Odkurzacze bezworkowe - charakterystyka

Odkurzacze bezworkowe

Należą do grupy nowszych modeli niż te pracujące z wykorzystywaniem worków. Mają wiele zalet, co wcale nie znaczy, że są popularniejsze od workowych.

Grupa ta, wchodząc do sprzedaży, dokonała pewnej mentalnej zmiany. Otóż zasada działania tych urządzeń jest prosta i przekonująca – nie potrzebują do pracy żadnych worków. Wystarczy specjalny pojemnik, zwykle z tworzywa. Po odkurzaniu należy go opróżnić i umyć. Mają wielu zwolenników ze względów ekonomicznych i praktycznych – nie trzeba kupować i wymieniać worków. Ale jak to w życiu bywa, mają też swoje pewne ograniczenia – w myśl zasady, że nie ma nic za darmo lub bez wysiłku.

Jak działają

Jak wspomnieliśmy, zamiast worka mają pojemnik na zanieczyszczenia. W odkurzaczach bezworkowych ssanie wytwarzane jest dzięki zastosowaniu siły odśrodkowej, nazwanej efektem cyklonu. Śmieci zasysane są do specjalnego pojemnika, który należy opróżnić po zapełnieniu. Znakiem rozpoznawczym tej grupy urządzeń jest przezroczysty pojemnik, pozwalający na kontrolę ilości znajdujących się wewnątrz zanieczyszczeń. Zazwyczaj wykonany jest z tworzywa sztucznego, gdyż większość modeli odkurzaczy, bez względu na ich rodzaj, to w ogóle urządzania wykonane z tworzyw. Odstępstwem od powyższej reguły bywają rury, które produkowane są również z metalu (choć nie zawsze było to zasadą).

Odkurzacze z grupy bezworkowych można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje:

  • cyklonowe – zasysane powietrze jest wprowadzane w pojedynczy ruch wirowy, a ogromna siła odśrodkowa oddziela zanieczyszczenia, które zbierają się w pojemniku;
  • multicyklonowe – technika ta oddziela kurz, często wielokrotnie, w wirujących i mieszających się strumieniach powietrza w wielu małych cyklonach. Dzięki temu siły odśrodkowe są zwielokrotnione, przez co kurz opada na dno zbiornika efektywniej.

Jak

Podstawowe zalety

Można mówić o przynajmniej trzech. Pierwsza związana jest z tym, że odkurzacz bezworkowy pracuje ze stałą siłą ssania. Druga zaś wiąże się znowu z ekonomią gospodarstwa domowego – do tego typu urządzeń nie trzeba systematycznie dokupować worków, co ma wpływ na mniejsze wydatki związane ze sprzątaniem, ale należy pamiętać o wymienianiu filtrów. Samo czyszczenie takiego odkurzacza wyposażonego w pojemnik jest bardzo proste – wystarczy bowiem wyjąć zbiornik zgodnie z instrukcją i wysypać zawartość. Dobrze jest potem wypłukać pojemnik i osuszyć go. Jest jeszcze jedna zaleta – jeżeli pojemnik wykonany został z przezroczystego tworzywa, to dokładnie widać stan jego zapełnienia. Na koniec warto dodać, że odkurzacze bezworkowe są wyposażane w dobre i skuteczne fi ltry i mitem jest ich nieskuteczność czy mała efektywność.

Wyjątkową cechą modeli cyklonowych jest stała siła ssania w trakcie pracy, niezależnie od poziomu zapełnienia zbiornika.

Poziome i pionowe

Podobnie jak przy odkurzaczach workowych można mówić o modelach poziomych oraz pionowych, przy czym w tym wypadku między liczbą modeli jednych i drugich nie ma już takich dysproporcji jak w wypadku modeli workowych i bezworkowych. Nie dość na tym, podczas gdy w poprzedniej grupie praca mogła być wykonywana wyłącznie na sucho, w tej, oprócz modeli jednofunkcyjnych, bywają też takie, które mogą pracować z wodą. Dostępne są również urządzenia typu „2 w 1”, a nawet „3 w 1” czy „5 w 1”! Istnieje często możliwość demontażu korpusu i „stworzenia” odkurzacza ręcznego. Ciężar całego urządzenia opiera się na dużej stopie ze ssawką, wyposażonej w kółka, do której, najprościej mówiąc, podłączony jest korpus odkurzacza: rączka z silnikiem oraz zbiornik na zanieczyszczenia. Wśród odkurzaczy pionowych wyróżniają się zwłaszcza modele o pionowej, choć nieco innej, konstrukcji. Są one oparte na podstawie w formie kuli, dzięki czemu odkurzacz jest niezwykle łatwy w manewrowaniu. W kuli umieszczony jest silnik urządzenia, co pozwala na oszczędność miejsca.

Poziome

Sposoby zasilania

Mogą być zasilane z sieci za pomocą kabla, ale również, a dotyczy to głównie modeli pionowych – za pomocą wbudowanego akumulatora litowo-jonowego zasilanego niskim napięciem (20–26 V). Te ostatnie często też po odczepieniu od korpusu można zamienić w lekkie i małe odkurzacze ręczne. Są także modele bezprzewodowe z niezawodną baterią litową (18 V). Trzeba również wspomnieć o modelach tzw. hybrydowych, czyli zasilanych z sieci (230 V) i ładowanych za pomocą akumulatorów (np. 12 akumulatorów niklowo-kadmowych o napięciu 14,4 V). Opcji może tu być wiele, włącznie z opcjonalną stacją ładującą.

Nieznaczny kłopot

To samo, co dla niektórych jest zaletą, dla innych może okazać się wadą. Mowa o konieczności regularnego opróżniania pojemnika na śmieci. Warto to robić z dwóch powodów – po to, aby nieczystości nie zalegały i nie wydzielały nieprzyjemnego zapachu oraz aby urządzenie nie traciło siły ssania zapchane ponad normę (wtedy siłą rzeczy efektywność musi się zmniejszyć). Warto też pamiętać, że modele te nie do końca zalecane są osobom o silnej alergii. Zbiorniki tego typu nie są zwykle konstruowane jako szczelne i sam proces otwierania czy opróżniania zbiornika jest alergogenny.

2016-12-12
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket