Odkurzacze workowe - charakterystyka

Odkurzacze workowe

Chociaż w sprzedaży jest coraz więcej nowoczesnych odkurzaczy, te znajdują się na pewno w większości gospodarstw domowych, bo… tradycja potrafi wciągać jeszcze mocniej niż odkurzacz.

Mówi się też o nich „tradycyjne”, „standardowe” lub „klasyczne”. My używamy określenia workowe, a to, dlatego że, by mogły prawidłowo funkcjonować jest im po prostu on niezbędny. I to nie ważne czy jest papierowy czy tekstylny, stały czy wymienny. Warto pamiętać, że wiele modeli o innej funkcjonalności (np. piorące, z filtrem wodnym) także mogą mieć worek. Osią podziału jest jednak konstrukcja i zakres prac, jakie odkurzacz może wykonać. Odkurzacz piorący z workiem to odkurzacz piorący – nie workowy. Uczulamy na nomenklaturę nazewnictwa bowiem wiele modeli i konstrukcji często nawet w sieciach eksperckich jest „namiętnie” mylona.

Czym się wyróżniają

Spośród wielu dostępnych na rynku urządzeń charakteryzują się przede wszystkim tym, że takie odkurzacze pracują wyłącznie na sucho, czyli mogą wciągać nieczystości, kurz czy pył. Nie mogą natomiast z racji konstrukcji wciągać zanieczyszczeń mokrych, np. wylanych płynów czy nawet mokrego błota naniesionego przez maluchy czy czworonogi (od tego są modele uniwersalne wet & dry). Poza tym odkurzacze workowe składają się z kilku niezbędnych i jednak dość typowych elementów. Oczywiście w zależności od modelu często bardzo się to różni, tym niemniej elementy, które łączą je wszystkie to: komora do której wkłada się worek, będący jednocześnie podstawowym filtrem, filtr chroniący silnik, filtr powietrza, rura zasysająca, rury (obecnie teleskopowe dla łatwości obsługi) oraz odpowiednie końcówki, czyli szczotki oraz ssawki. I od tych właśnie elementów oraz akcesoriów zależy w dużej mierze jakość, komfort i skuteczność odkurzania.

Czym się różnią

Przede wszystkim budową oraz sposobem obsługi bezpośrednio z tego wynikającym. Dostępne są zatem modele tzw. poziome – wciąż najbardziej typowe w Polsce oraz pionowe (wygodne i coraz bardziej popularne). Modele poziome różnią się między sobą m.in. mocą, która zbliża je do unijnych standardów, budową oraz sposobem obsługi. Mogą być małe, kompaktowe, jak też średnie czy duże. Zaletą modeli workowych poziomych jest ich duża przystępność cenowa oraz stosunkowo łatwe ich przechowywanie. Czyszczenie urządzenia ogranicza się jedynie do systematycznej wymiany lub czyszczenia worka. Poziome wyposażone są też w kółka (choć nie tylko), by łatwiej się poruszały po różnych powierzchniach posadzki oraz wygodne, regulowane rury, które można dostosować do wzrostu osoby sprzątającej, co jest niezwykle istotne dla kręgosłupa. Jednak w przypadku starszych modeli, a te są ciągle jeszcze w wielu gospodarstwach domowych (odkurzacze niektórych firm potrafią bezusterkowo działacz nawet przez kilkanaście lat w domach osób starszych), trzeba się było pochylać, by dobrze odkurzyć mieszkanie, obecnie to wspomniane rury dobre uchwyty chronią nasz kręgosłup. Jedne z nich sterowane są z korpusu (trzeba się pochylić, by je uruchomić), inne natomiast z uchwytu, jeszcze za pomocą… pilota, czyli na odległość. Natomiast w wypadku modeli pionowych trzeba powiedzieć, że wprawdzie sterowanie oraz pochylanie się osób odkurzających zostało wyeliminowane, jednak worki, które zwykle podczepiało się na zewnątrz urządzenia także nie bardzo się sprawdzały. W sumie działają na podobnej zasadzie, co odkurzacze poziome. Różnicą jest pionowa konstrukcja oraz typ pracy, który jest bardziej wygodny, warto jednak podkreślić, że odkurzacze tego typu wymagają zwykle odpowiedniego miejsca na przechowywanie. Zdarza się, że modele pionowe mają składaną konstrukcję lub umożliwiają odłączenie części roboczej – odkurzacz staje się wtedy modelem ręcznym.

Odkurzacze workowe

Worek ma minusy

Niestety, wymaga kontroli zapełnienia, a więc pamiętania o tym, jaki jest aktualny jego stan. Oczywiście w nowszych modelach mówią nam o tym wskaźniki, ale nie można ich lekceważyć, ani o nich zapominać, co niestety zdarza się wielu osobom – wskaźnik sobie, użytkownik sobie. Pomijamy już kwestię tych, montowanych na zewnątrz (w przypadku modeli pionowych), zresztą i jedne, i drugie wymagały i nadal potrzebują systematycznej wymiany. Dlaczego? Przepełniony worek, to mniej skuteczne odkurzanie, bowiem gorzej wciągane są zanieczyszczenia. Źle dobrany worek, to kurz trafiający do komory odkurzacza, a przez to nawet zagrożenie dla silnika, co może skutkować nawet skróceniem żywotności urządzenia. Komu zdarzyło się niewłaściwie dobrać worek dla danego modelu, ten doskonale rozumie problem. Tymczasem to nie wszystko. Systematyczna wymiana worka, to wbrew pozorom spore obciążenie dla budżetu domowego, zwłaszcza dla tych, którzy mają dzieci i zwierzęta, więc dokładne i częste odkurzanie mieszkania jest niezbędne. Oczywiście można skorzystać w takim przypadku z worka tekstylnego, który ma otwierany cały dół (zamykany jest listwą) dla łatwości opróżniania, jednak nie po to odświeżamy w domu powietrze, by potem „wpuszczać” kurz do wnętrz. A jeśli nawet robimy to w śmietniku, to mało, kto lubi „wciągać” pył do własnych płuc, a w dodatku trzeba specjalnie wychodzić do śmietnika, jeśli jest na zewnątrz.

Odkurzacze workowe

Pragmatycznymi i z pewnością pożytecznymi rozwiązaniami są wskaźnik zabrudzenia fi ltrów i wskaźnik zapełnienia worka. Odkurzacz alarmuje wtedy optycznie o sugerowanym czyszczeniu bądź wymianie elementu.

Warto zapamiętać

Są wytyczne, które trzeba brać pod uwagę, także kupując nowy odkurzacz. Tak, by urządzenie pracujące zwłaszcza z użyciem worków było naprawdę skuteczne musi spełniać przynajmniej trzy najważniejsze wymogi – być odpowiednio szczelne, o czym w dużej mierze decyduje jego właściwa konstrukcja oraz dołączane (lub, te, które można dokupić w zależności od indywidualnych potrzeb) akcesoria oraz zamontowane wewnątrz filtry (poświęcamy im osobny rozdział), włącznie z odpowiednio dobranym workiem. Jest jeszcze jedna kwestia – to jego głośność, czyli liczba decybeli emitowanych podczas pracy. Świadomość tego pozwoli wybrać właściwy model w zależności od faktycznych potrzeb konkretnej rodziny.

2016-12-09
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket