Odkurzacze ręczne

Odkurzacze

Mały odkurzacz ręczny jest niedoceniany. Ale to się zmieni! Modele ręczne to bowiem bardzo przydatne urządzenia i za chwilę dorównają w pełni dojrzalszym konstrukcjom.

Modele ręczne nie są tak popularne, gdyż ich dotychczasowy wygląd i stosowane w nich rozwiązania nawet optycznie nie dawały nadziei na wysprzątanie pokoju, a co dopiero całego domu. Tymczasem już dziś przymiot „ręczne” (choć rzeczywiście chwyta się je ze rękojeść) dalece nie pasuje do ich możliwości. Nazwa pewnie pozostanie bez zmian, ale to, co one mogą, bez wątpienia może zaskoczyć dziś nawet fachowców obcujących z tematem na co dzień.

Cechy odkurzaczy ręcznych

Zacznijmy od tego, że zwykle modele te kojarzone dotąd były z modelami „samochodowymi” czy „akumulatorowymi”. Ten podział odchodzi do lamusa, bowiem modele te mogą być wykorzystane i w domu, i w samochodzie oraz zasilane i bateriami, akumulatorami i napięciem z sieci, a także z użyciem stacji do ładowania. Drugą ich cechą charakterystyczną jest budowa i zasada działania. Zwykle wykonane są z tworzywa sztucznego i są to modele cykloniczne (bezworkowe), wykorzystujące filtry i wiele dodatkowych akcesoriów. I w tym tkwi ich siła! Są małe, lekkie, niepozorne i wszystko mogą. A propos wagi, to oscyluje ona w granicach od 1 kg i sięga najczęściej 2, góra 2,5 kg. Sprawiają nieco problemu w nazewnictwie, bowiem czasem są tylko akumulatorowe i tylko do samochodu, czasem są częścią modeli pionowych, jeszcze w innym wypadku stanowią znakomity zestaw do odkurzania i czyszczenia. Tak czy tak, zawsze są ręczne, bowiem mają uchwyt (tak się je zwykle trzyma) i za pomocą owej rączki są prowadzone. Pojemność zbiornika na kurz (często przezroczystego, by było widać stan zapełnienia) wynosi zazwyczaj od 0,2 do 0,5 l. Może on być zdejmowany w celu opróżnienia albo otwierany. Pojemność ta jest mała, bo większa być nie musi. Znaczenie mają tu zmienne końcówki i rodzaj pracy oraz aktualnie sprzątana powierzchnia czy zabrudzenia (dywan, naroże sufitu, szafki itd.). Co ciekawe, większość konstrukcji pozwala nie tylko zbierać kurz, ale również niewielkie ilości (ok. 0,2 l) rozlanych płynów, czyli pracować na sucho albo sucho/ mokro. Ktoś powie: modele wet & dry. No nie. Są to modele ręczne. Pobierają też niewiele energii, a moc ssania mają najczęściej regulowaną automatycznie i nie musi ona być duża (odległość ssawka – silnik jest mała). Wyposażane są w samoczyszczące się filtry, również HEPA. Mogą działać samodzielnie albo być częścią zestawu. Stąd różne sposoby zasilania.

Ze względu na funkcjonalność oraz zmiany w prawodawstwie unijnym polegające na zmniejszaniu maksymalnej mocy odkurzaczy, bez wątpienia grupa odkurzaczy ręcznych będzie najszybciej rozwijającą się na rynku.

Odkurzacze

Dużym atutem modeli ręcznych jest ich kompaktowy rozmiar, a także dostępne końcówki. W zależności od dołączonych akcesoriów, odkurzacze ręczne sprawdzą się idealnie w kuchni, salonie, a nawet samochodzie.

Wyposażenie

Poza filtrami, większość tych miniodkurzaczy ma przynajmniej dwa akcesoria w wyposażeniu: są to szczotka do mebli oraz tzw. szczelinówka, ale w sprzedaży są również bardziej zaawansowane modele, np. wyposażone w elektroszczotkę albo w całą gamę końcówek oraz w rurę teleskopową, która pozwala bez kłopotu oczyścić sufit, gzyms, górę mebli – działają zatem zarówno bez udziału rury, jak też z jej pomocą. Taki model, określany jako „5 w 1”, ma trzy funkcje odkurzania samym tylko odkurzaczem ręcznym oraz dwie z udziałem rury – czyszczenie położonych wysoko miejsc, a także podłóg, stąd specjalny pojemnik na akcesoria, bo jest ich aż osiem.

Odkurzacze

Odkurzaczami ręcznymi są także coraz popularniejsze odkurzacze pionowe, nazywane także „handstickami”. Są bardzo poręczne i zwrotne, a także łatwo się je czyści.

Skąd czerpią moc?

Otóż można mówić o dwóch rodzajach urządzeń. Jeśli pracują samodzielnie, to najczęściej są to modele akumulatorowe, a ładowanie urządzenia odbywa się za pomocą ładowarki, na którą odkurzacz trzeba odstawiać, gdy skończy się jego moc. Korzystają często z akumulatorów NiMh (niklowo-manganowych, rzadziej jonowych, ale to się pewnie zmieni) o różnej mocy. W zależności od modelu mogą pracować od 10 minut do nawet godziny bez ładowania. Bywają też odkurzacze ręczne będące częścią większego urządzenia czyszczącego, doczepiane do jego korpusu, i w zależności od potrzeb należy taki odkurzać po prostu zdjąć, by dotrzeć do różnych „zakamarków”, do których większy odkurzacz nie dotrze. Czas ładowania zależy od mocy akumulatorów. Są takie urządzenia, które potrzebują kilkunastu godzin, oraz takie, które wymagają tylko 60 min. Większe urządzenia pionowe z małym odkurzaczem bywają również ładowane akumulatorowo albo czerpią energię z sieci. Uzupełnieniem są modele bateryjne, o których wspominaliśmy powyżej. Są to modele zwykle do odkurzania w samochodzie lub na biurku.

Skąd

Co potrafią

Niemal wszystko. To ich ogromny atut! Przede wszystkim docierają wszędzie tam, gdzie nie zrobi tego odkurzacz pełnowymiarowy, i to nie, dlatego, że nie ma odpowiednich akcesoriów (szczelinówki są w każdym standardowym zestawie), ale dlatego, że małym i lekkim łatwiej jest zebrać okruchy ze stołu czy kuchennego blatu, wytrzeć kurz z zakamarków mebli, a gdy ma teleskopową rurę, bez kłopotu oczyścić górę mebli. Takie małe urządzenie można wziąć szybko „pod rękę” i szybko się przemieścić. Znakomicie sprawdza się przy czyszczeniu mebli (zwłaszcza wysoko), książek bez konieczności ich zdejmowania z półek, bibelotów czy obrazów. Pracując z takim urządzeniem, nie trzeba się też schylać czy wchodzić na drabinę, by dotrzeć tam, gdzie potrzeba. Mają (niektóre modele) określone końcówki czy rury przedłużające. Dodajmy na koniec, że mają też jeszcze jedną zaletę. Są bardzo nowocześnie i ślicznie projektowane. Na plan pierwszy wychodzą tu kształt, kolorystyka oraz lekkość konstrukcji i jej ergonomia – nie tylko pracy, ale i przechowywania urządzenia.

Odkurzacze

Modele ręczne pionowe na naładowanej baterii (średnio 18–22 V) pracują ok. 20–30 min. Po rozładowaniu baterię należy wpiąć do stacji ładującej, albo podłączyć zasilanie konkretnie do odkurzacza. Pełne ładowanie trwa do 7–8 godzin.

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket