Każdy typ urządzeń do usuwania włosków działa na innych zasadach i wykorzystuje do tego inne elementy, co, oczywiście, przekłada się na ich budowę oraz efekt końcowy. Co decyduje o bezpieczeństwie golarek, a co o dokładności depilatorów?
Golarki damskie działają na podobnych zasadach jak modele przeznaczone dla panów, z tym wyjątkiem, że te drugie są to urządzenia mniej popularne i mniej zróżnicowane. Najczęściej są to produkty zasilane akumulatorowo lub za pomocą baterii, co w oczywisty sposób przekłada się na komfort obsługi oraz możliwość używania ich zawsze i wszędzie. Co ważne, większość z nich przeznaczona jest do stosowania zarówno na mokro, jak i na sucho, a to oznacza dużą wygodę dla użytkowniczek. Najważniejszym elementem każdej golarki jest element golący, który ma postać głowicy ze specjalną folią, chroniącą nie tylko ostrza, ale i skórę. Standardowo stosuje się podwójną hipoalergiczną folię, która zapobiega podrażnieniom skóry i minimalizuje prawdopodobieństwo występowania alergii lub uczuleń. W golarkach zazwyczaj stosuje się ostrza wykonane ze stali szlachetnej, jednak producenci urządzeń bardziej zaawansowanych sięgnęli po materiały mające maksymalnie chronić goloną skórę. Spotkać można modele z folią oscylacyjną, która pokrywana jest warstwą złota. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych pasków, np. aloesowych, które są zintegrowane z elementem golącym. Taki pasek ma za zadanie poprawić nawilżenie skóry oraz zapewnić gładkie i bezpieczne golenie. Warto wspomnieć także o ruchomych głowicach golących, które mają duży wpływ na skuteczność usuwania włosków. Ruchoma głowica sprawia, że ostrza znajdują się bliżej skóry, co pozwala na szybkie i, co ważne, dokładne golenie nawet najmniejszych włosków, które często łatwo pominąć. Co więcej, dopasowuje się do kształtów ciała i goli trudno dostępne miejsca, takie jak bikini czy kolana. Jeśli golarka ma być urządzeniem uniwersalnym, służącym do golenia różnych partii ciała, to obowiązkowo powinna być wyposażona w wymienne nakładki, pozwalające m.in. przycinać i nadawać pożądany kształt. Dodatkowe końcówki zdecydowanie zwiększają możliwości urządzenia. Najczęściej stosuje się końcówkę trymującą lub małą nasadkę do golenia okolic bikini, które wymagają szczególnego traktowania. Warto polecić modele mające dołączone etui. Jest to nie tylko kwestia ładnego i eleganckiego opakowania. Etui to sposób na bezpieczne przechowywanie wszystkich elementów zestawu, które są chronione przed zabrudzeniem. Ciekawym rozwiązaniem jest specjalna nasadka złuszczająca stary naskórek, dzięki której skóra staje się gładsza i zostaje zredukowany problem wrastających włosków – to z kolei zmniejsza ryzyko powstawania zapalenia mieszka włosowego.
W wypadku depilatorów mamy większą różnorodność – zarówno jeśli chodzi o element depilujący, jak i rodzaj głowicy. Czym się różnią te dwa elementy? Element depilujący umieszczony jest w głowicy i odpowiada za sposób wyrywania włosków. Wyróżniamy dwa typy urządzeń: depilatory z pęsetami, depilatory z dyskami. Pierwszy typ to modele klasyczne. Pęsety są wbudowane w „bazę” z tworzywa sztucznego lub ceramiki, która z kolei jest integralną częścią głowicy, i mają długość kilku milimetrów. Mają one specjalny mechanizm otwierający i zamykający. Jego ruch współpracuje z ruchem obrotowym całej „bazy”, czyli elementu depilującego. Jest on skonstruowany w tej sposób, by mieściło się w nim jak najwięcej pęset. Im jest ich więcej, tym szybsza i efektywniejsza jest depilacja. Drugim rodzajem depilatorów są te wyposażone w specjalne dyski. Ich zaletami są łatwość utrzymania w czystości i higiena depilacji. Stosowane są dwa rodzaje dysków. Mogą być one wykonane ze stali z hipoalergiczną powłoką oraz z ceramiki. Ta ostatnia ma bakteriobójcze właściwości, co zwiększa higienę zabiegu, oraz dodatkowo jest bardzo trwała. O skuteczności decyduje także równoległe ułożenie dysków względem siebie. Powoduje to wplatanie włosków między nimi, co sprawia, że depilacja jest skuteczna i pozwala efektywnie usunąć nawet gęste włoski bez konieczności powracania do tego samego miejsca.
