Czy jakość wody wpływa na efekty prasowania?

Czy jakość wody wpływa na efekty prasowania?

Ma ogromne znaczenie dla tych wszystkich urządzeń AGD, które ją wykorzystują do pracy, tym bardziej, jeśli używają jej pod ciśnieniem.

Żelazka parowe, a także stacje pary mimo wielu zabezpieczeń, na jakość wody są szczególnie wyczulone. W wypadku nieodpowiedniej jej twardości po prostu stają się mniej wydajne, a w skrajanych wypadkach mogą ulec awarii. Jaka jest więc „dobra” woda? Przede wszystkim taka, w której ograniczony został do minimum osad wapienny, zatykający delikatne otwory w żelazkach i wpływający niekorzystnie na grzałki.

Co to znaczy twarda woda?

Twardość wody określa się, uwzględniając obecność w niej składników mineralnych, głównie węglanów, wodorowęglanów, chlorków, siarczanów, krzemianów wapnia i magnezu. Właśnie dlatego mówi się o twardości wody:

  • przemijającej – pochodzącej przede wszystkim od węglanów, wodorowęglanów i wodorotlenków wapnia i magnezu, które podczas gotowania są wytrącane w postaci osadu węglanów;
  • nieprzemijającej – spowodowanej obecnością siarczanów wapnia i magnezu, które pozostają w wodzie nawet po gotowaniu.

Ogólna twardość wody jest sumą twardości węglanowej i trwałej. Jak zatem twardość wody wpływa na jej właściwości? Przede wszystkim ma wpływ na jej napięcie powierzchniowe. Im jest ono większe, tym trudniej zwilża ona wszelkie powierzchnie. Skutkiem tego trudniej jest z jej pomocą np. czyścić zabrudzone powierzchnie. Twarda woda wymaga stosowania większych ilości mydła, gdyż powoduje wytrącenie trudno rozpuszczalnych soli kwasów tłuszczowych i metali odpowiedzialnych za jej twardość.

Skale twardości

Określając ją stosuje się:

  • stopnie niemieckie (°n lub °d) – 1°n = 10,00 mg CaO w 1 litrze wody oraz 1°n = 17,86 mg CaCO3 w 1 litrze wody, w literaturze angielskojęzycznej również oznaczane jako równoważna skala dGH (ang. degrees of General Hardness – stopnie twardości ogólnej);
  • stopnie francuskie (°f) – 1°f = 10,00 mg CaCO3 w 1 litrze wody;
  • milivale na litr (mval/l) – 1 mval = 1 miligramorównoważnik (0,5 milimola) jonów Ca2+ oraz 1 mval = 50 mg Ca- CO3 w 1 litrze wody.

Typowa twardość wody użytkowej (kranowej) wynosi ok. 10°n. Woda poniżej 3°n jest uważana za miękką, zaś woda powyżej 30°n jest uważana za twardą. I tak:

  • bardzo miękka: < 75 mg CaCO3/dm³
  • miękka: 75–150 mg CaCO3/dm³
  • średnio twarda: 150–300 mg CaCO3/dm³
  • twarda: 300–500 mg CaCO3/dm³
  • bardzo twarda: > 500 mg CaCO3/dm³

Twardość wyrażana jest najczęściej w miligramorównoważnikach (mval) substancji, wywołującej twardość wody na (dm3) lub w stopniach niemieckich (1 stopień niemiecki = 10 mg CaO na dm3 wody = 0,357 mval CaO na dm3 wody), angielskich (1 stopień niemiecki = 1,25 stopnia angielskiego) bądź francuskich (1 stopień niemiecki = 1,79 stopnia francuskiego). Woda o twardości poniżej 7 stopni niemieckich nosi nazwę miękkiej, powyżej tej wartości – twardej. Zmiękczanie wody jest niczym innym, jak usuwaniem związków powodujących twardość. Może się odbywać metodami: destylacji, dekarbonizacji (strącenie soli wapnia i magnezu termicznie lub chemicznie, np. za pomocą sody albo fosforanów), metodą jonitową, przez dodawanie związków chemicznych tworzących rozpuszczalne kompleksy z wapniem i magnezem.

Dla żelazek i stacji pary

Największym problemem, z którym spotykają się użytkownicy AGD, pracujących z wykorzystaniem wody, jest wspomniana już twardość. Właśnie dlatego, nim zaczniemy korzystać np. ze stacji pary, producenci zalecają zrobić test na jakość wody. W tym celu dołączają do urządzeń specjalny papierek, który należy zamoczyć w wodzie z kranu, zamieszać, odczekać i mniej więcej po minucie na podstawie dołączonego wzoru odczytać stopień twardości, a następnie ustawić (za pomocą pokrętła) odpowiedni poziom uwidoczniony na obudowie urządzeniu. Dzięki temu będzie ono pracowało wydajniej. Niezależnie od tego co kilka prasowań (ich liczbę określa instrukcja) trzeba przepłukać bojler na wodę, a raz na kilka lat (to też jest podane) zregenerować filtr. Warto dodać, że w zależności od regionu kraju mamy różnej twardości wodę.

2016-11-16
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket