Miksery, blendery rozdrabniacze, roboty wielofunkcyjne, to urządzenia, które określamy mianem „robotów kuchennych”. Oprócz nich coraz popularniejszą kategorię stanowią produkty przenośne, czyli np. kubki/butelki miksujące.
Urządzenia te stanowią nową kategorię na polskim rynku, która cieszy się coraz większą popularnością. Produkty te sprawdzają się w sytuacjach, gdy szybkie przygotowanie np. koktajlu jest na wagę złota. Ale nie tylko. Ich największą zaletą jest to, że są bardzo mobilne i dają możliwości, o których można pomarzyć w wypadku klasycznych blenderów czy mikserów. O czym mowa?
Do tej kategorii zaliczamy tzw. kubki miksujące, malakser, blendery mix & go, koktajlery czy blendery sportowe – nie ma co ukrywać, że nazw i określeń jest wiele. Czym są te urządzenia? To niewielkie blendery, które wyglądem przypominają modele kielichowe. Są od nich mniejsze – i co ważne – mobilne. Rolę klasycznych kielichów przejmują niewielkie kubki, które po przygotowaniu koktajlu można rozmontować i zabrać ze sobą – liczą się czas i wygoda. Urządzenia te służą do szybkiego przygotowania koktajli, smoothie, soków z owoców i warzyw. Wystarczy włożyć pokrojone produkty do pojemnika rozdrabniającego, poczekać, aż zostaną one zblendowane, i zabrać ze sobą gotowy napój, gdziekolwiek idziemy.
W takich urządzeniach warto szukać solidnych ostrzy ze stali nierdzewnej. Będziemy mieć pewność, że po rozdrabnianiu twardych lub sypkich produktów ostrza nie stępią się, ani pod wpływem mycia – nie skorodują. Dobrze, aby butelki miały także wygodny uchwyt (można je przecież wziąć ze sobą, np. do pracy lub na spacer).
Blendery typu mix & go to niewielkie urządzenia zbudowane z kilku elementów. Ich cechami są łatwa obsługa i możliwość zabrania ze sobą kubka. Dzięki temu zdrowy koktajl czy sok możemy mieć przy sobie – picie go w domu nie jest już koniecznością. Podstawowym elementem budowy każdego urządzenia jest baza, w której znajdują się przyciski włączenia/wyłączenia i do której przytwierdza się kubek miksujący. I to właśnie on jest sercem całego produktu i sprawia, że ulubione napoje możemy mieć zawsze pod ręką. Kubki wyposażone są w zestaw ostrzy, które po skończonym miksowaniu można rozmontować. Ich pojemność wynosi 500– 600 ml i obowiązkowo są one wyposażone w przydatną miarkę oraz pokrywkę. Wykonane są z dobrej jakości tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia, nie tylko mechaniczne. Jak działają tego typu urządzenia? Do podstawy montujemy kubek z wcześniej już przymocowanymi ostrzami. Co ważne, większość dostępnych na rynku modeli nie uruchomi się, jeśli wszystkie elementy nie będą odpowiednio zamontowane. Potem pozostaje jedynie dodać poszczególne produkty i rozpocząć miksowanie – najczęściej wystarczy nacisnąć przycisk startu. W niektórych modelach stosuje się mechanizm automatycznego uruchomienia. Na czym on polega? Aby uruchomić blender, trzeba po prostu umieścić go w podstawie i odpowiednio docisnąć, aby rozdrabniać pulsacyjnie, lub przekręcić, aby rozpocząć stałe mieszanie składników. Po skończonym miksowaniu i zdjęciu kubka z korpusu trzeba jedynie odkręcić ostrza i nałożyć pokrywkę – koktajl i codzienna dawka witamin gotowe!
Blendery osobiste (bo taka nazwa też funkcjonuje) to proste urządzenia, które sprawdzają się wtedy, gdy nie mamy czasu na przygotowanie koktajli, które na dodatek chcielibyśmy wypić w drodze. Mimo tego producenci stosują w nich kilka rozwiązań, o których warto pamiętać. Pierwszym z nich jest zabezpieczenie przed uruchomieniem, gdy kubek lub ostrza są źle zamontowane. Warto pamiętać także o elementach antypoślizgowych, zapobiegających przesuwaniu się blendera w trakcie pracy, oraz trybie pracy pulsacyjnej. Ciekawą propozycją są modele wyposażone np. w dodatkowy młynek. Standardem są dodatkowe butelki, dzięki którym można przygotować napój dla większej liczy osób, rzadkością jest młynek ze specjalnymi ostrzami lub kubek z ostrzami do kruszenia lodu. Obowiązkowym elementem każdego urządzenia jest pokrywka wykonana z tworzywa sztucznego. Jej cechą charakterystyczną jest ustnik, umożliwiający picie np. w trakcie jazdy na rowerze lub podczas biegania. Kubki mają takie wymiary, aby można było je bezpiecznie przewozić, np. rowerem czy samochodem.
© 2024 InfoMarket