Pod pojęciem kuchni w segmencie urządzeń grzewczych należy rozumieć zarówno urządzenia wolnostojące, jak i do zabudowy. Podział, choć nie jest zbyt skomplikowany, to jednak obejmuje szerokie spektrum modeli.
Z dostępnymi na rynku rodzajami urządzeń należy się bardzo dokładnie zapoznać, bowiem konstrukcja danej kuchni, płyty czy piekarnika oraz sposób ich zasilania to elementy kluczowe przy wyborze i montażu. Wyjaśnić w tym miejscu należy pewną nieścisłość w odniesieniu do słowa „kuchnia”. Otóż poza modelami kuchni wolnostojących, czasem producenci oferują piekarnik i płytę grzewczą, które są sprzedawane w komplecie (jedna cena, jeden symbol). Zestaw taki nazywają także kuchnią, tyle że do zabudowy. Bardzo często wynika to z faktu, że piekarnik ma sterowanie do dołączonej w zestawie płyty. Siłą rzeczy urządzenia te stanowią więc nierozłączny komplet. Z drugiej zaś strony pod pojęciem owej kuchni do zabudowy mogą występować także samodzielne piekarniki i niezależne płyty zestawiane w komplet (oddzielne symbole, odrębna cena). Bardzo często w skład kuchni do zabudowy wchodzą także inne produkty, np. okap, mikrofala czy zlew. I choć kuchnia ta jest z nazwy „do zabudowy”, to występować w niej mogą także urządzenia wolnostojące (np. kuchenka mikrofalowa). O wszystkich tych aspektach pamiętajmy. Weźmy także pod uwagę fakt, że zaprezentowane poniżej definicje mogą w praktyce, w zależności od producenta, nieco się różnić (m.in. za sprawą subtelnych różnic konstrukcyjnych).
Jak sama nazwa wskazuje, obejmuje grupę urządzeń, które stoją samodzielnie (także pomiędzy szafkami), ale których nie należy w pełni zabudowywać. Występują trzy główne źródła zasilania: gazowe, gazowo-elektryczne oraz elektryczne. Podział kuchni i kuchenek wolnostojących wygląda następująco:
Jeżeli kuchnia nie ma piekarnika, zwykle przyjmuje nazwę kuchenki (nie kuchni!) gazowej, żeliwnej, indukcyjnej lub elektrycznej ceramicznej. Cechą charakterystyczną jest mobilność i możliwość ustawienia w dowolnym miejscu na blacie. Kuchenki mogą mieć od 1 do 4 stref.
W tego typu modelach piekarnik i płyta zasilane są gazem. Kuchnie gazowe mają zwykle cztery palniki, piekarnik oraz szufl adę dolną. Ich szerokość to 50 lub 60 cm, głębokość 60 cm, a wysokość 85–87 cm (regulowana). Urządzenie powinno mieć zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu dla płyty i piekarnika.
Kuchnie mają od 4 do 6 palników gazowych. Płyta może być emaliowana, szklana lub z inoksu (stali nierdzewnej). Piekarnik elektryczny gwarantuje lepszą efektywność pieczenia. Szerokość to 50 lub 60 cm, głębokość 60 cm, wysokość 85–87 cm.
Zasilane są w pełni elektrycznie. Choć są to konstrukcje nieco mniej popularne i mniej efektywne energetycznie, świetnie sprawdzają się w określonych warunkach (np. gastronomii). W większości mają klasyczne wymiary – szerokość: 50–60 cm, głębokość: 60 cm, wysokość: 85–87 cm.
Są zasilane w pełni elektrycznie. Użytkownik korzysta z tradycyjnych, spiralnych stref grzewczych. Standardowo kuchnie te mają cztery pola, w tym poszerzone lub typu brytfanna. Część z nich ma konstrukcję szybkogrzejną (tzw. hi-light). Wymiary to zwykle 50–60 × 60 × 85–87 cm.
To nowoczesne konstrukcje w całości zasilane energią elektryczną. Do dyspozycji użytkownika są zazwyczaj cztery strefy z polami indukcyjnymi (różne obszary i kształty) lub jedna lub dwie, praktyczne strefy flexi, gdzie dowolnie ustawiamy garnki. Wymiary są zwykle takie same jak w wypadku kuchni standardowych (wysokość: 85–87 cm, głębokość 60 cm, szerokość 50 lub 60 cm).
To połączenie palników gazowych z żeliwnymi, ceramicznymi lub indukcyjnymi na różnego typu rodzajach płyt (np. szklanej, emaliowanej). Piekarnik w tego typu kuchniach zasilany jest elektrycznie. Wysokość kuchni to 85– 87 cm, a szerokość 50 lub 60 cm. Idealne rozwiązanie dla ceniących możliwość wyboru źródła grzania.
Tego typu modele przyjmują także inne nazwy, np. Duo czy Trio, jak ma to miejsce w wypadku modeli marki Candy. Firma ta oferuje model kuchni, która składa się aż z dwóch lub trzech urządzeń w jednym: płyty, piekarnika oraz zmywarki. Doskonale sprawdza się w małych mieszkaniach, użytkowana przez singli itd. Ponadto na rynku spotykane są standardowych rozmiarów kuchnie z dwoma piekarnikami.
Niekiedy nazywane (niepoprawnie) profesjonalnymi. To modele znane i popularne w innych regionach świata (zwłaszcza w Anglii, USA, Hiszpanii, we Włoszech). Mają wiele stref, różnego typu, bardzo często dwa, a nawet trzy piekarniki. Wymiary mogą być tu bardzo zróżnicowane. Ich cechami są często unikalny styl i bogata funkcjonalność.
Na rynku możemy spotkać także „kuchnie do zabudowy”. Jednak w ujęciu fachowym to dwa osobne urządzenia: płyta grzewcza, którą montuje się na blacie kuchennym, oraz piekarnik do zabudowy, który montujemy pod tym blatem. Zazwyczaj płyta jest sterowana z piekarnika, ale nie jest to warunek konieczny. Taki zestaw sprzedawany jest razem co przekłada się na niższą cenę zakupu oraz jeden symbol.
Ma pokrętła i/lub przyciski, dzięki którym z jego panelu odbywa się sterowanie płytą. Jeśli jest samodzielny obsługa dotyczy tylko piekarnika. W zależności od opcji do piekarnika przyporządkowany jest jeden model płyty bądź wiele do wyboru.
Może być zasilana elektrycznie (płyta ceramiczna lub indukcyjna) lub gazowo, ale także może być urządzeniem mieszanym łączącym zarówno pola gazowe, jak i elektryczne. Może być sterowana z piekarnika lub samodzielnie (z własnym panelem kontrolnym).
© 2024 InfoMarket