Głowica depilująca to serce każdego depilatora. To właśnie jej elementy mają bezpośredni kontakt ze skórą i odpowiadają za dokładne usuwanie włosków. Głowice różnią się m.in. kształtem. Mogą być podłużne, z dwoma lub kilkoma elementami wibrującymi oraz wymienne. Pierwszy typ jest najczęściej stosowany i występuje w większości urządzeń. Elementy depilujące umieszczone są na tzw. elemencie wirującym, który ma kształt walca. Podczas przesuwania urządzenia po skórze walec obraca się, a wraz z nim dyski i pęsety, które usuwają włoski. Inną propozycją są depilatory mające głowicę z dwoma walcami, które nie są aż tak popularne. Element wirujący przypomina ten z głowicy podłużnej. Czym się różni? Ma dwa walce obracające się w przeciwnych kierunkach, pomiędzy którymi znajduje się większa liczba pęset. Dzięki temu depilacja jest efektywna i urządzenie wyłapuje włoski, które często rosną w różne strony, co dodatkowo komplikuje ich usuwanie. W ostatnim typie urządzeń głowica przypomina głowicę męskiej golarki do twarzy z siatką oscylacyjną. Składa się z trzech elementów wirujących z dyskami lub pęsetami, które względem siebie są ustawione pod innym kątem. W przeciwieństwie do urządzeń z dwoma walcami liczba elementów depilujących jest znacznie mniejsza. Osobną grupę depilatorów stanowią modele z wymiennymi głowicami. To najbardziej praktyczne urządzenia, które mają wiele zastosowań. Połączono w nich funkcje depilatora, golarki i trymera. Są to bardziej zaawansowane produkty, których jest coraz więcej na rynku. Depilatory z wymienną głowicą golącą sprawdzają się m.in. podczas usuwania włosków z miejsc intymnych. Jest to dosyć bolesny zabieg, na który nie każda kobieta jest się w stanie zdecydować. Rozwiązaniem jest właśnie możliwość ogolenia delikatniejszych partii ciała bez konieczności wyrywania włosków. Często dołączane są tzw. głowica startowa oraz trymery. Pierwszy typ ma za zadanie przyzwyczaić skórę do zabiegu, drugi przycina i stylizuje. Niektórzy producenci dołączają także niewielkie urządzenie mające za zadanie depilować mniejsze partie ciała. Ostatnim typem depilatorów są modele z głowicą depilująco- golącą, która pozwala wyrywać włoski mające wystarczającą długość oraz golić te, które są zbyt krótkie. Przykładowe nasadki:
Usuwanie zbędnego owłosienia to zmora wielu kobiet, zwłaszcza że zabieg ten wcale nie jest taki prosty, jak się wydaje. Owszem, na rynku jest coraz więcej nowoczesnych urządzeń, które na dłuższy czas rozwiązują ten problem, jednak bardziej kłopotliwa staje się sama natura. Zabiegi pielęgnacyjne często mogą prowadzić do infekcji oraz przedłużających się problemów ze skórą. Dlatego tak ważne są odpowiednia pielęgnacja i umiejętne posługiwanie się urządzeniami. Co nam grozi? Przede wszystkim zapalenie mieszków włosowych, które jest bardzo dobrze znane kobietom mającym zbyt wrażliwą skórę oraz duże owłosienie. Powoduje je zbyt częste golenie włosów, niewłaściwa higiena czy noszenie niewłaściwej bielizny w wypadku zapalenia w okolicach miejsc intymnych. Czynników zakażających może być wiele. B akterie przedostają się przez skórę lub przez ujście gruczołów łojowych. W konsekwencji na skórze pojawiają się niewielkie rany lub grudki w pobliżu ujścia włosa, w których może pojawić się ropa. Zapaleniu często towarzyszy uciążliwe swędzenie i pieczenie – oznaki infekcji. Sprawa nie jest wcale błaha i nie chodzi o zaczerwienienia i mało estetyczny wygląd. Zaawansowane i rozległe zapalenie mieszków włosowych może prowadzić do poważniejszych powikłań i powstawania np. czyraków. Zbyt częste golenie może prowadzić do wrastania włosków i podrażnienia skóry. Tak naprawdę każda depilacja to dla niej mniejsze lub większe obciążenie bez względu na to, czy robimy ja woskiem, depilatorem czy zwykłą maszynką. Jak sobie z tym radzić? Jedynym sposobem jest właściwe złuszczanie naskórka i stosowanie środków antybakteryjnych oraz specjalnych kosmetyków. W wypadku większych infekcji trzeba sięgnąć już po poradę dermatologa i konkretne leki. Dużo daje także profi laktyka i stosowanie po depilacji kosmetyków zawierających wyciągi roślinne o działaniu przeciwzapalnym i dezynfekującym. Ich właściwy dobór jest szczególnie ważny przy wrażliwej skórze mającej skłonności do podrażnień lub w razie depilacji delikatnych okolic intymnych.
Wierna użytkowniczka depilatora, która korzystała już z kilku różnych modeli z pewnością będzie w stanie powiedzieć, który z nich najlepiej spełniał swoje funkcje. Ocena taka zawsze będzie bardzo subiektywna i zależna od osobistych predyspozycji. Są jednak czynniki obiektywne, które mają duży wpływ na efektywność depilacji. Należy pamiętać, że korzystanie z depilatora zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania włosków i skóry.
© 2024 InfoMarket