Urządzenia piorące

Urządzenia

Takie urządzenie jest marzeniem każdej pani domu, zwłaszcza przed świętami, ale także na co dzień, zwłaszcza kiedy ma duży dom, rodzinę i zwierzęta. Tego typu odkurzacz to wówczas rzecz niezastąpiona.

Dzięki niemu każda podłoga, czy to w domu, czy garażu, ale także dywan lub tapicerka mebli pozostają czyste i szybko schną, a o to przecież chodzi. O tego rodzaju odkurzaczach często się mówi, że są to urządzenia wielofunkcyjne, choć – jak wskazaliśmy w rozdziale „Odkurzacze sucho/mokro” – właściwsze byłoby stosowanie nazwy modele piorące, czyszczące. Oczywiście, nie oznacza to, że działają one tylko w tym zakresie funkcjonalnym – nic bardziej mylnego. Potrafi ą oczywiście odkurzać, stąd nazwa główna „odkurzacze”. Określenie „piorące” jest tu o tyle trafne, że ich najważniejszą opcją jest pranie dywanów lub tapicerki z opcją wypuszczania detergentu i szczotkowania powierzchni, a następnie zebrania

Budowa urządzeń

Mogą być poziome, kubełkowe, a nawet pionowe. Ważne przy tym, do czyszczenia jakich powierzchni są przeznaczone, co warto zawsze sprawdzić. Paleta możliwości bywa niekiedy zaskakująca. Mogą jeszcze być modele z jednym tylko pojemnikiem, ale w tym wypadku trzeba w trakcie prania wylewać zbyt często brudną wodę, co nie jest wygodne. Nowsze modele najczęściej wyposażone są w dwa pojemniki o różnej pojemności (3–9 l, zależy to od wielkości urządzenia), a niektóre nawet w trzy. W jednym z nich znajduje się czysta woda wraz z detergentem (najlepiej tym zalecanym przez producenta; informację na ten temat można znaleźć w instrukcji), do drugiego natomiast wsysana jest już zabrudzona ciecz (ta pochodząca z prania). Jeśli są trzy, to w jednym jest czysta woda, w drugim rozpuszczony detergent, a do trzeciego trafia woda brudna. To rozwiązanie jest najwygodniejsze, gdyż w trakcie sprzątania nie trzeba wymieniać wody. Oczywiście, w takich odkurzaczach silnik jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Poza tym wyposażone są w filtry ochronne, np. HEPA. Zasięg pracy takich urządzeń może sięgać nawet powyżej 10 m, co zależy oczywiście od długości kabla.

Urządzenia

Każdorazowo po zakończeniu pracy odkurzacza piorącego należy go umyć i osuszyć, a dotyczy to tak pojemników, jak i rur. Chodzi o to, aby nie rozwijały się w urządzeniu niebezpieczne drobnoustroje czy pleśnie, którym wilgotne środowisko bardzo sprzyja.

Jak piorą?

Najpierw wytwarzana jest piana, a następnie roztwór czyszczący rozprowadzany zostaje na czyszczoną powierzchnie i z użyciem odpowiedniej końcówki odbywa się czyszczenie. Na koniec urządzenie odsysa detergent wraz z rozpuszczonym brudem. Prana powierzchnia spryskiwana jest płynem pod ciśnieniem, co ułatwia wniknięcie detergentu nawet w grube i mocno zabrudzone tkaniny. Możliwości odkurzaczy piorących zostają zwiększone dzięki dołączonym końcówkom. Warto dodać, że niektóre odkurzacze po zakończeniu prania osuszają czyszczone powierzchnie. Ta funkcja jest niezwykle przydatna, bo jak wiadomo, zwłaszcza dywany nie powinny zbyt długo zostawać mokre gdyż mogą stracić apreturę (na spodniej części).

Urządzenia

Oprócz wielofunkcyjnych odkurzaczy piorących (zazwyczaj w wersji kubełkowej) na rynku znajdziemy także urządzenia pionowe, które wyłącznie wciągają brudną wodę z dywanów – nie odkurzają natomiast zanieczyszczeń suchych.

Co jest ważne?

Po pierwsze, istotna jest siła ssania, dzięki której lepiej jest odseparowywany brud. Na równi z nią trzeba wymienić zestaw końcówek, jaki dostaje w wyposażeniu do dyspozycji klient, bo one w dużej mierze decydują o skuteczności usuwania zabrudzeń. I tak ciekawym rozwiązaniem jest opatentowany przez jednego z producentów system obracających się szczotek. Ich wspólne działanie pozwala na dokładne oczyszczenie włosia i osnowy dywanu lub wykładziny. Wewnątrz głowicy znajdują się 4 szczotki obracające się wokół osi pionowej, ponadto w głowicy znajduje się pozioma szczotka obrotowa. Za sprawą obracających się szczotek, głowica skutecznie pierze oraz zasysa (całą swoją szerokością) powstałe zanieczyszczenia. Dobrze, jeśli urządzenie ma w zestawie końcówkę do mycia powierzchni twardych (np. płytek ceramicznych) oraz odpowiednie nakładki. Warto jeszcze raz wspomnieć o pojemności zbiorników na wodę czystą i brudną, aby wybrać model odpowiedni do liczby dywanów oraz mebli, które zamierzamy prać – im jest tego więcej, tym większą pojemność trzeba wybrać. Jeśli mieszkanie jest duże, przyda się odkurzacz z długim kablem zasilającym.

2016-12-13
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket