Determinanty skutecznego odkurzania

Determinanty

Jak wynika z badań, klienci oczekują od odkurzacza, aby był kompaktowy, lekki i dokładnie zbierał wszelkie nieczystości. Niestety, nie do końca te właśnie cechy decydują o jakości i skuteczności odkurzania.

1. Szczelność odkurzacza

Odkurzacze mają stosunkowo dużą moc nominalną. Spowodowane jest to głównie tym, że muszą wygenerować wysokie podciśnienie. Dodatkowo, ciąg musi przemieścić zanieczyszczenia z podłogi przez rurę teleskopową aż do worka lub pojemnika na kurz. Na skuteczność odkurzania i jego jakość duży wpływ ma więc szczelność wszystkich elementów urządzenia. To, z jakich materiałów wykonane są rury, wąż czy jak skonstruowany jest korpus, ma duże znaczenie dla procesu usuwania zanieczyszczeń. Sama moc wyrażana w watach [W] pokazuje przede wszystkim to, jak duży będzie pobór prądu, a nie jak duża będzie moc ssania. Jej zmniejszenie może być spowodowane np. mikroszczelinami w rurze czy w połączeniach końcówki z rurą lub rury z korpusem. Szczelność wpływa także na inne parametry, m.in. klasę reemisji kurzu, która podawana jest na etykiecie energetycznej. Odpowiednia izolacja powinna obejmować praktycznie wszystkie elementy odkurzacza – od ssawki przez rurę, worek na kurz aż po filtry powietrza. Idealna szczelność połączeń ogranicza do minimum wydostawanie się powietrza na zewnątrz, to zapewnia jego duży przepływ, a co za tym idzie, także skuteczność odkurzania.

2. System filtracji

Może być kilku- lub kilkunastoetapowy – wszystko zależy od rodzaju poszczególnych elementów filtracji i typu urządzenia. Filtracja w dużym stopniu wpływa na skuteczność odkurzania i odpowiada za jego jakość – zaawansowane odkurzacze gwarantują, że wydmuchiwane przez nie powietrze będzie czystsze od tego w pomieszczeniu. Co ważne, obejmuje ona nie tylko rodzaj i liczbę zastosowanych filtrów, ale także np. rodzaj worka oraz liczbę warstw, z których jest zbudowany. Stopień filtracji to parametr, na który szczególną uwagę powinni zwracać alergicy, astmatycy, właściciele zwierząt czy rodziny z małymi dziećmi. Oni powinni wybierać modele z filtrem wodnym, filtrami HEPA (o oznaczeniu minimum 12 lub 13) lub szukać modeli pracujących w standardzie ULPA (znacznie wyższa klasa oczyszczania niż HEPA). Odpowiedni system filtracji zatrzymuje nawet mikroskopijne drobinki kurzu czy alergenów, nie pozwalając im wydostać się na zewnątrz. Obecność filtra jest już standardem, który można spotkać także w modelach z niższej półki, ale należy dokładnie się z nim zapoznać, bowiem jego jakość pozostawia niejednokrotnie wiele do życzenia. Pomocna może być etykieta efektywności energetycznej, która podaje różne parametry – w tym klasę reemisji kurzu do pomieszczenia.

3. Ważne klasy

To informacje, które muszą być umieszczone na etykiecie energetycznej (specjalnej naklejce umieszczanej na produkcie). Należą do nich: klasa efektywności energetycznej – obliczana jest na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej, dla odkurzaczy wyprodukowanych do 31 sierpnia 2017 r. znaczona jest symbolami literowymi od A (klasa najwyższa) do G (najniższa) i będzie to obowiązywało do wyczerpania zapasów. Dla urządzeń wyprodukowanych po 1 września 2017 r. symbole te będą zmienione na A+++, A++, A+, A, B, C i D. Oznakowania dotyczące klasy skuteczności odkurzania dywanów oraz podłóg twardych zostaną bez zmian, czyli A – G, podobnie jak reemisja kurzu ustalana na podstawie wskaźnika zbierania kurzu z dywanów oraz podłóg twardych. Wszystkie klasy są istotne, bowiem są one potwierdzeniem ekonomiczności i efektywności odkurzacza.

4. Dostępne akcesoria

Decydują o uniwersalności odkurzacza oraz o tym, jakie rodzaje powierzchni można nim odkurzać. Na rynku dostępnych jest wiele końcówek przystosowanych do oczyszczania konkretnych rodzajów powierzchni – mają one, np. odpowiednio wyprofilowany kształt, konstrukcję szczotek czy też rodzaj włosia. Odpowiednio wyprofilowana szczotka powinna mieć kanał ssący właściwej szerokości oraz szczelne połączenie z rurą, co umożliwi stały kontakt z podłożem i skuteczne zbieranie kurzu z różnego rodzaju podłóg. Część z odkurzaczy ma tzw. elektroszczotkę lub opcjonalne dla niej gniazdo. W praktyce rozwiązanie to jest bardzo pomocne przy odkurzaniu pomieszczeń, w których znajdują się zwierzęta czy puszyste dywany.

5. Emisja hałasu

Zwraca na nią uwagę coraz więcej kupujących, ponieważ nie wszyscy sprzątamy tego samego dnia i o tej samej porze. Różne osoby mogą robić to w zróżnicowanych porach. Bywa zatem, że jednych odkurzacze sąsiadów budzą zbyt wcześnie, innym nie dają zasnąć, jeszcze inni nie chcą budzić śpiących w południe niemowląt. Właśnie dlatego producenci kładą tak duży nacisk na to, by ich urządzenia pracowały możliwie cicho. Warto dla porównania podać, że zwykła rozmowa dwojga osób to około 50–60 dB (A). Im głośność pracy odkurzacza jest bliższa tej wartości, tym bardziej gwarantuje on komfort cichego sprzątania bez względu na porę dnia. Pamiętać przy tym należy, że hałas jest odbierany bardzo subiektywnie przez każdego z nas. Jest też wyrażany wartością logarytmiczną, a więc skala jej przyrostu, choć mała liczbowo, może znacznie potęgować efekt hałasu.

2016-12-20
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket