Dostępne na rynku suszarki bębnowe

Dostępne na rynku

Są kraje, w których wieszanie prania na balkonie w bloku jest zabronione, bo szpeci to estetykę osiedla. U nas wciąż jeszcze „można się przekonać”, jaką bieliznę noszą sąsiedzi. A szkoda, bo przecież jest tyle suszarek bębnowych, które sprawnie i energooszczędnie wysuszą nasze ubrania.

Powoli przekonujemy się do tych urządzeń. Ich konstrukcja jest coraz doskonalsza. A jeszcze kilka lat temu przeciętny Kowalski z dystansem podchodził do kupna suszarki. Po pierwsze dlatego, że uchodziła za urządzenie energochłonne, po drugie – panowało przekonanie, że niszczy tkaniny. Istniało też przeświadczenie, że wysuszone w maszynie tkaniny miały trudne do rozprasowania zagniecenia. Tymczasem nowoczesne suszarki stają się coraz energooszczędniejsze i są coraz bezpieczniejsze dla tkanin. Urządzenia te są coraz bardziej efektywne energetycznie (pracują w klasie A+, A++, a nawet A+++). Co więcej, zdecydowanie skracają czas suszenia, robią to często w zaledwie 30 min.

Typy i rodzaje suszarek bębnowych

Ze względu na techniki suszenia i sposób odprowadzenia wilgoci wyróżniamy suszarki: ewakuacyjne, kondensacyjne oraz z modele z pompą ciepła (więcej czytaj w rozdziale o technikach suszenia ). Kiedyś dostępne były także suszarki gazowe, jednak nie spotyka się ich w standardowym kanale sprzedaży konsumenckiej. Od strony samej budowy modele suszarki różnią się wyłącznie rozmiarem oraz sposobem montażu.

Suszarki wolnostojące ładowane od frontu normalnogabarytowe

Suszarki wolnostojące

To największa grupa suszarek. Można je ustawić wszędzie tam, gdzie jest na nie miejsce, ale nie wolno ich zabudowywać. Ma podobne wymiary do standardowych pralek i pralkosuszarek. Wysokość urządzenia to 85–87 cm, a szerokość i głębokość to ok. 60 cm. Suszarkę normalnogabarytową można zestawić wraz z pralką, tworząc idealny zestaw pralniczy (patrz: Sposoby montażu ).

Suszarki wolnostojące ładowane od frontu kompaktowe

Suszarki wolnostojące

To bardzo praktyczna konstrukcja, wszędzie tam, gdzie brak miejsca na modele standardowe. Suszarki kompaktowe mają wszystkie wymiary pomniejszone. W zależności od producenta mają wysokość ok. 60–70 cm, szerokość ok. 55–60 cm i głębokość ok. 40–45 cm. Co ważne, urządzenia kompaktowe są na tyle elastyczne, że można je wieszać na ścianie, oszczędzając przestrzeń.

Suszarki normalnogabarytowe do zabudowy

Jak sama nazwa wskazuje, to modele przeznaczone do wbudowania w ciąg szafek, wnękę itp. Konstrukcja suszarek do zabudowy jest analogiczna jak do pralek czy pralkosuszarek do zabudowy (stylistyką przypomina zmywarkę). Zwykle zmniejszona jest o kilka centymetrów wysokość i głębokość. Modele te wymagają zapoznania się z rysunkiem technicznym zabudowy. Aktualnie producenci nie oferują takich kontrukcji na rynku polskim.

Uwaga! Na rynku w wyprzedaży można spotkać pralkosuszarki i suszarki wolnostojące ładowane od góry. W regularnej ofercie na polskim rynku modele tego typu obecnie nie występują.

Alternatywa godna polecenia

Na rynku dostępne są także pralkosuszarki, które łączą pranie z suszeniem. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędność miejsca i czasu, ale także komfort i wygoda. Pralkosuszarka ma standardowe wymiary pralki, czyli wysokość ok. 85– 87 cm, głębokość ok. 60 cm oraz szerokość ok. 60 cm. Przy zakupie tego typu modeli należy brać pod uwagę dwie pojemności podane przez producenta: pojemność dotyczącą prania oraz tę związaną z suszeniem. Pralkosuszarki mają jedynie kondensacyjny sposób suszenia (albo kondensacyjny z pompą ciepła w zaawansowanych modelach), jednak należy to urządzenie podłączyć do instalacji hydraulicznej i do sieci kanalizacyjnej. Wilgoć odprowadzana jest zatem do pojemnika na wodę, albo prosto do kanalizacji – tak samo jak w wypadku pralki.

2016-11-30
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket