Indukcja to bez wątpienia technologia przyszłości. Jej zalety docenia coraz większa liczba użytkowników. Obok płyt indukcyjnych czy dostępnych już piekarników wkrótce do naszych kuchni trafią także zapewne indukcyjne... czajniki.
Indukcja jako technika grzewcza jest stosunkowo młodym rozwiązaniem. Mimo to staje się ono bardzo popularne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ta opcja grzania jest od innych znacznie oszczędniejsza, znakomicie się ją użytkuje i czyści.
Oczywiście faktem jest, że niekiedy lepiej smaży się na gazie. Prawdą jest, że „smaczniej” przypieka na żeliwie. Mimo to, ogólny bilans zysków i strat stawia indukcję bezapelacyjnie na pierwszym miejscu. A propos mody na gotowanie, to wyjaśnijmy już na wstępie, że nie jest prawdą, iż na indukcji nie da się usmażyć naleśników czy dobrze ich przewrócić. Wszystko zależy od jakości patelni do płyt indukcyjnych, opcji wyposażenia płyty, umiejętności użytkownika oraz znajomość pól grzewczych. Ten ostatni aspekt jest szalenie ważny. Wie o tym każdy koneser steka, który uczył się okiełznać indukcję. A wszystko wynika z wyjątkowej stabilności i równomierności nagrzewania na płytach indukcyjnych. Ale ma to także ogromne zalety. Robienie specjalnych sosów czy rozpuszczanie czekolady jest na indukcji bardzo komfortowe.
Obok praktycznej funkcji płyt indukcyjnych warto zaznaczyć, że na rynku są także modele wyjątkowo zaprojektowane pod kątem stylistycznym.
Zasada działania opiera się na wytwarzaniu ciepła bezpośrednio w metalowym ferromagnetycznym dnie naczynia, a nie na polu grzewczym. Energię pola wirowego w garnku tworzą zamontowane w płycie induktory. Sama strefa grzewcza płyty indukcyjnej nagrzewa się dzięki temu tylko wtórnie – od dna garnka. Pozostała powierzchnia płyty pozostaje zawsze chłodna. Ciekawostką jest fakt, że częstotliwość pola magnetycznego wykorzystywanego w płycie indukcyjnej (20-50 kHz) należy do tego samego zakresu, co częstotliwość fal ultradźwiękowych wykorzystywanych np. przez nietoperze czy delfi ny do echolokacji i wzajemnego porozumiewania się. Są one prawie sto tysięcy razy niższe od częstotliwości mikrofal stosowanych w kuchenkach mikrofalowych, a co za tym idzie, całkowicie bezpieczne. Nie wywierają szkodliwego wpływu na organizm człowieka, poza pewnymi wyjątkowymi zastrzeżeniami.
Płyta indukcyjna to najbardziej efektywny dziś sposób gotowania. Rozwiązania w niej stosowane sprawiają, że gotowanie jest nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim wygodne i intuicyjne. Wśród zalet najnowszych modeli należy wymienić krótki czas nagrzewu, aspekty ekonomiczne, błyskawiczne reagowanie na zmianę poziomu mocy, łatwość utrzymania w czystości (znakomita zaleta indukcji) oraz bezpieczeństwo i związana z nią eliminacja poparzeń. Atutem jest też nowoczesne wzornictwo. Ogromną korzyścią z wyżej wymienionych jest niewątpliwie czas podgrzania potrawy, który jest zdecydowanie krótszy w porównaniu do modeli gazowych czy ceramicznych. Dzieje się tak z prostej przyczyny: proces gotowania rozpoczyna się w momencie, gdy na włączonym polu stanie naczynie z ferromagnetycznym dnem. Wtedy podgrzewa się jedynie dno naczynia, a nie cała płyta. Po zdjęciu naczynia płyta pozostaje praktycznie chłodna, ponieważ ciepło powstaje w naczyniu, a nie w płycie (płyta przejmuje jedynie niewielkie ilości ciepła od gorącego garnka). Czas potrzebny do ogrzania 2 litrów wody na strefie indukcyjnej w uśrednionych warunkach jest blisko dwukrotnie krótszy w porównaniu z innymi technikami grzania (patrz ramka). Tak dobre wyniki uzyskuje się dzięki wysokiej, ponad 90 proc. sprawności tego typu urządzeń. Mówiąc potocznie płyty indukcyjne najsprawniej przemieniają energię elektryczną na cieplną i robią to najszybciej. W płytach indukcyjnych następuje bowiem natychmiastowy wzrost temperatury i równomierne rozprowadzanie ciepła w całej objętości naczynia. Efekt to osiągnięcie np. stanu wrzenia wody w znacznie krótszym czasie, niż w przypadku tradycyjnych urządzeń służących do gotowania.
Płyta indukcyjna generuje ciepło tam, gdzie jest ono potrzebne: bezpośrednio na dnie garnka lub patelni. Pozostałe nieużywane miejsca na płycie lub strefi e gotowania prawie się nie nagrzewają.
Niekwestionowaną zaletą indukcji jest jej ogólne bezpieczeństwo. Używamy słowa „ogólne”, bowiem osoby z rozrusznikiem serca i innymi urządzeniami wspomagającymi funkcje życiowe muszą skonsultować się z producentem tychże urządzeń. W pozostałych przypadkach technika indukcyjna wykazuje się samymi superlatywami. W płycie indukcyjnej pole grzewcze nie nagrzewa się w takim stopniu jak w płycie ceramicznej czy w płycie gazowej. Jak wspomnieliśmy pozostaje one chłodne lub letnie, co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko poparzenia i ułatwia czyszczenie płyty nawet w trakcie pracy (np. w przypadku wykipienia czegoś). Co więcej pozostała część płyty pozostaje również chłodna, co czyni jej użytkowanie jeszcze bardziej bezpiecznym. Jednak nie tylko konstrukcja płyty wpływa na jej bezpieczne użytkowanie. Są to również różnego rodzaju zabezpieczenia i rozwiązania, które w znacznym stopniu podnoszą komfort użytkowania. Wszelkiego rodzaju systemy, czujniki zabezpieczające sprawiają, że możemy cieszyć się dużą funkcjonalnością i wygodą. Jednymi z popularniejszych rozwiązań są blokady uruchomienia, wyłącznik bezpieczeństwa czy ochrona przed przegrzaniem, a także chwilowe zatrzymanie pracy płyty. Warto zwracać uwagę na tego typu udogodnienia, ponieważ ułatwiają one późniejszą pracę w kuchni.
© 2024 InfoMarket