Determinanty dobrego oglądania TV

Determinanty

Gdy kupujemy telewizor, zależy nam przede wszystkim na najlepszej jakości obrazu i dźwięku. Jednak o tym decydują optymalna regulacja parametrów obrazu, a także jakość dostarczanych sygnałów TV i warunki, w jakich oglądamy telewizję.

1. Źródła sygnału

Współczesne telewizory mogą odbierać wiele sygnałów telewizyjnych. Aby zostały przetworzone przez telewizor, muszą być dobrej jakości. Najbardziej rozpowszechnione są anteny telewizji naziemnej. O jakości odbioru będą decydować instalacja antenowa, kable, złącza i sama antena. Wybór anteny, szczególnie do odbioru telewizji naziemnej, nie jest łatwy, ponieważ jest wiele rodzajów anten (panelowe, siatkowe, wieloelementowe kierunkowe, logarytmiczne), - które mogą pracować w różnych warunkach odbioru sygnału telewizyjnego. Jeżeli jesteśmy w bliskości nadajnika i antena „widzi” nadajnik, nie ma przeszkód terenowych czy wysokich budynków, można samemu zainstalować antenę. Do ustawienia anteny warto korzystać ze wskaźnika poziomu sygnału w menu telewizora. Należy pamiętać o dobrej jakości kablach, o małym tłumieniu sygnału, niewrażliwych na warunki termiczne i ultrafi olet, który niszczy pokrycie kabla. Należy dobierać dobrej jakości złącza, aby zapewnić pewne połączenie elektryczne kabla ze złączem. Jeżeli zależy nam na dużej liczbie kanałów TV najlepszej jakości HD, należy kupić telewizor z wbudowanym tunerem satelitarnym i podpisać umowę z operatorem (Cyfrowym Polsatem, nc+). Dostaniemy wtedy moduł do dekodowania płatnych kanałów, który instalujemy w gnieździe CI. Antena satelitarna, wymagana do odbioru kanałów satelitarnych, jest trudniejsza w montażu, gdyż trzeba ustawić trzy kąty do poprawnego jej usytuowania względem satelity. Najlepiej wezwać instalatora. Istotnym parametrem jest wielkość anteny (80–90 cm), która zapewni prawidłowy odbiór przy opadach deszczu czy śniegu, tłumiących sygnały satelitarne docierający do anteny. Trzecie źródło to modem i router do dostarczenia sygnału z Internetu i domowej sieci z urządzeniami wideo do telewizora. Daje to dostęp do serwisów VoD z najlepszym sygnałem wideo Ultra HD. Ważne są parametry łącza – jego szybkość przesyłania danych.

2. Oświetlenie pokoju

Na jakość obrazu ma wpływ usytuowanie telewizora w pokoju. Powinien być tak usytuowany, aby uniknąć padania światła z okien na ekran. Warto przyciemniać pokój do oglądania fi lmów – wtedy uzyskamy warunki odbioru jak w kinie. Wyświetlacze LCD mają jaśniejszy obraz niż OLED, przez co są mniej wrażliwe na światło w pokoju. Przy wieszaniu telewizora na ścianie należy pamiętać o optymalnej wysokości zawieszenia, aby nie trzeba było podnosić głowy do góry, co będzie powodować zmęczenie kręgosłupa, ponadto duży kąt patrzenia będzie wpływał na pogorszenie jakości obrazu. Optymalnie jest, gdy siedzimy centralnie względem ekranu.

3. Odległość TV od widza

Bardzo istotna jest odległość widza od telewizora. Wbrew oczekiwaniom przy tej samej przekątnej obraz o większej rozdzielczości, np. Ultra HD, należy oglądać z bliższej odległości niż Full HD, aby zobaczyć szczegóły. Z dalszej odległości oczy nie są w stanie ich rozróżnić, więc nie warto kupować telewizora Ultra HD. Szczegóły widać bardzo dobrze przy odtwarzaniu zdjęć. Przy odtwarzaniu fi lmów efekt będzie mniejszy, ponieważ rozdzielczość dynamiczna jest mniejsza.

4. Regulacja obrazu

Jakość obrazu zależy od regulacji obrazu. W sklepie wybrany jest tryby pracy o największej jasności i kontraście, aby w jasnym sklepie obraz prezentował się najlepiej. W domu trzeba dobrać inny tryb pracy. Dla większości wystarczą tryby fabryczne ustawień obrazu, takie jak standard, sport, gra, zdjęcia, fi lm czy PC. Przy często zmieniającym się oświetleniu w pokoju warto skorzystać z funkcji uwzględniającej pomiar natężenia oświetlenia zewnętrznego. Telewizor dopasowuje wtedy automatycznie parametry obrazu do oświetlenia w pokoju. Są też możliwości ręcznego ustawiania podstawowych parametrów: kontrastu, jasności, nasycenia (kolorów), odcieni, ostrości, podświetlenia, oraz zaawansowanych, dotyczących temperatury barwowej, poziomu czerni/bieli, współczynnika gamma, redukcji szumów, kontrastu dynamicznego. W zależności od klasy telewizora można dopasowywać trzy kolory podstawowe (R, G, B) lub 6 (wtedy dodatkowo dochodzą żółty, magenta, cyjan). Jest to zadanie trudne, wymagające wprawy, aby nie pogorszyć jakości obrazu. W telewizorach wyższej klasy można włączać układy redukcji szumów, redukcji smużenia i poprawy płynności ruchu. Eliminują one wady obrazu wynikające z niedoskonałości zasady działania wyświetlacza LCD. Dzięki temu możemy sprawdzić, czy zmiany w obrazie nas satysfakcjonują. Jeżeli kupujemy drogi telewizor, a nie jesteśmy zadowoleni z jego obrazu, można skorzystać z fi rm, które ustawiają obraz za pomocą przyrządów pomiarowych i obrazów testowych.

5. Akcesoria

Komfort obsługi telewizora smart zwiększa korzystanie z akcesoriów. W wypadku korzystania z funkcji smart, takich jak przeglądarka stron WWW, gier, gdzie wymagane jest wpisywanie haseł, pomocne będą takie akcesoria jak mysz czy klawiatura. Warto sprawdzić pilot telewizora. Coraz częściej są one wyposażone w klawiaturę qwerty. Cześć telewizorów z funkcją Skype będzie wymagała dokupienia kamery. W wyższej klasie telewizorów popularne staje się sterowanie głosowe – mikrofon jest wbudowany w ramę telewizora lub pilot.

2016-12-01
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket