanie marek uznanych na rynku, które mają doświadczenie, tradycję i za którymi stoją określone rozwiązania czy osiągnięcia. Należy unikać marek sezonowych, nieznanych bądź stworzonych z niskich pobudek. Sprawdzajmy więc dokładnie doświadczenie marki, jej dokonania, politykę oraz aktualną ofertę. Ważne, aby odpowiedzieć sobie przy okazji na kilka kluczowych pytań:

  • kto jest faktycznym właścicielem marki?
  • jak długo marka istnieje i jakie ma doświadczenie?
  • czy istnieje w Polsce oficjalne jej przedstawicielstwo?
  • czy firma udziela gwarancji w ramach polskiego prawa?
  • jeśli sama nie produkuje, od kogo otrzymuje sprzęt?
  • jakie rozwiązania i systemy w nim wykorzystuje?
  • czy ma własną sieć serwisową?

Specjalizacja

Tylko regularna oferta

Należy pamiętać o tym, aby zawsze i wyłącznie wybierać i zalecać modele z regularnej, katalogowej oferty producenta na dany rok. Najlepiej sprawdzić je na jego stronie lub w aktualnym cenniku. Na rynku funkcjonuje bowiem ogromna masa modeli nieregularnych. Tych modeli nie polecamy. Często okazuje się w praktyce, że choć symbol i marka są te same, to model ściągnięty jest z innego kraju i polski serwis nie honoruje gwarancji takich urządzeń. I ma ku temu podstawy prawne (eurogwarancja nie ma tu nic do rzeczy). Może się też okazać, że model pochodzi z akcji promocyjnych z innych rynków i został ogołocony z ważnych i użytecznych funkcji. A propos ceny i modeli promocyjnych, to:

Rada: Nie zalecamy zakupu modeli najtańszych, niewiadomego pochodzenia i/lub nieznanej marki. Sugerujemy unikanie produktów niebędących w aktualnej ofercie producenta oraz przygotowanych do sprzedaży tylko i wyłącznie do gazetki promocyjnej i/lub promocji.

2016-12-21
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket