Techniki suszenia

Techniki

Proces suszenia opierają się na zasadach mechaniki oraz prawach fi zyki. Mogą być przy tym wsparte wieloma dodatkowymi technikami, np. zastosowaniem pompy ciepła, a nawet wtłoczeniem do bębna pary wodnej.

Ttadycyjna suszarka kondensacyjna suszy w ok. 85 °C. Wysoka temperatura idzie, co prawda, w parze z większym poborem energii elektrycznej, ale nie są to wartości znaczne. Nadmuch ciepłego powietrza z grzałki zaczyna suszyć odzież, a nadmiar wilgoci skrapla się w pojemniku (w modelach ewakuacyjnych jest ona odprowadzana na zewnątrz pomieszczenia). Ciekawostką jest fakt, że niegdyś suszarki ewakuacyjne były z racji praw fizyki efektywniejsze ekonomicznie. Dziś postęp sprawił, że znakomite klasy energetyczne uzyskuje się także w modelach kondensacyjnych.

Techniki suszenia w suszarkach

W suszarkach wyróżniamy trzy podstawowe techniki suszenia. Pośrednio mają one wpływ zarówno na montaż, jak i energooszczędność modelu. Wyróżnimy:

  • Suszenie ewakuacyjne (wywiewowe) – to technika, która choć jest dziś spotykana najrzadziej, ma wiele walorów. Jest nadal dość efektywna energetycznie i wygodna (eliminuje czynność wylewania skondensowanej wody w modelach kondensacyjnych). Urządzenia z tej grupy odprowadzają wilgoć na zewnątrz pomieszczenia przy pomocy kanału wentylacyjnego. Wymagane jest więc specjalne odprowadzenie wilgoci (patrz: Montaż urządzenia ewakuacyjnego ).
  • Suszenie kondensacyjne – polega na skropleniu się wody z suszonej odzieży do pojemnika, który należy regularnie opróżniać. Suszarka wówczas pobiera powietrze z pomieszczenia i ogrzewa je za pomocą grzałki. Następnie wdmuchuje gorące powietrze do bębna i w ten sposób suszy tkaniny. Schłodzenie powietrza wiąże się ze skropleniem wilgoci. Do suszenia odzieży suszarki kondensacyjne wykorzystują temperaturę średnio 80–85 °C.
  • Suszenie z pompą ciepła – to nowatorska technika suszenia. Urządzenie wykorzystuje do suszenia pompę ciepła, której działanie podobne jest do pracy chłodziarki, odbierającej ciepło z wnętrza ciepłych potraw i oddającej je na zewnątrz. Pompa ciepła złożona jest z dwóch komór. Pierwsza z nich odbiera ciepło z gorącego powietrza i schładza je, by skroplić wodę, następnie ciepło to zostaje wtłoczone do drugiej komory, by ogrzać się ciepłem przed chwilą odebranym. To pozwala zaoszczędzić od 40 do nawet 60 proc. energii elektrycznej. Temperatura w suszarkach z pompą ciepła jest zdecydowanie niższa, więc odzież nie jest narażona na zbyt wysokie temperatury.

A ponadto…

W suszarkach spotyka się także funkcje suszenia parowego. Polega to przede wszystkim na zastosowaniu pary, która nie tylko odświeża odzież, ale też zabija niebezpieczne bakterie. Jednak przed włożeniem suchej, już noszonej bielizny należy zapoznać się z instrukcją i stwierdzić, czy producent zaleca taką możliwość (nie wszyscy producenci rekomendują to). Para wodna stosowana w suszarce też ma właściwości prostujące. Sprawia, że tkanina staje się sprężysta i rozprostowana. Możliwości urządzeń związane z zastosowaniem pary stają coraz praktyczniejsze. W praktyce w urządzeniu zastosowana jest wytwornica pary, która podgrzewa wodę i wtłacza parę do bębna. Wodę wlewa się w specjalny otwór, umiejscowiony najczęściej pod pojemnikiem na skroploną wodę.

Jak działa pompa ciepła w suszarkach?

Technika pompy ciepła w suszarkach to efekt wielowymiarowy – oferuje użytkownikom zarówno oszczędność energii elektrycznej, cichą pracę, a przy tym umożliwia najwyższą jakość pielęgnacji tkanin. To swego rodzaju „ukłon” w stronę ochrony środowiska naturalnego. Dzięki niej, a dokładnie dzięki odzyskiwaniu i ponownemu wykorzystywaniu ciepłego powietrza, uzyskujemy wskaźniki efektywności energetycznej nawet o ok. 50 proc. wyższe od najwyższego stopnia klasyfi kacji energetycznej. Korzystając z suszarek z pompą ciepła oszczędzamy energię, dbamy o ekologię, a zarazem o własny budżet, ponieważ cena zakupu w wielu przypadkach może się zwrócić już po kilku latach. Oszczędność czasu zapewniają szybkie programy, a dzięki specjalnym matom wyciszającym suszarki z pompą ciepła są również bardzo ciche. Pompa ciepła suszy ubrania w średnio 50–60 °C, a ta temperatura jest idealna do zachowania miękkości tkanin. Ubrania nie będą wtedy zbyt suche i sztywne. Pompa składa się z dwóch komór. W pierwszej komorze zachodzi proces taki, jak w chłodziarkach – odbierane jest ciepło z gorącego powietrza, by skroplić wodę. Następnie system przepompowuje to ciepło do drugiej komory – to samo powietrze, które zostało wcześniej schłodzone, teraz ogrzewa się ciepłem przed chwilą odebranym. Mówimy wtedy o tzw., recyklingu energii. W pompie ciepła oprócz m.in. parownika i skraplacza, stosowany jest czynnik chłodniczy, najczęściej R134A, czyli tetrafl uoretan.

Jak działa pompa ciepła
2016-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket