Jak to działa?

Butelki filtrujące działają podobnie jak klasyczne dzbanki filtrujące – z tą różnicą, że woda filtrowana jest w trakcie picia, a nie zanim trafi do butelki. Wodę z kranu należy nalać do butelki i nałożyć pokrywkę, w której umieszczony jest filtr (lub jest z nią zintegrowany). Filtracja odbywa się, gdy w trakcie picia butelka zostaje przechylona.

Niezwykle ważna jest jej budowa oraz rodzaj wkładu. Zasadniczo wyróżniamy dwa rozwiązania: wkłady w postaci wypustek, które przez cały czas są zanurzone w butelce, oraz dyski filtrujące. Jak zbudowana jest sama butelka? Jak już wspominaliśmy, niezwykle ważne są materiał wykonania oraz kształt. Ze względu na przeznaczenie musi dobrze „leżeć w dłoni” i pozwalać na szybkie i łatwe otwieranie i zamykanie. Koniecznie musi być wykonana z tworzywa, które jest neutralne dla samej wody i użytkownika.

Przed pierwszym użyciem trzeba pamiętać o przepłukaniu filtra. Po napełnieniu butelki wodą należy ją delikatnie wycisnąć przez filtr. W wypadku dysków filtrujących konieczne jest wcześniejsze namoczenie ich w wodzie przez ok. 1 min.

Czym filtrujemy? Dyski to kompaktowe rozwiązanie filtracyjne, które znacznie redukuje ilość chloru i innych zanieczyszczeń. Jeden dysk zapewnia świeżą, filtrowaną wodę przez miesiąc, eliminuje substancje negatywnie wpływające na jej smak i zapach. W wypadku tego rozwiązania ważne jest to, czy dysk został wykonany z materiałów naturalnych i może być zutylizowany razem z innymi odpadami spożywczymi.

Inną propozycją są wkłady filtrujące, w których stosuje się węgiel aktywowany – gdy woda przechodzi przez naładowaną dodatnio powierzchnię filtra, jony ujemne zanieczyszczeń przyciągane są do powierzchni granulek węgla, który je zatrzymuje. Obudowa filtra wykonana jest z twardego tworzywa wolnego od biosfenolu A, ftalanów i PCV.

W butelkach chłodzących oprócz klasycznego wkładu węglowego dodatkowo stosuje się specjalne żelowe wkłady chłodzące. Przechowywane w zamrażalniku wkłady (min. przez 4 godziny) są nietoksyczne i jeśli jest taka potrzeba, można je wykręcić i myć wyłącznie ręcznie.

Jak to działa?
2016-12-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket