SAMSUNG

Samsung 20 lat w Polsce. Od obrazu mono do kropek kwantowych

Samsung 20 lat w Polsce.

W wielu polskich domach telewizor jest nieodłącznym i centralnym elementem salonu – cała rodzina zbiera się przy nim, aby obejrzeć ulubiony serial lub film. Telewizor na przestrzeni lat przekształcił się z dużego, ciężkiego urządzenia w integralną część wystroju wnętrz zachwycającą designem i technologią. Wraz z firmą Samsung – producentem najnowocześniejszych telewizorów SUHD, obecnym w Polsce już od 20 lat – sprawdźmy, jak w ostatnim czasie ewoluowały telewizory.

Wystarczy przypomnieć sobie śnieżący czarno-biały ekran i charakterystyczny szum, aby zrozumieć, jaką ewolucję przeszły odbiorniki telewizyjne na przestrzeni ostatnich lat. Od wypukłych telewizorów kineskopowych do zakrzywionych lub płaskich, a przede wszystkim smukłych urządzeń z wyświetlaczem LCD. Zmienił się też sposób oglądania telewizji, proponowana przez telewizję oferta i zakres dostępnych kanałów. Obecnie możemy wybierać programy nawet głosowo, a telewizor stanowi doskonały ekran do gier lub wyświetlania prezentacji.

Kineskop

Dziś już zabytkowe telewizory kineskopowe, kiedyś stanowiły okno na świat. Najpierw czarno-biały, potem kolorowy zminiaturyzowany obraz pozwalał zawitać do domów widzów sławnym aktorom, do tej pory znanym tylko z kina. Gruby szklany kineskop, lampa, duża obudowa, a także tzw. śnieg na ekranie lub migające paski były ich znakami rozpoznawczymi. Początkowo ekrany były stosunkowo niewielkie, z czasem uległy powiększeniu. Dużą wygodą stało się wprowadzenie pilotów na podczerwień, które pozwalały na wygodne wylegiwanie się na kanapie i jednoczesne przestawianie programów. Z upływem lat oferta kanałów poszerzała się. Wprowadzono także dodatkowe funkcje, takie jak teletekst czyli tzw. telegazeta, która była kiedyś niczym dzisiejsze strony internetowe. Niegdyś całe rodziny zbierały się przed jednym odbiornikiem, aby obejrzeć emitowany w danym momencie film. Upowszechnienie telewizorów sprawiło, że każdy miał w mieszkaniu własny odbiornik i wspólne wielorodzinne oglądanie przeszło do lamusa.

Plazma vs. LCD

Telewizory ze szklanymi kineskopami zostały wyparte przez odbiorniki LCD. Została w nich wykorzystana właściwość ciekłego kryształu, który może być matowy lub przezroczysty. Powierzchnia ekranu wykonana z komórek z ciekłym kryształem jest podświetlana przez światło, które przechodzi przez polaryzatory. Zastosowanie nowszych technologii zmieniło kształt i ogólny wygląd telewizorów. Stały się one cieńsze i zaczęły zajmować zdecydowanie mniej miejsca. Technologią, która próbowała konkurować z ekranami LCD były telewizory z wyświetlaczami plazmowymi. Dla przeciętnego widza na pierwszy rzut oka obie technologie niewiele się różniły, jednak to LCD znalazła więcej nabywców i z czasem wygrała ten wyścig.

LED i świat 3D

W ostatnim dziesięcioleciu popularne stały się telewizory LED, które tak naprawdę nadal były odbiornikami typu LCD, ale źródło światła stanowiły w nich diody LED. Dawało to z jednej strony oszczędność energii, z drugiej po raz kolejny pozwoliło przekraczać granice ostrości obrazu. Obraz HD, następnie Full HD, a obecnie ekrany Ultra HD (4K) o rozdzielczości  3840 × 2160 pozwalają dostrzec nawet najmniejsze szczegóły i cieszyć się realistycznym obrazem. Producenci telewizorów podejmowali też próby stworzenia obrazu przestrzennego. W polskich domach pojawiły się masowo telewizory z funkcją wyświetlania obrazu w 3D, do których dołączane były specjalne okulary. Niestety pomysł ten okazał się chybiony i użytkownicy nie pokochali technologii 3D. Pozostaje więc ona domeną kin.

UHD i SUHD

Najnowocześniejsze telewizory Ultra HD (4K) to jeszcze jeden przełom w jakości wyświetlanego obrazu. Pozwalają one na realistyczne odwzorowanie barw, ostrzejszy i wyraźniejszy obraz. Dodatkowo firma Samsung wprowadziła linię telewizorów SUHD wykonaną z użyciem technologii kropek kwantowych (Quantum Dot), które po podświetleniu emitują obraz o niezwykle czystej barwie. Kropki kwantowe są niewidoczne ludzkim okiem. Ich kolor zależy od wielkości kropki. W ten sposób można wyświetlać obraz, który cieszy oko dowolnym i bardzo czystym kolorem. Odbiorniki Samsung z linii SUHD mogą odwzorowywać paletę ponad miliarda barw. Nie bez znaczenia pozostaje też doskonały design 360 – telewizor z każdej strony prezentuje się zjawiskowo bez wystających kabli i grubych ramek, dzięki czemu staje się modnym elementem wystroju wnętrza.

Smart TV

Zmianą w sposobie korzystania z telewizorów jest Smart TV, które umożliwia oglądanie filmików na YouTube, a także oferuje dostęp do najpopularniejszych aplikacji na rynku, w tym m.in. do takich aplikacji VOD jak Netflix, FilmBox Live, Player, IPLA czy VoD Onet.

Dziś, chociaż przestajemy być zależni od ramówek i konkretnych godzin emisji telewizyjnych programów, nadal potrzebujemy odbiorników telewizyjnych, które umożliwią nam oglądanie filmowych produkcji i seriali w doskonałej jakości. Dzięki coraz nowszym technologiom możemy nasz domowy salon zmienić w prawdziwą salę kinową.

2016-11-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket