Co powoduje, że konkretne urządzenie do depilacji jest lepsze od innego? Jakie cechy powinny mieć dobra golarka, depilator czy urządzenie do trwałego usuwania włosków?
Pamiętajmy, że kupno urządzenia do pielęgnacji ciała nie jest tym samym, co zakup pralki, zmywarki czy odkurzacza. Tutaj wpływ na skuteczność, a także sam komfort zabiegu mają indywidualne właściwości użytkowniczek, odpowiednia pielęgnacja skóry czy systematyczne przeprowadzanie zabiegów. Znaczenie ma stopień wrażliwości skóry, to, czy jest ona podatna na podrażnienia, grubość i kolor włosków, a także odcień skóry w wypadku modeli do epilacji. Trzeba pamiętać także o cechach samych urządzeń, które przede wszystkim muszą być naprawdę dobrej jakości.
W dużym stopniu wpływają na skuteczność usuwania włosków, a także na zastosowanie urządzeń oraz powstawanie ewentualnych podrażnień. Zacznijmy od ostatniej kwestii. Podrażnienia mogą być powodowane złą jakością elementu golącego lub depilującego, a w wypadku modeli do epilacji także złym doborem końcówki do depilowanej partii ciała. W golarkach producenci stosują folie oscylacyjne z elementami hipoalergicznymi albo specjalne paski nawilżające. W depilatorach bardzo często można spotkać rozwiązania zmniejszające dyskomfort powstający podczas wyrywania włosków, czyli np. nasadki napinające skórę, masujące czy przystosowane do depilacji delikatniejszych partii ciała. Na skuteczność walki z niechcianymi włoskami duży wpływ mają rodzaj elementu depilującego oraz to, jak jest on zbudowany. Liczba pęset, kąt ich nachylenia, odległość między nimi czy rodzaj głowicy ułatwiają lub utrudniają dostęp do miejsc wymagających szczególnej precyzji, np. kolan. Budowa elementu depilującego odpowiada za to, czy włoski (zwłaszcza te krótsze) są efektywnie wychwytywane i wyrywane. We wszystkich typach urządzeń liczy się dostosowanie końcówki do depilowanej partii ciała. W tym względzie najwięcej możliwości dają depilatory, a największe znaczenia ma to w urządzeniach IPL – chodzi o reakcje skórne. W depilatorach wymienne nasadki nie tylko ułatwiają usuwanie włosków z delikatniejszych miejsc, np. okolic bikini czy pach, ale także odpowiednio przygotowują skórę do całego zabiegu, wcześniej ją masując lub napinając.
W wypadku urządzeń typu IPL mają one zasadnicze znaczenie. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym lepsze rezultaty uzyskamy. Wszystkie urządzeni wyposażone są w czujnik odcienia skóry – jeżeli jest on zbyt ciemny, impulsy świetlne nie zostaną wyemitowane. Takie rozwiązanie zapobiega powstawaniu reakcji skórnych, w tym zaczerwienień i oparzeń.
Chociaż nie jest bezpośrednio związana z samymi urządzeniami, ma bardzo duże znaczenie dla skuteczności depilacji. Z racji tego, że są to produkty mające bezpośredni kontakt ze skórą musi być ona odpowiednio przygotowana. Dotyczy to zwłaszcza depilatorów. Systematyczne złuszczanie naskórka to podstawa uniknięcia wrastających włosków, które mogą doprowadzić do powstawania zapalenia mieszka włosowego. Peeling powinno się stosować na co dzień, a także przed depilacją. Usunięcie martwego naskórka zapobiega wrastaniu włosków, które urządzenie może potem wychwycić. Co więcej, spowoduje to, że skóra będzie elastyczniejsza, a sam zabieg mniej nieprzyjemny. Po użyciu depilatora można zastosować krem do ciała lub balsam aloesowy, aby złagodzić ewentualne podrażnienia na skórze.
© 2024 InfoMarket