QNAP

Dynamiczna ekspansja na polskim rynku

Dynamiczna ekspansja

Rozmowa z Grzegorzem Bielawskim – country managerem marki QNAP w Polsce.

Grzegorz Bielawski – szczecinianin i absolwent tamtejszej politechniki. Od lipca 2015 r. piastuje stanowisko country managera marki QNAP w Polsce i jest osobą odpowiedzialną za jej rozwój w kraju. Wcześniej przez niemal 8 lat związany był z EPA Systemy sp. z o.o., gdzie również zajmował się produktami marki QNAP.

Redakcja: W lipcu minął dokładnie rok od momentu pojawienia się polskiego przedstawicielstwa QNAP-a. Jak podsumuje Pan ten czas?

Grzegorz Bielawski: W skrócie: jest to pełny sukces. Udało się nam uporządkować kanał i przekonać partnerów do aktywnej sprzedaży naszych rozwiązań, co przełożyło się na bardzo duże wzrosty. Na dziś śmiało można powiedzieć, że jesteśmy liderem na rynku NAS w Polsce zarówno w wypadku produktów przeznaczonych dla konsumentów, jak i tych biznesowych.

W jaki sposób QNAP wspiera swoich partnerów w Polsce w realizowanych przez nich projektach?

Trzymamy się jednej słusznej zasady: partner musi na tym godnie zarobić – i to działa. Oprócz tego regularnie organizujemy szkolenia w różnych częściach Polski i webinaria, podczas których prezentujemy zarówno zmiany w oprogramowaniu, jak i nowe produkty. Wychodzimy z założenia, że partner, aby skutecznie sprzedawać nasz sprzęt, musi go również dobrze znać. W tym celu m.in. powołaliśmy ostatnio projekt „Certyfikat QNAP”. Partner po ukończeniu szkolenia otrzymuje z tytułu jego posiadania szereg korzyści. Wśród nich oczywiście znajdziemy rabaty, pierwszeństwo w dostępie do sprzętu demonstracyjnego, logotyp firmy w sekcji premium partner, polecenie przy realizacji projektów i wiele innych.

QNAP obecny jest we wszystkich segmentach rynku, od urządzeń domowych po profesjonalne. Jak wygląda segment urządzeń konsumenckich w Polsce? Czy klienci traktują już NAS jako niezbędny element cyfrowego domu?

Obecnie NAS to nadal produkt luksusowy. Cena, niestety, na warunki, jakie panują w Polsce, jest dość wysoka. Dodatkowo dochodzi świadomość użytkowników, która jest coraz większa, ale mimo wszystko daleka od tego, co widzimy w krajach Europy Zachodniej. Po prostu nie każdy wie, co potrafią rozwiązania NAS firmy QNAP, co za tym idzie, ludzie nawet nie wiedzą, że takie rozwiązanie w domu rozwiązałoby sporo problemów, dlatego stawiamy na edukację. Powoli zaczynamy dostrzegać tego efekty, rośnie zarówno zainteresowanie samymi serwerami, jak ich rolą w systemach smart. Najprostszym przykładem niech będą instalacje AV, gdzie serwer NAS jest znakomitym rozwiązaniem do przechowywania domowych kolekcji multimedialnych. Widząc to zapotrzebowanie, optymalizujemy również swoje oprogramowanie pod kątem obsługi multimediów. Najlepszym tego przykładem są dostępne w systemie QTS aplikacje Photo Station, Video Station i Music Station oraz powiększająca się oferta domowych serwerów ze złączem HDMI i aplikacją HD Station.

Jak przedstawiają się relacje w sprzedaży urządzeń konsumenckich do profesjonalnych?

W naszym wypadku 70 proc. to sprzęt dla użytkowników biznesowych. Od samego początku nasza marka jest rozpoznawalna jako sprzęt dla profesjonalistów, niemniej jednak nie przeszkadza to nam w byciu liderem także na rynku urządzeń konsumenckich.

NAS pozwala na stworzenie prywatnej chmury. Co odróżnia to rozwiązanie od usług publicznych?

Pełna kontrola nad danymi i duża przestrzeń dyskowa, do tego dochodzi kwestia bezpieczeństwa. Na rozwiązaniach QNAP możemy zaszyfrować wszystkie dane, co gwarantuje nam ochronę, gdyby osoby niepowołane chciałyby się do nich dostać. W przeciwieństwie do chmury publicznej dokładnie wiemy, gdzie fizycznie zgromadzone są dane. Nie są one wyprowadzane na zewnątrz, co w wielu firmach przy danych wrażliwych ma szczególne znaczenie. W końcu serwer NAS może udostępniać dane również w sieci lokalnej, a w wypadku chmury publicznej nie jest to możliwe. Oprócz tego ważna jest dostępność usług. Choć awarie chmury publicznej zdarzają się rzadko, to są faktem. Dlatego też warto stosować dodatkowe rozwiązania. W końcu nikt nie zadba o nasze dane lepiej niż my sami.

Jakie korzyści oferują gotowe NAS w porównaniu do rozwiązań przygotowywanych samodzielnie?

Rozwiązania przygotowane samodzielnie dostarczają użytkownikom sporo satysfakcji, bo w końcu stworzyli coś samemu od podstaw. Trzeba jednak pamiętać o tym, że żadna firma, której zależy na wydajności, niezawodności, funkcjonalności, dużej dostępności oraz pełnym wsparciu technicznym, nie zdecyduje się na tego typu rozwiązania. Co więcej, trzeba też pamiętać, że tylko garstka osób ma wiedzę i umiejętności, które umożliwią im stworzenie własnego serwera, cała reszta osób decyduje się na nasze rozwiązanie, bo zależy im na prostocie i funkcjonalności, oczekują gotowych rozwiązań, które po prostu działają. Warto również wspomnieć o oszczędności energii i kulturze pracy. W serwerach QNAP zawsze stosujemy najnowsze i najbardziej efektywne energetycznie podzespoły, których pracą zarządza opracowane przez nas oprogramowanie. To pozwala osiągnąć idealną synergię między hardware’em a software’em, co bezpośrednio przekłada się na dużą kulturę pracy, bezawaryjność i efektywne zarządzanie energią. Jest to bardzo istotne, biorąc pod uwagę, że serwer NAS jest urządzeniem pracującym w trybie 24/7.

Serwery QNAP to również autorski system QTS. Czym on się wyróżnia w obecnej wersji?

Nasz system w centrum aplikacji ma ponad 140 dodatkowy funkcji, które użytkownik po prostu może doinstalować i, co ważne, wszystkie są w cenie urządzenia. Dla klientów biznesowych mamy funkcję auto-tier, która automatycznie przenosi bloki danych między różnymi dyskami. Dodatkowo mamy migawki, które chronią dane przed zaszyfrowaniem przez ransomware, oraz storage poole, dzięki którym dyski w macierzy działają jeszcze wydajnej niż w konfiguracji samej grupy RAID. Użytkownicy domowi na pewno docenią aplikację HD Station, która umożliwia wyświetlanie multimediów przechowywanych na dyskach QNAP bezpośrednio na ekranie TV, który do QNAP podłączony jest przy pomocy portu HDMI. Mamy też stację wirtualizacji, która umożliwia uruchomienie na QNAP dowolnej maszyny wirtualnej, co powoduje, że nasze rozwiązania po prostu nie mają ograniczeń funkcjonalnych.

W domowych komputerach dyski twarde coraz częściej zastępowane są dyskami SSD. Jest również taka możliwość w serwerach NAS. Jakie to daje korzyści?

W serwerach NAS dyski SSD mają wpływ głównie na liczbę operacji wejścia/wyjścia, co oznacza, że zwykły użytkownik domowy nie będzie miał z tego korzyści. Oczywiście, dyski SSD w QNAP możemy montować i wykorzystywać na dwa sposoby: jako cache albo jako storage, druga opcja w połączeniu z automatycznym pozycjonowaniem danych powoduje, że jest to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą mieć dużą wydajność IOPS, a jednocześnie nie chcą w macierzy montować tylko dysków SSD, gdyż jest to spory wydatek. Jako ciekawostkę dodam, że QNAP jako pierwszy producent serwerów NAS zaprezentował serwer TBS-453, który jest pierwszym rozwiązaniem tylko na dyski SSD ze złączem M.2. Jest to produkt niszowy, unikalny. Zresztą, jako liderów rynku NAS jest to nasz obowiązek, aby prezentować rozwiązania jak najbardziej innowacyjne i kreujące przyszłość tej kategorii produktowej.

Rozmawiał Gabriel Niewiński

 

Tajwańska firma QNAP jest jednym ze światowych liderów rozwiązań typu NAS, przeznaczonych m.in. do współdzielenia, magazynowania danych, wirtualizacji i rejestracji wideo. Jej produkty adresowane są do kanału korporacyjnego, SMB, SOHO i użytkowników domowych. Założona została w 2004 r., a jej pełna nazwa to Quality Network Appliance Provider. Siedziba główna mieści się w Nowym Tajpej. Oferowane przez QNAP urządzenia wyróżniają się intuicyjnym systemem operacyjnym QTS, którego możliwości można rozbudowywać za pomocą dodatkowych aplikacji.

2016-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket